STRONIE ŚLĄSKIE - Ogłoszenie
Napisano dnia: 2025-02-05 13:52:22
Stronie Śląskie 05.02.2024 r.
GKP.6220.1.2025.LS
DECYZJA
O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
Na podstawie: art. 71 ust. 2 pkt 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84 oraz art. 85 ust. 1, ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1112 ze zm.), a także na podstawie § 3 ust. 1 pkt 62 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839 ze zm.), oraz zgodnie z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks Postępowania Administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 572.), po rozpatrzeniu wniosku Gminy Stronie Śląskie z dnia 16.01.2025 r. doręczonego organowi w dniu 16.01.2025 r.
orzekam
I. Stwierdzić brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn „Budowa czternastu budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych na działce nr 30/3 w obrębie Goszów”.
II. Określić warunki i wymagania dotyczące planowanego przedsięwzięcia w następującym zakresie:
1. Plac budowy należy wyposażyć w przenośne toalety (np. typ TOI-TOI) Wytwarzane ścieki bytowe trzeba odprowadzać do szczelnych zbiorników bezodpływowych, których zawartość powinna zostać usunięta przez podmiot posiadający stosowne uprawnienia w tym zakresie.
2. Prace uciążliwe akustycznie prowadzić wyłącznie w porze dnia, rozumianej jako przedział czasu od godziny 6:00 do godziny 22:00.
3. Inwestycję realizować z zastosowaniem materiałów dopuszczonych do stosowania w budownictwie, nie mających szkodliwego wpływu na środowisko.
4. Zaplecze techniczne, miejsca magazynowania materiałów budowlanych i odpadów oraz miejsca postoju maszyn budowlanych i sprzętu transportowego należy zorganizować na terenie utwardzonym, wyposażonym w środki pozwalające neutralizować ewentualne skutki wycieków substancji ropopochodnych, poprzez natychmiastowe zneutralizowania sorbentami, zebranie i zabezpieczenie substancji ropopochodnych oraz zanieczyszczonego gruntu.
5. Należy zastosować sprawny technicznie sprzęt budowlany i transportowy. Stan techniczny sprzętu musi zapewniać ochronę środowiska gruntowo-wodnego przed zanieczyszczeniem produktami ropopochodnymi orz ograniczać emisję hałasu i zanieczyszczeń do powietrza
6. W trakcie transportu materiałów sypkich będą stosowane odpowiednie plandeki zabezpieczające przed pyleniem i wypadaniem z pojazdu.
7. Na wszystkich etapach przedsięwzięcia zapewnić właściwe gospodarowania odpadami, w tym minimalizację ich ilości, gromadzenie selektywnie w wydzielonych i przystosowanych miejscach, w warunkach zabezpieczających przed przedostawaniem się do środowiska gruntowo – wodnego substancji szkodliwych, oraz zapewnienie ich regularnego odbioru , przez uprawnione podmioty.
III. Ustalić charakterystykę planowanego przedsięwzięcia zawartą w załączniku nr 1 do niniejszej decyzji jako jej integralną część
UZASADNIENIE
W dniu 16.01.2025 r. Gminy Stronie Śląskie złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn: „Budowa czternastu budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych na działce nr 30/3 w obrębie Goszów”.
Na podstawie art. 75 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1094 ze zm.), stwierdzono, że organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest Burmistrz Stronia Śląskiego.
Na podstawie złożonego wniosku, a w szczególności zgodnie z treścią dołączonej karty informacyjnej przedsięwzięcia, sporządzonej przez Martę Stachurską ustalono, że planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie czternastu domów jednorodzinnych wraz z infrastrukturą techniczną, realizowaną jako budynki dwulokalowe, jednokondygnacyjne. Powierzchnia zabudowy każdego budynku wynosić będzie ok 175,6 m2. Teren , na którym realizowana będzie zabudowa mieszkaniowa wraz z infrastrukturą techniczną zajmie powierzchnię ok 2,27 ha. Budynki posadowione będą na płytach fundamentowych. Nawierzchnie utwardzone wykonana będą z rozbieralnej kostki betonowej .Zgodnie z treścią KIP przedsięwzięcie podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje budowę budynków mieszkalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz drugi obejmujący budowę dróg wewnętrznych, dojazdowych i lokalnych wraz z infrastrukturą (sieci, przyłącza).
Wobec powyższego stwierdzono, że wnioskowane przedsięwzięcie zostało wymienione w § 3 ust. 1 pkt 55 lit. a tiret pierwsze, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839 ze zm,). Dlatego zgodnie z treścią art. 71 ust. 2 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1112 ze zm.) wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Organ Burmistrz Stronia Śląskiego pismem z dnia 16.01.2025 r. zawiadomił strony o wszczęciu postępowania, informując o możliwości zapoznania się osobiście lub przez pełnomocnika z aktami sprawy.
W toku prowadzonego postępowania, na podstawie art. 64 ust. 1 pkt 1, 2 i 4, ww. ustawy, pismem z dnia 16.01.2025 r. 17.01.2025 r. Organ Burmistrz Stronia Śląskiego wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kłodzku, do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie we Wrocławiu o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby, co do zakresu raportu o oddziaływaniu na środowisko wnioskowanego przedsięwzięcia. W powyższym piśmie skierowanym do organów opiniujących tutejszy urząd wskazał, że na terenie planowanego przedsięwzięcia obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Opinię zawierającą stanowisko w przedmiotowej sprawie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wyraził Postanowieniem znak:WOOŚ.4220.20.2025.MTA.1 z dnia 22.01.2025 r. Organ opiniujący stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Opinię zawierającą stanowisko w przedmiotowej sprawie PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Nysie wyraził pismem znak:VN.ZZŚ.4901.4.2025.JP z dnia 24.01.2024r. Organ opiniujący stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Opinię zawierającą stanowisko w przedmiotowej sprawie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłodzku wyraził Postanowieniem nr 9/25, znak: ZNS.9022.7.1.2025.WB z dnia 28.01.2025r. Organ opiniujący stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Biorąc pod uwagę, przeprowadzoną w toku postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, analizę kryteriów planowanego przedsięwzięcia w zakresie, o którym mowa w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1112 ze zm.), dokonaną w szczególności na podstawie wniosku, karty informacyjnej przedsięwzięcia, jak również poprzez uzyskanie opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kłodzku, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Burmistrz Stronia Śląskiego organ właściwy do wydania decyzji uznał, że po zrealizowaniu przez Inwestora wszystkich warunków zawartych w przedłożonych dokumentach oraz w niniejszej decyzji, planowane przedsięwzięcie będzie zgodne z wymaganiami przepisów o ochronie środowiska. Jednocześnie uwzględniając fakt, że w toku prowadzonego postępowania odstąpiono od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, tutejszy organ, zgodnie z art. 84 ww. ustawy stwierdził w niniejszej decyzji brak przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia, ORGAN spełniając wymóg art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024r., poz. 572), poinformował strony postępowania o możliwości zapoznania się z zebranymi w toku postępowania materiałami dla ww. przedsięwzięcia, a w szczególności z uzupełnieniami, oraz o możliwości wypowiedzenia się co do złożonych materiałów w terminie 7 dni od dnia doręczenia wskazanej informacji. W zakreślonym terminie żadna ze stron postępowania nie wniosła uwag ani wniosków.
Biorąc pod uwagę, przeprowadzoną w toku postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, analizę i ocenę bezpośredniego i pośredniego wpływu inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi, możliwości oraz sposobów zapobiegania i ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko, dokonaną w szczególności na podstawie wniosku, karty informacyjnej przedsięwzięcia, jak również poprzez uzyskanie opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Burmistrz Stronia Śląskiego - organ właściwy do wydania decyzji uznał, że po zrealizowaniu przez inwestora wszystkich warunków zawartych w przedłożonych dokumentach oraz w niniejszej decyzji, planowane przedsięwzięcie będzie zgodne z wymaganiami przepisów o ochronie środowiska.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie daje podstaw do rozpoczęcia robót i realizacji inwestycji, wobec czego nie narusza praw skarżących (por. postanowienie NSA z dnia 6.07.2010r., II OZ 658/10, postanowienie NSA z dnia 14.05.2009r., II OSK 715/09, postanowienie NSA z dnia 1.02.2010r., II OZ 35/10).
Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w osnowie.
POUCZENIE
1. Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w art. 72 ust.1 oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 72 ust. 1a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1112 ze zm.). Złożenie wniosku lub dokonanie zgłoszenia powinno nastąpić w terminie 10 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.
2. Złożenie wniosku o którym mowa w pkt 1, może nastąpić w terminie 10 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna, o ile strona, która złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub podmiot, na który została przeniesiona ta decyzja, otrzymali, przed upływem terminu o którym mowa w pkt 1 od organu, który wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach stanowisko, że realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz, że aktualne są warunki realizacji przedsięwzięcia zawarte w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub postanowieniu, o którym mowa w art. 90 ust. 1 ww. ustawy, jeżeli było wydane. Zajęcie stanowiska następuje w drodze postanowienia na podstawie informacji na temat stanu środowiska i możliwości realizacji warunków wynikających z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
3. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wiąże organy, o których mowa w art. 86 ww. ustawy.
4. Od wydanej decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu za pośrednictwem organu wydającego decyzję w terminie 14 dni od daty doręczenia. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Burmistrz Stronia Śląskiego
Otrzymują:
1. Zawiadomienie stron w formie publicznego obwieszczenia
2. a/a.
załącznik nr 1
do decyzji GKP.6220.1.2025.LS
z dnia 05.02.2025 r.
Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia
1. LOKALIZACJA INWESTYCJI
Teren objęty opracowaniem zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim, gminie Stronie Śląskie, Goszów, na części działki ewidencyjnej o identyfikatorze 020813_5.0003.30/3
2. RODZAJ, CECHY, SKALA I USYTUOWANIE PRZEDSIĘWZIĘCIA
Projektuje się czternaście budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych, każdy o parametrach:
• długość 21,08m
• szerokość 8,33m
• wysokość od poziomu terenu do kalenicy 7,525m
• jedna kondygnacja
• kubatura brutto budynku 955,35m3
• powierzchnia zabudowy 175,6 m2
Budynki usytuowane są w różnych odległościach od granicy działki 30/3, najmniejsza odległość budynku od granicy wynosi 6,71m, najbliżej położona zabudowa na działce sąsiedniej znajduje się ok. 39m od projektowanych budynków.
Najbliższy ciek wodny (Biała Lądecka) znajduje się w odległości ok. 0,47 km od terenu inwestycji.
Najbliższe tereny otaczające działkę, na której projektuje się inwestycję stanowią działki rolne, tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, wielorodzinnej lub usługowej.
3. POWIERZCHNIA ZAJMOWANEJ NIERUCHOMOŚCI, A TAKŻE OBIEKTU BUDOWLANEGO I DOTYCHCZASOWY SPOSÓB ICH WYKORZYSTYWANIA, W TYM POKRYCIE NIERUCHOMOŚCI SZATĄ ROŚLINNĄ ORAZ WYSTĘPOWANIE GATUNKÓW ZWIERZĄT, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM GATUNÓW ROŚLIN I ZWIERZĄT ORAZ SIEDLISK PRZYRODNICZYCH OBJĘTYCH OCHRONĄ
Powierzchnia zabudowy przedmiotowej inwestycji (zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko) wraz z projektowanymi elementami zagospodarowania terenu objętymi osobnym opracowaniem i postępowaniem administracyjnym (np. drogi) wynosi 3,17 ha.
Teren, na którym projektuje się zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną ma powierzchnię 2,27 ha, teren na który projektuje się drogi dojazdowe, lokalne i wewnętrzne 0,9 ha.
Na terenie objętym wnioskiem znajduje się zieleń niska.
4. RODZAJ TECHNOLOGII
Budynki posadowione będą na płytach fundamentowych a same będą wykonane w prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, przekryte dachami w konstrukcji wiązarowej. Nawierzchnie utwardzone wykonane będą z rozbieralnej kostki betonowej.