Jak wydać książkę? Poradnik dla początkujących
Napisano dnia: 2023-08-30 18:12:43
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Chcesz wydać swoją pierwszą książkę, ale nie masz zupełnie pojęcia od czego zacząć? Z naszego poradnika dowiesz się, co warto wiedzieć przed wydaniem książki w Polsce i na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni dla siebie wariant wydawniczy. Spełnienie marzeń o własnej, drukowanej książce nie jest karkołomną pracą i obecnie każdy może podjąć takie wyzwanie. Przekonaj się!

Chcesz wydać swoją pierwszą książkę, ale nie masz zupełnie pojęcia od czego zacząć? Z naszego poradnika dowiesz się, co warto wiedzieć przed wydaniem książki w Polsce i na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni dla siebie wariant wydawniczy. Spełnienie marzeń o własnej, drukowanej książce nie jest karkołomną pracą i obecnie każdy może podjąć takie wyzwanie. Przekonaj się!
Od czego zacząć, czyli wydawanie książki w Polsce krok po kroku
Jeśli rzeczywiście marzysz o tym, aby wydać książkę, która trafi do szerokiego grona odbiorców, musisz mieć na nią dobry pomysł. Przed napisaniem rękopisu zdecyduj, jaki typ literatury jest Ci bliski i sprawdź, czy może cieszyć się zainteresowaniem.
Kolejnym krokiem będzie znalezienie wydawcy, który specjalizuje się w tym typie literatury i może zainteresować go Twoja propozycja. Jeśli chcesz zdecydować się na tradycyjną drogę, możesz wysłać rękopis do wybranych wydawnictw i czekać na odpowiedź. Jeśli pomyślnie przejdziesz selekcję, wydawca zdecyduje się opublikować Twoją książkę w zamian za licencję lub autorskie prawa majątkowe do utworu. Możesz za to liczyć na pokrycie kosztów oraz promocję swojej książki.
Jeśli jednak obawiasz się rygorystycznej selekcji i ewentualnej porażki, nic straconego – masz jeszcze trzy opcje do wyboru:
Klasyczny self-publishing
Autor sam staje się w tym przypadku wydawcą. Pokrywa wszystkie koszty wydania książki – pośrednie i bezpośrednie, a także organizuje i czuwa nad całym procesem wydawniczym. Wysokość zysków uzależniona jest więc od jego działań. W tym modelu można wydać cokolwiek się chce. Jednak zwykle na self-publishing decydują się influencerzy i doświadczeni autorzy, mający szerokie grono odbiorców. Mają oni zazwyczaj sprawdzonych specjalistów, którzy wykonują dla nich korektę, skład oraz projekt okładki.
Vanity publishing
W tym modelu płaci się wydawnictwu za poszczególne elementy procesu wydawniczego oraz wprowadzenie książki do systemów dystrybucyjnych. Choć w zamian za pokrycie wszystkich kosztów dostaje się wysoki procent od sprzedaży, to nie ma się żadnej gwarancji sukcesu w tym zakresie. Powód jest prosty – wydawnictwu na tym nie zależy, dlatego nie angażuje się w promocję. Wybierając vanity publishing można wydać praktycznie każde dzieło, ale dystrybucja i sprzedaż to już zupełnie inna kwestia.
Wydanie subsydiowane
Subsydiacja zakłada współpracę autora i wydawnictwa – podział obowiązków i obopólny wkład w wydanie książki. Wydawnictwo, podobnie jak w tradycyjnym wariancie (na podstawie udzielonej mu licencji), publikuje, dystrybuuje oraz promuje książkę. Wydawca zarabia na sprzedaży książek, a zyskiem dzieli się z autorem. Chcąc wydać książkę w modelu subsydiowanym, trzeba przygotować się na selekcję prowadzoną przez wydawnictwo. Nie można go jednak porównać z rygorystyczną weryfikacją prowadzoną przez wydawnictwa publikujące w modelu tradycyjnym. Wydanie subsydiowane oznacza realne wsparcie początkującego autora, który dopiero rozpoczyna swoją drogę pisarską. W takim modelu w Polsce działa przede wszystkim wydawnictwo Novae Res.
Jak podjąć właściwą decyzję?
Jeśli zastanawiasz się, jak wydać swoją książkę i jaki model wybrać, zastanów się:
• Czy masz fundusze, aby zainwestować w publikację?
• Jak długo chcesz czekać na efekt?
• Czy chcesz zaryzykować i wysłać rękopis do wydawnictwa?
• Ile działań jesteś w stanie wykonać samodzielnie, a ile powierzyć specjalistom?
• Czy chcesz wydać książkę dla siebie, czy dla szerszego grona odbiorców?
Jeśli interesuje Cię szybki efekt, nie zależy Ci na dystrybucji i marketingu oraz jesteś w stanie zainwestować pieniądze w wydanie swojej książki – rozważ model vanity publishing.
Jeśli potrzebujesz pomocy specjalistów w publikacji i dystrybucji książki oraz masz budżet na jej wydanie – zastanów się nad wydaniem subsydiowanym.
Jeśli masz duże grono odbiorców, jesteś w stanie znaleźć specjalistów, którzy pomogą Ci z procesem wydawniczym oraz przygotowaniem publikacji – zdecyduj się na self-publishing.
Jeśli wierzysz w swoje dzieło, chcesz dotrzeć do odbiorców i zdać się we wszystkim na wydawnictwo, a do tego możesz poczekać – wybierz klasyczne wydawnictwo.