KŁODZKO - Noc Muzeów z łacińskim akcentem
Napisano dnia: 2025-05-17 11:42:16

(Inf. wł.). Tradycyjnie w połowie maja Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprosiło mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania w ramach kolejnej edycji Nocy Muzeów. Wydarzenie, które odbyło się w piątek, 16 bm. miało w tym roku wyjątkowy wymiar - zwiedzający m.in. mogli zobaczyć bezcenne dokumenty z archiwum jezuickiego, poddane ostatnio konserwacji i zaprezentowane na specjalnej wystawie.

Jak podkreślił dyrektor Muzeum Ziemi Kłodzkiej Krzysztof Miszkiewicz wydarzenie miało dla pracowników tej instytucji szczególne znaczenie. Tegoroczne wieczorne spotkanie zyskało charakter potrójnego świętowania: po pierwsze - z okazji zbliżającego się Dnia Muzealnika, po drugie - jako część ogólnopolskiej Nocy Muzeów, i po trzecie - dzięki nowej wystawie czasowej zatytułowanej „Sub triplici celebritate festivanda”, przygotowanej we współpracy z parafią pw. Wniebowzięcia NMP .
– Zainspirowani rozmową z panią Henryką Szczepanowską doszliśmy do wniosku, że może warto będzie zaprezentować właśnie bardzo mały odsetek tych najważniejszych dokumentów, które ostatnio zostały poddane renowacji. I dzisiaj możemy je zobaczyć w formie nowej wystawy, którą prezentujemy w muzeum – powiedział nam K. Miszkiewicz i dodał: - Współpracowaliśmy także z Mieczysławem Kowalcze, który bardzo dobrze i aktywnie zajmuje się właśnie naszym jezuickim archiwum, a nad wystawą, która dzisiaj będzie pokazywana, pracowała pani Joanna Stoklasek-Michalak, kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Centralnym punktem wydarzenia była nowa wystawa dokumentów archiwalnych, na co dzień niedostępnych dla szerokiej publiczności. Prezentowane księgi, pochodzące z jezuickiego archiwum, zostały niedawno poddane zabiegom konserwatorskim. Ze względu na rygorystyczne zasady dotyczące ekspozycji materiałów po konserwacji, wystawa dostępna będzie tylko przez najbliższy miesiąc.
Gościom muzeum zaproponowano nie tylko tradycyjne zwiedzanie ekspozycji, ale także spotkania z naukowcami. Dr Stanisław Jujeczka z Legnicy wygłosił wykład „Vivat lingua latina!”, przybliżając treść i znaczenie dokumentów łacińskich. Z kolei dr Jacek Tomaszewski z Warszawy opowiedział o „Tajemnicach warsztatu konserwatora”.

Wieczór wzbogaciły interaktywne instalacje tematyczne: „Czego można by życzyć muzealnikowi?” oraz „Co drzemie w głowie muzealnika, kiedy wszyscy inni śpią głęboko?”. Obie inicjatywy zachęcały do refleksji nad pracą muzealników i ich codziennymi wyzwaniami. Do dyspozycji zwiedzających były również sale z wystawami stałymi.
Wydarzenia w ramach akcji Nocy Muzeów odbywały się w całej Polsce. Swoje drzwi w godzinach wieczornych dla odwiedzających otworzyły też m.in. muzea w Bystrzycy Kłodzkiej i Dusznikach-Zdroju, zapraszając do wspólnego świętowania.
(bp)
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA:










Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz