Wybierasz się do Parku Narodowego Gór Stołowych - przeczytaj

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2024-07-17 18:55:01
ZIEMIA KŁODZKA (inf. wł.). Trwa wakacyjny sezon turystyczny w polskich górach. Nie inaczej jest na ziemi kłodzkiej. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w tym regionie jest Park Narodowy Gór Stołowych. Rocznie park gości około 1 300 000 turystów, a szczyt odwiedzin przypada na miesiące wakacyjne, czyli właśnie teraz. Podpowiemy, jak się przygotować do wędrówki.


Najważniejszym elementem przygotowania na wyprawę jest planowanie. Powinniśmy przed wyruszeniem wiedzieć, gdzie idziemy, z jakimi trudnościami przyjdzie nam się zmierzyć oraz ile czasu zabierze nasze zwiedzanie. Nie mniej istotne są ograniczenia, z jakimi możemy się spotkać na miejscu. We wszystkich parkach narodowych obowiązują ograniczenia dotyczące sposobu poruszania się, podróżowania ze zwierzęcym towarzyszem czy używania drona. Nie inaczej jest w PNGS.
Informacje o zasadach korzystania z przyrody parku jak i komunikaty bieżące można znaleźć na stronie https://pngs.gov.pl oraz w mediach społecznościowych.

Najważniejsze zasady to:
- poruszamy się po wyznaczonych szlakach turystycznych, ścieżkach edukacyjnych i trasach turystycznych,
- otwarty ogień używamy wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych,
- psy wprowadzamy na wyznaczone szlaki na smyczy (niewłaściwe jest puszczanie psa “luzem” ze względu na jego bezpieczeństwo, innych turystów jak i dzikich zwierząt),
- samochody i motocykle pozostawiamy na miejscach do tego przeznaczonych,
- i oczywiście nie śmiecimy.

Zasady korzystania z walorów przyrodniczych polskich parków narodowych wynikają z potrzeby ograniczenia wpływu człowieka na przyrodę. Turyści, w zależności od indywidualnej fantazji, mogą powodować szereg różnych zagrożeń, takich jak: pożary, zaśmiecenie, hałas, roznoszenie chorób mogących zagrozić rodzimym zwierzętom, niszczenie skał i roślin oraz płoszenie zwierząt.

Bezpieczeństwo własne oraz zasady, jakimi powinien kierować się turysta mają swoje odzwierciedlenie w zawartości plecaka.
 

W plecaku każdego turysty powinna znaleźć się:
* woda - w ilości według własnych potrzeb,
* posiłek - kanapki lub coś konkretnego oraz coś bardziej energetycznego, np. czekolada, batony,
leki - jeśli przyjmujemy leki stale lub wiemy o naszych potrzebach zdrowotnych,
* telefon i powebank - słaby zasięg może w krótkim czasie rozładować nasze urządzenie, warto też pobrać wcześniej aplikację Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego RATUNEK http://www.ratunek.eu/ i nawigację turystyczną,
* mapa i kompas - zawsze dobrze wiedzieć, gdzie iść, nawet jeżeli korzystamy z nawigacji turystycznej, analogowe rozwiązania są mniej zawodne,
* apteczka - z podstawowym wyposażeniem stosowanym w przypadku otarć, skaleczeń lub stłuczeń,
* okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV - słoneczna pogoda w górach to dar, ale też ryzyko przegrzania lub udaru słonecznego,
* dokumenty, pieniądze, ubezpieczenie - zawsze warto móc potwierdzić własną tożsamość oraz zapłacić za zakupy w sklepie czy restauracji,
* latarka - nawet nieduża w przypadku późnego powrotu pozwoli na bezpieczniejsze poruszanie się po górskich szlakach,
* dodatkową odzież - pogoda w górach może się szybko zmienić, a nic tak nie zabiera humoru i chęci do górskich eskapad jak mokra odzież.

Chociaż nie szata zdobi człowieka, ale rozum, to jednak warto skorzystać z tego drugiego i ubrać się odpowiednio do warunków. Strój powinien być wygodny i zapewniający bezpieczeństwo. Buty wodoodporne i oddychające, najlepiej za kostkę, kilka warstw odzieży, którą będziemy mogli zakładać i ściągać w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych. Zalecamy również zabranie nakrycia głowy. Słońce, a tak naprawdę jego energia, może zepsuć całą wyprawę.

Przed wyruszeniem warto przekazać zaufanej osobie informacje o trasie, jaką planujemy się poruszać oraz wyznaczyć godzinę alarmową. Może brzmi to groźnie, ale w przypadku, gdy nie wrócimy na umówioną godzinę, nasz powiernik może spróbować się z nami skontaktować, a gdy kontakt jest niemożliwy, może poinformować odpowiednie służby o naszych planach a swoich niepokojach.
 
Opracowali Marek Krzyścin i Bartłomiej Jakubowski


*

Bartłomiej Jakubowski - dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych. Kudowiak z wychowania i zamieszkania. W wieku 18 lat uzyskał uprawnienia przewodnika po Parku Narodowym Gór Stołowych, co czyni go najprawdopodobniej najmłodszym przewodnikiem górskim w Polsce. Po studiach na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu prowadził własną działalność w zakresie doradztwa przy programach unijnych. Następnie przez 8 lat pełnił funkcję specjalisty ds. administracji i zamówień publicznych oraz sekretarza w nadleśnictwie Góra Śląska. W tzw. międzyczasie kontynuował naukę na studiach podyplomowych z zakresu ochrony przyrody, rolnictwa i zarządzania. Od 2017 r. nieprzerwanie związany z Parkiem Narodowym Gór Stołowych, od 2021 r. pełniący funkcję dyrektora. Z zamiłowania niespełniony taternik jaskiniowy, fotograf przyrodniczy, z powołania – członek Ochotniczej Straży Pożarnej, w sercu harcerz i pasjonat gór.
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_2u2a7055
Środa, 2024-07-17
List_mini_pt-grodz.soltys
Środa, 2024-07-17
List_mini_pt-karlow1
Środa, 2024-07-17
List_mini_pt-kamieniolom1
Środa, 2024-07-17
List_mini_2u2a7615
Środa, 2024-07-17
List_mini_klodzko
Środa, 2024-07-17
List_mini_klodzko
Środa, 2024-07-17
List_mini_mini-kudowa
Środa, 2024-07-17
 
List_mini_klodzko
Środa, 2024-07-17
List_mini_klodzko
Środa, 2024-07-17
polecamy