ZŁOTY STOK – Złoty Potok świętował 40-lecie działalności
Napisano dnia: 2025-05-02 22:23:09

(Inf. wł.). Na zaproszenie jubilatów, burmistrzyni Grażyny Orczyk oraz Centrum Kultury i Promocji do Złotego Stoku przybyły zaprzyjaźnione zespoły ludowe oraz sympatycy zespołu "Złoty Potok", by wspólnie uczcić cztery dekady jego muzycznej pasji. W piątkowe popołudnie, 2 bm. złotostocki park Miejski wypełnił się dźwiękami znajomych melodii oraz serdeczną atmosferą.
"Borowianki", "Listek Koniczyny", "Sami Swoi", "Siwy Włos", "Starczowianie", "Sulisławiczanki" oraz jubilaci, czyli zespół „Złoty Potok” przejęli scenę amfiteatru w drugi dzień majówki. Publiczność nie tylko nagradzała artystów brawami, ale też chętnie podśpiewywała znane melodie i bawiła się pod sceną. Każdy zespół złożył jubilatom życzenia, nie zabrakło również symbolicznych upominków.

Wśród wielu gratulacji szczególne uznanie wyraził starosta ząbkowicki Roman Fester: – Przede wszystkim gratuluję tego pięknego jubileuszu i gratuluję wam tego, że wybraliście taką fajną muzykę. To chyba najlepszy afrodyzjak, jaki może się nam wszystkim przydarzyć. I to, że robicie to na co dzień, to chyba najpiękniejsza rzecz, którą można ofiarować innym ludziom. Można tańczyć, śpiewać, bawić się – i w każdym czasie i miejscu zawsze jesteście potrzebni. (...) Życzę wam, żeby kolejne 40 lat płynął potok, "Złoty Potok", który będzie nadal bawił, cieszył i radował nas wszystkich. Wszystkiego najlepszego. Trwajcie i śpiewajcie i radujcie nas wszystkich.

Koncert poprowadziła dyrektorka CKiP Edyta Zielonka, a jubileuszowe pamiątki wręczyli wspólnie ze starostą przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Ruszkowska oraz wiceburmistrzyni Mirosława Słowiak. Do życzeń przyłączyli się również m.in. radny sejmiku województwa Adam Jaśnikowski oraz wójtka gminy Stoszowice Katarzyna Ruszkowska.
– To jest wspaniałe wydarzenie dla zespołów, które przyjeżdżają tutaj, żeby sobie pośpiewać, posłuchać muzyki innych wykonawców, którzy też fajnie śpiewają. My jako zespół "Starczowianie" też już przeszło 40 lat działamy. Z początku nie śpiewaliśmy, byliśmy tylko kołem gospodyń wiejskich. Śpiewamy od 15 lat. (...) Jubilatom życzę dalszych sukcesów, występów i żeby słońce świeciło im tak, jak teraz – przekazała nam jedna z uczestniczek wydarzenia, członkini zespołu "Starczowianie".

Dodatkową atrakcją przygotowaną przez Centrum Kultury i Promocji były animacje dla dzieci. W cieniu parkowych drzew najmłodsi uczestnicy wydarzenia mogli m.in. puszczać ogromne bańki mydlane oraz zagrać w popularnego chińczyka w wersji plenerowej, gdzie sami stawali się pionkami na dużej planszy. O część kulinarną natomiast zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Lasek.
Zespół „Złoty Potok” powstał w 1985 roku i od początku był miejscem spotkań osób kochających muzykę i lokalną tradycję. Dziś, jako jeden z najstarszych chórów ludowych w regionie, może poszczycić się występami w całej Polsce, wieloma nagrodami – m.in. I miejscem na Festiwalu Pieśni Moniuszkowskich w Bydgoszczy (1991), a także wyróżnieniami za wkład w rozwój kultury – jak tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Złoty Stok” (2007).
Zespół wykonuje repertuar oparty na pieśniach ludowych, religijnych, patriotycznych a także biesiadnych - dopasowując program do różnych okazji. Od czterech lat kierownikiem muzycznym „Złotego Potoku” jest wieloletni akordeonista zespołu Kazimierz Wrona. Zapytany o to, co motywuje artystów do dalszej pracy, odpowiada bez wahania: – No sama przyjemność, jeżdżenie, śpiewanie, żadne pieniądze, nic, tylko przyjemność śpiewania i spotykania się, integracja z innymi zespołami, przyjaźń. Planujemy dalej się rozwijać i śpiewać, grać jak najlepiej.
Jubileusz 40-lecia był nie tylko okazją do świętowania, ale i potwierdzeniem, że „Złoty Potok” wciąż ma wiele do zaoferowania. Dzięki zaangażowaniu członków, wsparciu instytucji kultury i sympatii lokalnej społeczności, zespół planuje kontynuować swoją misję – z radością, otwartością i coraz bogatszym repertuarem.
(bp)
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA:











Więcej zdjęć z jubileuszu na profilu facebookowm CKIP:
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz