Aktywnie i z humorem podczas święta plonów
Napisano dnia: 2024-09-07 20:57:39
LASKI - gm. Złoty Stok (inf. wł.). Najliczniej zaludniona wieś w gminie Złoty Stok, była gospodarzem święta plonów, które odbyły się w sobotę, 7 bm. Uczestnicy dożynek gminnych zostali ugoszczeni na boisku sportowym przez burmistrzynię Grażynę Orczyk, sołectwo Laski, Koło Gospodyń Wiejskich w Laskach oraz Centrum Kultury i Promocji w Złotym Stoku. Wydarzenie poprzedziła msza święta dziękczynna, której towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu Wesołe Nutki z Mąkolna.
Radosne dźwięki towarzyszyły także uroczystemu korowodowi dożynkowemu. Stało się to za sprawą Górniczej Orkiestry Dętej ze Złotego Stoku, która akompaniowała maszerującym w jej rytm rolnikom, pszczelarzom i ogrodnikom oraz ich rodzinom, przyjaciołom i ogólnie zaproszonym gościom. Z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przeszli oni na boisko, gdzie tradycyjnie ośpiewano wieńce, a zrobił to zespół ludowy Górskie Echo z Chwalisławia.
– Bardzo dziękuję pani sołtys i całej społeczności sołectwa Laski, Kołu Gospodyń Wiejskich i szefowej KGW, starostom dzisiejszych dożynek pani Arlecie i panu Ireneuszowi Sitom – dziękowała burmistrzyni G. Orczyk i dodała: – Witam serdecznie mieszkańców miasta i gminy Złoty Stok i wszystkich, którzy przybyli na te dożynki, aby razem świętować i dziękować rolnikom za plony tegorocznej ziemi. Bo dożynki to nic innego, jak okazja do tego, aby złożyć hołd, wyrazy wdzięczności i uznania za trud codziennej pracy, a wiadomo, że praca na roli jest pracą trudną, pracą, która jest zależną od wielu czynników.
Burmistrzyni podczas przemówienia zwróciła uwagę na ogrom pracy, jaki został włożony przez mieszkańców sołectwa w przygotowanie święta plonów. Laski - położone pomiędzy drogą krajową 46 a Ożarami - przystrojone zostały ozdobami witającymi dożynkowych gości. Stworzona została istna galeria ozdób, a wszystkie z żartem i fantazją. Jak dowiedzieliśmy się od sołtyski Izabeli Jamróz - od dwóch tygodni mieszkańcy przygotowywali dożynkowe witacze. Sprzymierzeńcem była pogoda, która nie utrudniała kreatywnych prac.
Do podziękowań, gratulacji i życzeń dołączyli się podczas okolicznościowych przemówień wicemarszałkini Monika Wielichowska, senator Aleksander Szwed, poseł Marek Chmielewski, radni Sejmiku Samorządoweo Województwa Dolnośląskiego Adam Jaśnikowski i Łukasz Lach, starosta ząbkowicki Roman Fester. Podczas wydarzenia obecni byli również m.in. samorządowcy z zaprzyjaźnionych gmin z Polski i Czech, radni Rady Miejskiej w Złotym Stoku wraz z przewodniczącą Elżbietą Ruszkowską na czele, przedstawiciele instytucji, służb mundurowych oraz stowarzyszeń.
Poza wcześniej wspomnianymi zespołami, rozrywkę przybyłym gościom zapewniły koncerty i prezentacje grup, tj. Złoty Potok, dzieci z POP Bajka w Złotym Stoku, duet akordeonowy Kubar, Satori Klub Kyokushin ze Złotego Stoku oraz gwiazda wieczoru - folkowy zespół Buraky. Nie brakowało okazji do sprawdzenia swoich sprawności fizycznych. Przygotowano różne konkursy i zabawy w ramach turnieju sołectw. Rywalizowano nie tylko o najpiękniejszy wieniec dożynkowy, ale też podczas zmagań drużynowych np. „sadząc ziemniaki”, będąc wiezionym w taczce.
Furorę robiły atrakcje dla dzieci, tj. dmuchańce, jazda konna czy koło fortuny. Cieszyły też słodkości, czyli wata cukrowa, lemoniada, wszelkiego rodzaju ciasta i ciasteczka, przez co energii do spożytkowania nie brakowało, podobnie jak miejsc do aktywności, gdzie można było ją zagospodarować.
Wydarzenie poprowadzili dyrektorka CKiP Edyta Zielonka oraz radny Rady Powiatu Ząbkowickiego Wiktor Wiśniewski.
(bp)
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA:Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz