KŁODZKO - Historyczny fort odżywa dla mieszkańców i turystów

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2026-05-11 11:03:44
(Inf. wł.). XVIII-wieczny fort na Owczej Górze po dziesięcioleciach zapomnienia jest miejscem prac rewitalizacyjnych zakrojonych na szeroką skalę. W ich wyniku ma stać się obiektem przystępnym dla mieszkańców i turystów.

 
Z kilku źródeł gmina miejska Kłodzko otrzymała fundusze na zaplanowane ożywienie historycznej budowli położonej w kompleksie popularnie określanym Parkówką. W swojej powojennej przeszłości była skazana na degradację, bowiem nie wykonywano żadnych remontów, tym bardziej inwestycji. Za to w niewielkim stopniu wykorzystywano na cele gospodarcze, jak np. przez Kłodzkie Przedsiębiorstwo Produkcji Leśnej "Las", które miało tutaj pieczarkarnię.
 
Interesujący obiekt, który wraz z twierdzą główną jest częścią Fortecznego Parku Kulturowego, od kilku lat przechodzi przeobrażenia. W tzw. białych koszarach utworzono bazę dla Kłodzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości, po sąsiedzku - w czerwonych koszarach - trwają roboty budowlane. W północnej części fortecznej już postawiono wieżę widokową, będącą odzwierciedleniem niegdyś tam istniejącej, ale jeszcze niedostępną. Zapewni wspaniałe widoki na Góry Bardzkie i fragment Kotliny Kłodzkiej. 
 
Od ul. Wiejskiej w kierunku dawnych koszar buduje się drogę, która przyniesie krótszy dojazd od strony miasta. Z myślą o rowerzystach są tworzone ścieżki im dedykowane, którymi dojadą m.in. do tworzonego punktu widokowego z panoramą na Kłodzko, w tym twierdzę. Generalnie rozmach jest spory, co cieszy. Wypada życzyć, aby inwestorowi udało się zrealizować wszystkie zamierzenia, dzięki czemu mieszkańcy i goście Kłodzka otrzymają historyczne miejsce w nowym wydaniu.
 
(bwb)














Tagi

Komentarze:
Aparatfakt*.play-internet.pl
Wtorek, 2026-05-12 13:45
sedno
Poto niszczyli wszystkie zabytki , żeby teraz odbudować... gdzie sens i logika. Ale ryba zawsze psuje się od głowy i takie są efekty tej dziwnej logiki .... a z reklamą miasta i naszego włodarza możemy zapomnieć o turystach.... nikt niechce mandatu od SM...
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_dkl24-polanica-zdroj-noc-swietojanska-2026-15
Środa, 2026-06-24
List_mini_dkl24-klodzko-wakacje-2026-01
Środa, 2026-06-24
List_mini_miedzylesie
Środa, 2026-06-24
List_mini_img-20260616-wa0069
Środa, 2026-06-24
List_mini_2u2a8286
Środa, 2026-06-24
List_mini_2u2a7072
Środa, 2026-06-24
List_mini_730776870-1341568254768747-1587454634540639991-n
Środa, 2026-06-24
List_mini_pt-karetka
Środa, 2026-06-24
List_mini_729275992-1733670287822602-748796424133111950-n
Środa, 2026-06-24
List_mini_pt-eg3
Wtorek, 2026-06-23
polecamy