Lato w kurorcie pod Wzgórzem Marii z wieloma atrakcjami

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2024-06-20 09:04:28
POLANICA-ZDRÓJ (inf. wł.). Uzdrowiskowy charakter miasta powoduje, że tak faktycznie życie kulturalne trwa w nim cały rok, do tego bez wytchnienia. O tym wiedzą doskonale pracownicy Centrum Kultury i Promocji Teatr Zdrojowy, którzy kilka dni temu zakończyli sezon 2023/2024, by płynnie przejść do nowego - już wiadomo pełnego wyzwań. Rozmawiamy o nich z dyrektorką CKiP Justyną Kuban.


- Rzeczywiście, w Polanicy nie ma sezonowości, jeśli chodzi o kulturę. Gości mamy cały czas, oczywiście też dbamy o mieszkańców. Działamy wielotorowo, mamy do dyspozycji teatr, jesteśmy taką sceną impresaryjną, bo organizujemy różnego typu festiwale, koncerty, zapraszamy kabarety, działamy prosportowo i prorekreacyjnie, też zajmujemy się turystyką. Przede wszystkim jesteśmy domem kultury, w związku z czym oferujemy bardzo szeroki wachlarz zajęć dla wszystkich grup wiekowych - zauważa rozmówczyni.

W miniony czwartek, 13 czerwca CKiP Teatr Zdrojowy podsumował 24. sezon zajęć artystycznych przez siebie prowadzonych. Został oceniony bardzo dobrze, m.in. dlatego, że udało się uruchomić kolejne sekcje zainteresowań...

- Ruszyliśmy z zajęciami tańca flamenco dla dorosłych, dzięki czemu utworzyła się dość spora liczebnie grupa. Po ośmiu miesiącach ćwiczeń zaprezentowała na scenie własny program - informuje J. Kuban. -  Rozpoczęliśmy ciekawe zajęcia rękodzielnicze prowadzone przez panią artystkę-plastyka Małgorzatę Krzemień, która na co dzień też zajmuje się tworzeniem scenografii i szyciem kostiumów teatralnych. Z powodzeniem rozwija się nam sekcja szachowa - tu uczą się grać i grają nie tylko najmłodsi, choć dla nich prowadzimy gry okołoszachowe.
 

Bardzo fajnie ewoluowały zajęcia wokalne. Teraz, po dwuletniej pracy z ich uczestnikami, zebrano plony w postaci udanych występów. Owoce przynosi działalność polanickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego od trzech lat. Okazało się, że propozycja wprowadzenia takiej działalności była trafiona, bo przez ten okres utrzymuje się stabilna liczba słuchaczy.

- Jeśli chodzi o UTW, to wystartowaliśmy w rok po pandemii COVID-u 19. Wtedy było widać, że seniorzy potrzebują zaopiekowania, oferty na wyciągnięcie ich z domów. Uniwersytet wydał się nam doskonałą formą i dziś w jego szeregach mamy około 90 osób, w tym wiele nie wyobrażających sobie opuszczenia kolejnego spotkania - podkreśla nasza rozmówczyni.

Od najbliższej soboty, w ramach letniej kanikuły, każdego dnia, poza poniedziałkiem, CKiP Teatr Zdrojowy zaprosi mieszkańców i gości Polanicy-Zdroju do udziału w różnych formach aktywności. Jakich?

- We wtorki, zawsze do południa organizujemy bezpłatny spacer z przewodnikiem po mieście. Zaczyna się i kończy w teatrze, ale z przejściem przez kolejne rejony kurortu. Natomiast wieczorem tego dnia, od kilku sezonów, spotykamy się przed muszlą koncertową z trenerem nordic walking, który zabiera chętnych na wycieczkę, ucząc jak prawidłowo operować kijkami, jaki dobrać krok i tempo - naprawdę warto - przekonuje p. Justyna.
 

Środy są dedykowane dzieciom i tego dnia albo mają zapewniony spektakl teatralny, albo jakieś animacje artystyczne lub koncerty. Spotkania o godz. 15:00 rozpoczynają się w muszli koncertowej, a gdy pada deszcz, to sala widowiskowa teatru też okazuje się przyjazna. Zaś wieczorem CKiP robi ukłon w stronę dorosłych seansami w ramach "28. Lata Filmowego" realizowanego przez lipiec. Projekcje są udostępniane w obrębie muszli koncertowej albo w sali widowiskowej teatru, w zależności od warunków pogodowych.

- Niezwykle ciekawie zapowiadają się czwartki. Od kilku lat kontynuujemy projekt pn. "Ahoj przygodo". Razem z nadleśnictwem Zdroje i od ubiegłego roku ze stowarzyszeniem "razem dla Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości" proponujemy wypady w teren, rozpoczynając wymarsz przy naszym punkcie informacji turystycznej. Wycieczki mają charakter edukacyjno-krajoznawczy. Chwalimy się naszym bogactwem, ale też skupiamy się na konkretnych tematach omawianych przez doskonale przygotowanych pracowników merytorycznych nadleśnictwa - wskazuje rozmówczyni DKL24.PL. - A za sprawą wspomnianego stowarzyszenia w tym roku będziemy spotykać się z przyrodnikiem zielarzem i osobami z fundacji związanej z nietoperzami. Zaplanowaliśmy warsztaty fotograficzne, spotkania z łucznikami i inne, które na pewno znajdą zainteresowanie.


Na początek każdego weekendu, czyli w piątkowe wieczory, w parku Szachowym instruktor tańca czeka na chętnych nauczenia się któregoś z gatunków umiejętnego poruszania się przy muzyce. Pokaże, doradzi, sam taktownie poprowadzi. Nic, tylko kierować kroki w stronę dużej szachownicy.

Tego lata w Polanicy-Zdroju będą miały miejsce koncerty muzyki kameralnej i organowej. W tym roku to już 33 spotkanie z wydarzeniem odbywającym się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny, którego dyrektorem artystycznym jest prof. Andrzej Chorosiński. W cztery wakacyjne czwartki w świątyni zabrzmią nie tylko organy.

W tym samym okresie z trzema propozycjami do wykonania w kurorcie trzech mezoregionów geograficznych wychodzi Dolnośląski Festiwal Muzyczny. Chce zachęcić do udziału w nich w sierpniu, o czym CKiP oraz organizator poinformują w swoich mediach społecznościowych.
 

- Już 4 lipca po raz trzeci w Polanicy będziemy gościć fantastyczny festiwal "Świat pod Kyczerą". Jest organizowany 27 wydań przez legnicki Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera". Tym samym możemy u nas gościć w tym roku wspaniałych artystów z Senegalu, Kazachstanu, Meksyku, Hiszpanii, Serbii, Bułgarii, Armenii i Polski. Przez cały dzień, za ich sprawą, Polanica jest kolorowa, zdominowana paradą wykonawców idących korowodem przez deptak. Występują w różnych częściach miasta, a wszystko kończy się koncertami w obrębie muszli koncertowej. Międzynarodowa kultura miesza się z feerią barw, wielojęzycznym gwarem, niepowtarzalną atmosferą, której warto ulec - kusi dyrektorka CKiP.

W sobotę, 6 lipca uzdrowisko będzie zdominowane przez zawody nordic walking. One też od wielu lat, właśnie latem, mocniej ożywiają Polanicę, bo są ogólnopolskie. Także w lipcu, już szósty raz dojdzie do "Pejzaży kulinarnych", gdzie w ruch pójdą patelnie, w tym elektryczne, garnki i garczki, w ogóle sprzęt niezbędny do przygotowania potraw kuchni dolnośląskiej. Ale generalną ideą wydarzenia pozostaje zdrowe odżywianie się i niemarnowanie żywności.

- Każdego roku ten festiwal ma tematykę wiodącą - teraz jest nią jedzenie i muzyka. Zaplanowaliśmy niespodziankę, w postaci zaproszonego gościa... Nie, jeszcze nie zdradzę na tę chwilę, o kogo chodzi - podkręca ciekawość J. Kuban. - Natomiast powiem, że gwiazdą tego festiwalu będzie Lanbery i wystąpi 1 lipca.


W ubiegłym roku, dzięki współpracy CKiP z Willą Polanica udało się zorganizować koncert fortepianowy Leszka Możdżera. Idąc tym śladem i w tym roku, jeszcze we współpracy z Narodowym Instytutem Tańca i Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu, przygotuje się w ramach projektu pn. "Z klasyką i jazzem przez Polskę" koncert Rafała Blechacza - polskiego pianisty, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wydarzenie przewidziano na 15 lipca.

A już w kolejnym dniu w Polanicy-Zdroju rozpocznie się po raz 60. Międzynarodowy Festiwal Szachowy imienia Akiby Rubinsteina. Ta jubileuszowa edycja zostanie podkreślona obecnością arcymistrza Jana Krzysztofa Dudy - zwycięzcy Pucharu Świata FIDE w 2021 roku.
 

Na zakończenie kulturalno-rekreacyjno-sportowego lata w Polanicy-Zdroju pojawią się kierowcy i ich samochody w ramach "Rajdu Klasyków". Mieszkańcy i goście będą mogli zobaczyć pojazdy z lat 70. poprzedniego stulecia. To zarazem stanie się okazją do płynnego wjazdu Centrum Kultury i Promocji Teatr Zdrojowy w kolejny sezon działalności. A ten zacznie się od imprezy pt. "Grzybów zdroje" przygotowanej z nadleśnictwem Zdroje. Ale o tej imprezie i kolejnych napiszemy innym razem.
Bogusław Bieńkowski
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_dkl24-ludowe-stronie-2024-10
Niedziela, 2024-07-14
List_mini_2u2a7581
Niedziela, 2024-07-14
List_mini_whatsapp-image-2024-07-12-at-12.22.17--2-
Niedziela, 2024-07-14
List_mini_2u2a1005
Niedziela, 2024-07-14
List_mini_pt-prad3
Niedziela, 2024-07-14
List_mini_2u2a7552a
Sobota, 2024-07-13
List_mini_pt-wop1
Sobota, 2024-07-13
List_mini_2u2a7536
Sobota, 2024-07-13
List_mini_pt-paliwa
Sobota, 2024-07-13
List_mini_2u2a5336
Piątek, 2024-07-12
polecamy