O Forcie Owcza Góra w nowej perspektywie

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2021-08-07 15:32:54
KŁODZKO (inf. wł.). Trzydzieści milionów złotych na dziś trzeba byłoby włożyć w Fort Owcza Góra, aby w dużej części nie tylko przywrócić mu dawny wygląd. Ta kwota również obejmuje turystyczne i gospodarcze ożywienie tego miejsca zupełnie zapomnianego przez dziesięciolecia. Pomysł na to mają władze samorządowe Kłodzka, które we współpracy z naukowcami, architektami i konserwatorem zabytków przygotowały projekt rewitalizacji zabytku. Był on przedmiotem spotkania zorganizowanego w miniony piątek w siedzibie Centrum Aktywności Lokalnej.


 

Już jest wiadomo, że kłodzki inkubator przedsiębiorczości zostanie ulokowany w byłych tzw. białych koszarach znajdujących się w zabytkowym forcie na Owczej Górze. Ich stan jest opłakany, dlatego wymagają gruntownego remontu powiązanego z wykonaniem wielu robót towarzyszących. Profesor Piotr Molski z Politechniki Warszawskiej na przykładzie podobnej stołecznej budowli - Fortu Służew - wskazał zagrożenia czyhające w takich obiektach. Przede wszystkim trzeba w nich pożegnać się raz a dobrze z wszechobecną wilgocią znaczącą swoją obecność licznymi wykwitami, odspoinami bądź ubytkami, a równocześnie przywitać ze współczesnymi technologiami temu zapobiegającymi. Mądre zagospodarowanie takiej budowli będzie nieobojętne dla życia społecznego miasta i lokalnego rynku. Byłe koszary jak raz nadają się na cele kulturalne, rekreacyjne i dydaktyczne, z funkcjonującą w nich gastronomią.
 



Wizualizację fortu w niedalekiej przyszłości przedstawił w imieniu pracowni projektowej Stefan Zdzuj. Wskazał, że w obecnej bryle odpowiednio zaadaptowanej budowli znajdą się komfortowe lokale sprzyjające pracy biznesowej, twórczej czy usługowej. Połączy się w nich historię ze współczesnością, klimat z przeszłości z teraźniejszym. Zanim to jednak nastąpi i przełoży się na cały kompleks forteczny tej części Owczej Góry, konieczna jest szeroko przeprowadzona rewitalizacja tego miejsca w głównej mierze oparta na wszelkich możliwych, zarazem niezbędnych dla niego inwestycjach.
 

Kierowniczka Wydziału Inżynierii Miejskiej i Ochrony Środowiska w kłodzkim ratuszu Weronika Barańska-Grabowska przedstawiła przygotowaną wspólnie z Wydziałem Rozwoju UM prezentację związaną z sytuacją Fortu Owcza Góra i celami, jakie władze miejskie stawiają sobie w kontekście jego rewitalizacji. Tymi najważniejszymi są: powstrzymanie dalszej rujnacji zabytku, sukcesywne jego odtwarzanie, zagospodarowywanie i ożywianie w drodze utworzenia inkubatora przedsiębiorczości, miejsc noclegowych, centrum turystycznego, miejsc parkingowych, turystycznego wykorzystania otoczenia.
 

Podczas spotkania także wypowiadał się Karol Krupa z Politechniki Lubelskiej przywołując zamek w Janowcu Lubelskim. Obiekt stał sie ruiną trwałą, przy której prace badawcze m.in. prowadzili studenci z tej uczelni, a wnioski z nich wypływające mogą przydać się w trakcie rewitalizacji kłodzkiego zabytku.
 

 

Jak zauważył burmistrz Michał Piszko, odnosząc się po części do wypowiedzi kilku mieszkanek rejonu znajdującego się na przedpolu fortu, wraz z uzyskaniem przez miasto ponadośmioipółmilionowej dotacji rozpoczyna się tak ważny proces przywracania kompleksu historycznego do życia. Będzie on etapowany, a pierwsze tego efekty powinny być widoczne już za trzy lata. Tym bardziej, że gmina zapewnia swój finansowy udział własny. - Chcę zagwarantować, że to zadanie będziemy konsekwentnie realizować i po drodze rozwiązywać np. problemy wskazywane przez mieszkańców tej części Owczej Góry, obszaru częściowo zdegradowanego pod kątem społecznym - wskazał włodarz.
 



Spotkanie w CAL-u pozwoliło głębiej spojrzeć na ogromne wyzwanie, które przed sobą postawiła gmina miejska. Z jednej strony trzeba mieć świadomość, że "zapomniane" budowle wymagają zdecydowanie większej uwagi i czasu na ich zinwentaryzowanie, z drugiej - ogromnych nakładów i cierpliwości niezbędnych dla zrealizowania pomysłu ich dotyczącego.
(bwb)


Tagi

Komentarze:
AparatJasio dobra Rada*.net.wi-lan.net.pl
Wtorek, 2021-08-10 16:37
Ale w sumie jak się ostaniesz, bo konkurencja mizerna jest, to jeszcze ludzie będą ci wdzięczni.
Masz z boku parówkę, wysiedl Romów,pozyskaj teren, zrób dojazd, i te dwie miejscówki przy konkretnym inwestorze, mogą zarabiać.
Parkówka to ciekawe miejsce inwestycyjne, szkoda tam budować mieszkania na sprzedaż.
ps.
A , może ten, co wam już jeden inkubator remontował, ma ambitniejszy pomysł niż mieszkania na Parkówce?:)
Aparat13*.net.wi-lan.net.pl
Poniedziałek, 2021-08-09 18:11
bez znieczulenia
A, tak politycznie to sobie, możecie ząbki połamać na tej rewitalizacji, z tego ma być kasa, tylko pod takim katem należy te ruinę rewitalizować, a dyrdymały, o walce z bezrobociem? w kraju brakuje rąk do pracy , a nie szefów :)
8.5 bańki jest gdzie wsadzić w tym zrujnowanym miasteczku.A to tylko kropla.....
AparatJasio Dobra Rada.*.net.wi-lan.net.pl
Poniedziałek, 2021-08-09 17:59
z tymi inkubatorami -pożal się boże- to taka sama moda, jak z tymi wieżami
Obecny szał turystyczny, walory historyczne miejsca, mogłyby z tego zrobić atrakcyjnego samograja finansowego
I nie chodzi tutaj o ,,bilety,, li tylko,,, jak to napisał zorientowany Krzysio albo Jasio:)
Przydupasi nie byli nigdy dobrymi doradcami. Najlepszymi doradcami zawsze są, ci w opozycji.Skąd chłopie chcesz wziąć zasób ludzki przy takim otoczeniu mikro biznesowym jak w tym kraju. A, do tego wyludniające się miasto...słuchaj swoich przeciwników i wyciągaj wnioski. Do Piszki.
AparatMirek*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Poniedziałek, 2021-08-09 13:16
/
Anno masz racje - ale ty myślisz logicznie ze strategiczną wizją rozwoju miasta Kłodzka, której brakuje ludziom, których wyborcy obdarzyli zaufaniem. Tak więc do zarządzania efektywnie miastem potrzebna jest kobieta, np. która widnieje na ostatnim zdjęciu.
Aparatano*.146.36.159.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Poniedziałek, 2021-08-09 08:32
ABY ZATRZYMAĆ MŁODZIEŻ w Kłodzku i na ziemi kłodzkiej NIEZBĘDNE SĄ NOWE MIEJSCA PRACY takie które dadzą zatrudnienie INŻYNIEROM , MŁODZIEŻY PO STUDIACH TECHNICZNYCH, INFORMATYCZNYCH. Zakłady zatrudniające pracowników obsługujących linie produkcyjne , czy pracowników magazynowych to za mało aby taką młodzież tu zatrzymać. Od zaangażowania Burmistrza Kłodzka i Starosty kłodzkiego będzie zależało czy tak się stanie. Samorządowcy w całej Polsce konkurują w zabieganiu o takich inwestorów i stwarzają im odpowiednie warunki i zachęty - nie czekają że Oni sami przyjdą, bo tak już nie jest. KŁODZCZYZNA może stać się tak zwaną "KRZEMOWĄ DOLINĄ" dzięki szerokiej ofercie którą może zaproponować tym którzy tu zamieszkają. Poczynając od walorów turystycznych,krajobrazowych, po ciekawe miejsca pracy , a takie połączenie daje gwarancję wygodnego życia. Aby tak się stało trzeba mieć liderów lokalnych, którzy taki plan mają. Niestety w Kłodzku i powiecie takich brak.
AparatMich*.49.212.237.ipv4.supernova.orange.pl
Niedziela, 2021-08-08 18:11
Panie Piszko,czy w związku z tym,że planuje pan kolejną wydmuszkę inwestycyjną,to w ramach oszczędności oświetlenie uliczne od stacji BP do ronda "niewypał" jest wyłączone? Kłodzko wygląda jak miasto widmo.Bywa pan czasem w Kłodzku wieczorem? Polecam spacerek.
AparatZorientowany*.centertel.pl
Niedziela, 2021-08-08 17:12
Jak zwykle przy tego typu inwestycji pojawią się malkontenci, zwolennicy zatwardziałych układów. Pomysł dobry i trafiony. Kłodzko musi stawiać na młodych przedsiębiorców, trzeba spojrzeć prawdzie w oczy: nie jesteśmy destynacja turystyczna: kilkanaście złotych wydane na bilet wstępu nie rozrusza tego miasta. Dobra, odważna decyzja, proszę nie przejmować się stekaniem leśnych dziadków, oni moi szansę się wykazac.
Aparat,*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Niedziela, 2021-08-08 17:09
Tak więc w nowej perspektywie dla kogo?
Ach przepraszam za błędy fleksyjne, nie wygodnie wysyła się tekst z telefonu.
W Polsce działają inkubatory wspomagające MSP dlatego warto się wzorować i nie popełniać błędów logicznych w myśleniu o przedsiębiorczości.
Aparatano*.146.162.30.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Niedziela, 2021-08-08 16:31
Korzyść z tak zwanego "inkubatora przedsiębiorczości" w TYM MIEJSCU będzie tylko taka, że obiekt zostanie odbudowany , a po 5 latach ( bo wcześniej nie będzie to możliwe) przeznaczony na miejsca NOCLEGOWE.
AparatByły radny miejski*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Niedziela, 2021-08-08 15:22
Tak więc w nowej perspektywie dla kogo?
Wizualizację fortu nie ma nic wspólnego z inkubatorem przedsiębiorczości.
Dlatego szkoda, że z mieszkańców czy przedsiębiorców nie padły pytania jak np.:
Jaki jest cel działania inkubatora przedsiębiorczości?
Jak inkubator umocni młodego przedsiębiorcę by on tworzył produkt lub usługę mającą szansę przetrwać
na rynku?
Czy inkubator stanie się organizacją samofinansującą?
Przychodzi mi na myśl, jeszcze wiele pytań. Fajnie, że burmistrz w końcu zrobi porządek na tym zabytku, ale to nie ma nic wspólnego z Inkubator - czyli tanim najmem lokalu na działalność, czy udostępniania urządzeń biurowych itp.
Ta szansa dla młodych przedsiębiorców idzie nie w tym kierunku, jakie są w założeniu dla inkubatora.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_2u2a1810
Czwartek, 2025-05-01
List_mini_dkl24-cegielka-reaktywacja-bystrzyca-klodzka-2025-04
Czwartek, 2025-05-01
List_mini_2u2a1221
Czwartek, 2025-05-01
List_mini_2
Czwartek, 2025-05-01
List_mini_2u2a1782
Czwartek, 2025-05-01
List_mini_2u2a1744
Środa, 2025-04-30
List_mini_pt-dziecko1
Środa, 2025-04-30
List_mini_dkl24-polanica-zdroj-skwerek-01
Środa, 2025-04-30
List_mini_2u2a7386
Środa, 2025-04-30
List_mini_bystrzyca-herb
Wtorek, 2025-04-29
polecamy