Bardo nie chce być rozjeżdżone

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2019-06-07 14:01:11
SUBREGION. Przez wielu - ze względu na swoje położenie - jest nazywane wrotami ziemi kłodzkiej. Nie tylko burmistrz Krzysztof Żegański chce, aby nadal nimi było. Jednak pod warunkiem, że rysująca się w niedalekiej perspektywie droga ekspresowa S8 nie poprowadzi przez Bardo oraz jego wielki skarb natury, jakim jest Obryw Bardzki. Taki wniosek można wyciągnąć po wczorajszym spotkaniu mieszkańców z projektantami i przedstawicielami przyszłego inwestora, które odbyło się w ośrodku kultury.Uczestnicy spotkania od razu mogli wypełnić ankiety odnośnie projektowanej inwestycji
 
Aż trzy godziny trwało spotkanie informacyjne w Bardzie, poświęcone zaprezentowaniu zainteresowanym osobom przebiegu projektowanych korytarzy przyszłej S8. To temat, który wywołuje emocje, bo z jednej strony już najwyższy czas, aby atrakcyjny turystycznie subregion, jakim jest ziemia kłodzka, wreszcie dysponował drogą o standardach autostrady, a z drugiej... No właśnie - ścierają się z nim obawy tych mieszkańców i fachowców z różnych dziedzin, którzy wskazują na zagrożenia z tą inwestycją związane. I może z racji rangi przedsięwzięcia, które ciągle pozostaje tylko w sferze zapowiedzi, gdyż do tej pory nie nadano mu wymiaru inwestycji państwowej w drodze rozporządzenia, na to spotkanie zawitali  m.in. Mariusz Wawro - zastępca dyrektora wrocławskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Marcin Sułek - naczelnik wydziału w tymże Oddziale i in.
 


Przez obszar Barda i gminy poprowadzono aż cztery korytarze

Wcześniej zapowiedzianą dyskusję poprzedził Tomasz Kłąb, który w imieniu firmy Jacobs projektującej przyszłą S8 przedstawił, a w zasadzie przypomniał warianty jej ewentualnego przebiegu (są one prezentowane od jakiegoś czasu w mediach społecznościowych, więc i znane większości uczestników). Każdy sprowadza się do poważnej ingerencji w środowisko, skutkującej gdzieniegdzie, jeśli nie wysiedleniami ludności, to ogromnym niezadowoleniem z bliskości "ekspresówki", która wręcz może ocierać się o domostwa. Poza tym na terenie bardzkiej gminy w rachubę wchodziłoby wybudowanie tuneli oraz estakad w miejscach już wzbudzających wątpliwości ekologów i geologów, np. Rafała Sikory z Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie.
 


Od lewej: K. Żegański, M. Wawro i M. Sułek

Jak zauważył T. Kłąb - opracowując warianty przebiegu korytarzy projektanci pod uwagę biorą wskaźniki ekonomiczne, przyrodnicze, techniczne oraz odbiór społeczny przyszłej inwestycji. Czynią to po to, aby zamawiający zadanie miał rzetelną wiedzę przed podjęciem ostatecznej decyzji i dalszym procedowaniem. Wiadomo jest, że droga ekspresowa z Kłodzka do Wrocławia zostanie wybudowana w przekroju jezdni 2 x 2, na której maksymalna prędkość ma wynosić 120 km/h. Z innymi drogami będzie się łączyć poprzez węzły komunikacyjne. Jej długość - w zależności od wariantu - wynosi 75 - 85 km. Cechować ją ma najwyższy standard obciążenia, tj. 115kN/oś. W jakości odniesieniem dla niej jest obwodnica Wrocławia. Wstępnie przyjmuje się, że w roku 2023 wybuduje się cały odcinek S8 Wrocław (Magnice) - Kłodzko (po węzeł Lisia).
 


Podczas dyskusji padały pytania o losy ludzi w związku z planowaną budową

- W czasie tych spotkań zbieracie państwo opinie o przyszłej inwestycji. Wydaje mi się, że ludzie powinni być tutaj główną wartością, jak i ich życie oraz zabezpieczenie przyszłości  -
stwierdziła jedna z dyskutantek. - Oczywiście, rozumiem, że ta "Ósemka" jest bardzo ważna i powinna być, ale zarazem jak najmniej uciążliwa dla ludzi tu mieszkających.
 
 
Tomasz Kłąb - jeden z projektantów

Podobny punkt widzenia wyraziło kilku innych wypowiadających się, zaznaczając, że obszar gminy Bardo to wyjątkowy teren. Tym bardziej należy znaleźć konsensus, chroniąc rzeczywistość i krajobraz Barda, Potworowa, Dzbanowa czy Laskówki. Były też wypowiedzi dopingujące inwestora do jak najszybszego wybudowania S8, gdyż to co dzieje się na K8 pod względem bezpieczeństwa jest nie do przyjęcia.
 


W sali ośrodka kultury zebrało się spore grono zainteresowanych tematem

Z przebiegu spotkania wynika, że dla gminy bardzkiej wariantem niosącym najmniej kolizji interesów jest korytarz określony jako A4. Prowadziłby z Kłodzka przez Boguszyn, Przyłęk, Dzbanów i Laskówkę w kierunku Potworowa, gdzie lokuje się ważny węzeł komunikacyjny. Tym samym omijałby Bardo...
 


Za budową odcinka S8 jest większość zebranych, ale...

- To nie oznacza, że przestałoby ono być wrotami ziemi kłodzkiej. Co prawda wariant mówiący o przebiegu drogi przez Bardo zostaje przez nas i sąsiednie gminy wykluczony, ale inny pozwoli zachować jego atrakcyjność turystyczną, a nawet zwiększyć gospodarczą -
mówi burmistrz Krzysztof Żegański. - Uważam, że po dokonaniu małych korekt, propozycja A4 zostanie zaakceptowana przez mieszkańców, z pożytkiem dla wszystkich zainteresowanych...
 

Bardo nie chce dać się rozjeździć, stąd nie optuje za ekspresówką przez miasteczko

Cykl spotkań informacyjnych na temat przebiegu S8 na wrocławsko-kłodzkim odcinku dobiega końca (ostatnie zaplanowano 11 bm. w Złotym Stoku). W subregionie ziemi kłodzkiej to bardzkie miało o tyle istotne znaczenie, bo podkreśliło wagę tego miasteczka w  tak oczekiwanej inwestycji.
 
(bwb)

PS. Za wariantem A4 optowano również podczas spotkania informacyjnego w gminie wiejskiej Kłodzko.  

Komentarze:
AparatLeszek Kumor*.tktelekom.pl
Środa, 2019-06-19 14:40
Naiwny, ale optymista
Dzień dobry. Jeżeli jest to rzetelna wypowiedź pani Poseł Moniki Wielichowskiej, to zmusza do myślenia nad przyszłością DK8. Z powyższej wypowiedzi wynika, że może dojść do opóźnień w realizacji inwestycji. Oby do tego nie doszło. Dziwi mnie fakt, że projektując nową "expresówkę" m.in. nie do końca skonsultowano temat ze stroną czeską. Można i tak, ale jest to wielce nieodpowiedzialne. Trzymam kciuki, żeby konsultacje społeczne które odbyły się w ostatnich dniach nie poszły na marne, a nowa droga "ujrzała światło dzienne" jak najszybciej. Może w 2022 ? P.S. Aha, oddana nie dawno do użytku południo - zachodnia obwodnica Kłodzka, częściowo na wiaduktach, to jakaś "chudzinka". Nie można było od razu wybudować po dwa pasy ruchu w obu kierunkach ? Jak się połączy z nową "expresówką", to może być nie ciekawie. Pozdrawiam Leszek Kumor
Aparatano - fan*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Poniedziałek, 2019-06-17 11:51
do ano
Dzięki za wyczerpującą i pełna informacją. Nie zawiodłeś mnie. Co miało wyjść z gumiaka, to i wyszło. W związku z Twoimi informacjami o spotkaniu i "olewaniu" p. Wielichowskiej, zastanawiam się w jakim celu byłeś na tym spotkaniu. Zamiast udzielać pełnych i rozbudowanych odpowiedzi na wszystkie pytania, to siedziałeś jak pinda. Na forum zabierasz głos zawsze, wszędzie i na każdy temat a nt. dk 8 i wariantów jej budowy, to jesteś oblatany jak pies po śmietniukach, normalnie mistrz świata. Nie po to wszyscy uważamy Ciebie za największego "mondralem", abyś wstyd przynosił swoim zachowaniem KŁODZCZYŻNIE i DOLNOŚLĄSCZYŻNIE. Języka w gębie zabrakło, czy "cuś". Mocarz jesteś przy klawiaturze, bo na "live" to doopa. Trema Cię zżera? Zużyłeś tylko tlen na sali i skaziłeś powietrze - taki z Ciebie pożytek Trojanuszu. Liczę, że napiszesz Jej interpelację. Chociaż NIE, bo znów nastrzelasz "byków ortograficznych" i trzeba będzie się wstydzić. Ahoj. KUMASZ?
Aparatano*.146.167.52.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Sobota, 2019-06-15 20:28
Zwróć się do Posłanki Wielichowskiej w interesującym cię temacie , dostaniesz odpowiedż z pierwszej ręki. Pani dyrektor GDDKiA na zadane pytania skierowane do niej nie udzieliła Posłance satysfakcjonujących odpowiedzi, dlatego złoży w tej sprawie poselską interpelację i SŁUSZNIE bo jest wiele niejasności.
AparatRiposta*.dynamic.gprs.plus.pl
Sobota, 2019-06-15 20:14
Wielichowska i jej kamraci z Platformy obywatelskiej mówili, że nie ma najmniejszych szans aby powstała droga szybkiego ruchu kasy S 2+2 więc teraz niech lepiej zamilknie na wieki! Chwała Bogu, że PO nie wygrało wówczas tych wyborów bo dalej nic by z tego nie było.
Aparatano - fan*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Sobota, 2019-06-15 19:35
do; ano
Czy Ty byłeś na tym spotkaniu, na którym p.Wielichowska nie otrzymała żadnej odpowiedzi na pytania dot. dk 8? Gdzie i kiedy było to spotkanie? Liczę na szybką odpowiedż.
Aparatano*.147.107.211.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Sobota, 2019-06-15 17:15
Posłanka Monika Wielichowska w czasie spotkania dotyczącego budowy drogi expresowej i wyboru wariantów jej przebiegu zadała istotne pytania na które NIESTETY NIE OTRZYMAŁA ODPOWIEDZI.
Aparatano - fan*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Piątek, 2019-06-14 08:33
do: Bogusław
Widać,że jesteś mało obyty w świecie. Tam gdzie bywał ano, to ulotka stanowi podstawową formę komunikacji. To ona najbardziej /ulotka/ działa na ludzi, podobnie jak i każdy post ano, w każdej formie: informacji, pouczenia, kazania, instrukcji, obwieszczenia, czy zwykłej zjobki. Osobiście biorę sobie do serca wszystkie info ano /Trojanusza/. Dla mnie przekaz jest prosty: jest ulotka w skrzynce, to mój burmistrz ma to zrobić, co zwiera ulotka. Dlatego też czekam już 4 dobę na spakowanych walizkach na wylot na Majorkę i ciągle cisza ze strony mojego burmistrza. Nikt nie przyjeżdża po mnie. Widać, że "takie" burmistrze to dwa chodzące nieszczęścia. Ten mój i ten nieudacznik do Trojanusza... A ulotkę ze skrzynki z biura podróży mam jako dowód. KUMASZ?
Aparatano - fan*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Piątek, 2019-06-14 08:11
do: Zdziwiony
Podjąłem się próby rozwiązania równania, które zapisałeś w swoim poście. Domyślałem się, że ano obliczeń dokonuje w pamięci, ba, byłem tego pewien. Dotychczas do obliczeń zużyłem 4 ryzy papieru - obliczeń dokonuję "ręcznie i na pieszo". Wynika z nich, że ano tak na serio to zakodował w tym niby równaniu przepis na nowatorski lek, którym bardzo skutecznie leczy się rzęsistka pochwowego a efekt uboczy - ale jakże pożądany, to max power umysłu. W pierwszym przypadku stosować wiadomo "gdzie", natomiast na umysł stosować doustnie - 3 łyżki stołowe na wiadro wody. Warto przeczytać ulotkę przed zastosowaniem albo skonsultować się lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek stosowany niewłaściwie ...itd. W kwestii epistolografii informuję: ano jednocześnie pisze dwoma "ręcyma" na 24 klawiaturach, które podłączone są do 6 komputerów i tak bierze się "bytność" Trojanusza na wielu portalach. KUMASZ?
AparatZdziwiony*.183.71.252.umts.static.t-mobile.pl
Czwartek, 2019-06-13 00:02
Do ano-fana i Bogusława
W ostatnich postach mogliśmy poznać wielkość ano: podczas dyskusji o komunikacyjnej przyszłości Ziemi Kłodzkiej ano zrobił szast-prast jednym postem i... dyskutujemy o ulotkach w skrzynce pocztowej!

ano jest geniuszem nie tylko intelektu i kosmicznego obycia (bywał w wielu CENTRACH PRZESIADKOWYCH), ale i zarządzania problemami.
Czy można przy 12 niewiadomych przy pomocy jednego równania rozwiązać zadanie?
ano może (nawet przy 24 niewiadomych): K8/A3/A1/S8 = K46/S8/A4

Na koniec: ano swą wiedzę rozprzestrzenia w innych portach - jego intelekt nie zna granic
Aparatano - fan*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Środa, 2019-06-12 23:04
do; ano
Muszę Ci przekazać info, że nie tylko Twój burmistrz -nieudacznik nie nadąża za innymi samorządowcami. Mój to nie tylko nieudacznik, ale i łachudra jakaś, mój Ty Trojanuszu! Wyobraż sobie, że w mojej skrzynce na listy kilka dni temu znalazłem ulotkę z firmy "pik-pik-pik" - to tak, aby nie było kryptoreklamy - na wywczas na MAJORCE i to na 14 dni... No, koniec świata! A mój burmistrz-oberwaniec jeden- nic, milczy i milczy. Kto tych nieudaczników wybiera na burmistrzów? W czasie kampanii wyborczej to tylko ściemę walą, że tra-la-la-la będzie, że gondole i inne historie, a póżniej to środkowy palec...Jak żyć Trojanuszu, jak żyć?...KUMASZ?
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Hover-dkl
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24

najnowsze artykuły

Mini_pt-skatepark1
Niedziela, 2020-07-05
List_mini_2u2a0718
Niedziela, 2020-07-05
List_mini_pt-sredniow0
Niedziela, 2020-07-05
List_mini_pt-przerwy1
Niedziela, 2020-07-05
List_mini_pt-chemia0
Sobota, 2020-07-04
List_mini_pt-basen0
Sobota, 2020-07-04
List_mini_pt-dworzec
Sobota, 2020-07-04
List_mini_pt-oaza0
Sobota, 2020-07-04
List_mini_pt-osemka00
Piątek, 2020-07-03
List_mini_pt-koszary0
Piątek, 2020-07-03
polecamy
 

 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz