KRAJ > KRUS - Bezpieczna praca rozrzutnikiem obornika

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2025-04-03 10:59:57
(Inf. zewn.). Rozrzutniki obornika, nazywane też roztrząsaczami, stosowane są w rolnictwie od dawna i przez lata niewiele się zmieniły oprócz tego, że dawniej taka maszyna ciągnięta była przez konie, a obecnie wykorzystuje się do tego ciągniki rolnicze. A jednak nadal podczas pracy zdarzają się wypadki. Zagrożeniem jest choćby niezabezpieczony sprawnymi osłonami i łańcuszkiem wał odbioru mocy, w który może wkręcić się odzież, a wraz z nią ręka lub noga.
 

    
Idzie wiosna, zmień odzież
Rolnik, przystępując do prac przy obsłudze rozrzutnika obornika, powinien użyć odzieży roboczej dostosowanej do pory roku. Poły bluzy lub koszuli należy zapiąć, a mankiety rękawów nie mogą luźno zwisać. Trzeba też koniecznie założyć pełne buty, z podeszwą antypoślizgową i podnoskiem chroniącym palce stóp, a także czapkę zakrywającą włosy i rękawice robocze.

Zanim włączysz silnik, przeczytaj

Rutyna jest zgubna, więc nie należy lekceważyć zalecenia, by przed przystąpieniem do pracy zapoznać się z instrukcją bezpiecznej eksploatacji rozrzutnika, jego konserwacji i regulacji, a także dobrze poznać zasady obsługi ciągnika rolniczego i wału przegubowo-teleskopowego. Do obowiązków operatora należy przestrzegać ostrzeżeń sygnalizowanych przez nalepki. Miejsca szczególnie newralgiczne na rozrzutniku oznaczone są żółtymi znakami z napisami ostrzegawczymi. Przed rozpoczęciem pracy zawsze należy sprawdzić stan techniczny rozrzutnika, a ten łączyć tylko z takim ciągnikiem, który spełnia wymagania dotyczące zapotrzebowania mocy i wyposażony jest w odpowiedni zaczep. Podczas łączenia nikt nie powinien znajdować się pomiędzy ciągnikiem a rozrzutnikiem.

Jak bezpiecznie odłączyć rozrzutnik
Przed odłączeniem rozrzutnika od ciągnika trzeba opuścić podporę i zahamować rozrzutnik hamulcem postojowym (należy pamiętać o zabezpieczeniu podpory blokadą, jeśli taka jest). Należy też włożyć kliny pod koła. Absolutnie nie wolno pozostawiać rozrzutnika na stokach, jeśli nie został on zabezpieczony przed samoczynnym stoczeniem się. Nie wolno też podpierać rozrzutnika na prowizorycznych podstawkach.

Zagrożenia i zasady postępowania
Z powodu zagrożenia, jakie mogą powodować kamienie lub inne twarde przedmioty w czasie roztrząsania obornika lub innych materiałów sypkich, należy stosować siatkę ochronną zamontowaną na przedniej burcie jak również przebywać z dala od pracujących adapterów. Przed włączeniem napędu przenośnika podłogowego trzeba włączyć bębny rozrzucające. Nie wolno uruchamiać adaptera rozrzucającego, jeśli w strefie jego działania są osoby postronne. Ich przebywanie w strefie rozrzucanego materiału jest zakazane, a jeśli znajdują się w okolicy – trzeba zachować szczególną ostrożność. Koniecznie trzeba sprawdzać stan techniczny elementów mocujących łopatki adaptera, a na zakrętach – wyłączyć przenośnik podłogowy i bębny rozrzucające. Etap końcowy rozrzucania obornika powinno się wykonywać jedynie podczas jazdy na terenie płaskim lub podczas zjazdu z pochyłości.
 
 

Apteczka i sprawny telefon

W ciągniku powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy, by w razie potrzeby umożliwić szybkie opatrzenie rany bez potrzeby zjeżdżania z pola. Na wszelki też wypadek rolnik powinien mieć przy sobie sprawny telefon komórkowy, by w razie potrzeby wezwać pomoc.

Tego nie wolno
Pod żadnym pozorem nie wolno: uruchamiać maszyny przez dzieci, osoby nietrzeźwe lub pod wpływem środków narkotycznych, montować wałów przegubowo-teleskopowych podczas użytkowania rozrzutnika przy zdjętym adapterze, wchodzić na rozrzutnik w czasie jego pracy, a także kiedy włączony jest silnik ciągnika.

Damian Bartkowski

starszy specjalista,
placówka terenowa  KRUS 
w Bystrzycy Kłodzkiej
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_zdjecie
Czwartek, 2025-04-03
List_mini_pt-liszkor1
Czwartek, 2025-04-03
List_mini_pt-konferencjab
Czwartek, 2025-04-03
List_mini_pt-petarda
Czwartek, 2025-04-03
List_mini_dkl24-klodzko-po-powodzi-2024-4
Czwartek, 2025-04-03
List_mini_epp-galeria-twierdza-klodzko-1
Czwartek, 2025-04-03
List_mini_pt-edp
Czwartek, 2025-04-03
List_mini_pt-rozrzut1
Czwartek, 2025-04-03
List_mini_pt-czytelnik2
Czwartek, 2025-04-03
List_mini_klodzko
Czwartek, 2025-04-03
polecamy