Zwycięska wizja fortu „Owcza Góra”

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2015-01-28 10:25:29
Ostatnia aktualizacja dnia: 2015-12-13 21:38:12
KŁODZKO. Ponad 1 mln zł wygrała firma [One]+ Group w konkursie na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną fortu „Owcza Góra” wraz zagospodarowaniem terenu ogłoszonym przez „Wadex-Invest” a przeprowadzonym w trybie europejskim. Tym samym otrzymała ona zadanie ukierunkowania prac, co sprowadzi się do opracowania pełnobranżowego projektu architektoniczno-budowlanego tego obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu, założeń do zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, programu funkcjonalno-użytkowego, oszacowania wartości zamówienia, uzyskania prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę, projektu wykonawczego, pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją przedsięwzięcia.

Niedawno odbyła się prezentacja zwycięskiej pracy projektowej, dotyczącej przyszłego wizerunku i sposobu wykorzystania XVIII—wiecznego fortu „Owcza Góra” w Kłodzku. Przeprowadzili ją przedstawiciele firmy [One]+ Group, którzy bardzo rzeczowo i starannie podeszli do wyzwania związanego z konkursem autorstwa „Wadexu-Investu”. Tego potwierdzeniem jest przez nich przygotowana dokumentacja zdjęciowa, której część tutaj prezentujemy.

Architekci podkreślają, że historyczny fort znajduje się w fatalnym stanie. Składające się na niego obiekty są zdewastowane, spora ich część rozsadzana przez roślinność, w tym drzewa zakorzenione w fosach, murach bastionów, starych i nowych koszarach. W podobnej kondycji, czyli też złej, pozostają wnętrza pomieszczeń owych koszar i kleszcza wielkiej korony. Po niektórych obiektach fortyfikacyjnych w obrębie siedmioramiennej budowli prawie nie ma już śladu.

Położona na drugim brzegu Nysy Kłodzkiej budowla w przeszłości spełniała rolę fortu pomocniczego. Później przez długie lata była zapomniana, co sprzyjało postępującej dewastacji. Dziś z powodzeniem można wyprowadzić ją z cienia, inwestując w zupełnie nowszy jej wizerunek i przeznaczenie. W obu przypadkach nadaje się jej charakter proturystyczny. Za takim potraktowaniem przemawia lokalizacja fortu w odniesieniu do innych atrakcji w regionie. Sam w sobie może stanowić całodniową ofertę, a już na pewno w sytuacji, gdy zaistnieje jego skomunikowanie koleją napowietrzną z twierdzą. Niezależnie od tego wskazywany jest jako doskonała baza wypadowa np. do Srebrnej Góry, Ząbkowic Śląskich, Międzylesia a nawet Nysy. Tym bardziej, że z Kłodzka do wielu miejscowości położonych w promieniu do 60 km istnieje dogodne połączenie drogowe a nawet kolejowe.Autorzy koncepcji opowiadają się za zagospodarowaniem obszaru fortu jak i jego najbliższego otoczenia. W obrębie tego pierwszego lokalizują budynki wielorodzinne z apartamentowcami, hotel ze SPA, wieżę widokową, amfiteatr, powierzchnie wystawiennicze, park linowy, plac zabaw, teren gier wojskowych czy teren do paintballu i wspinaczki, także usługi gastronomiczne i turystyczne. W otoczeniu lokuje się stację kolejki gondolowej oraz okazały parking, punkty widokowe. Dla uzyskania zamierzonego efektu część budowli dawnego fortu musi zostać odtworzona, gdzieniegdzie przewiduje się prace inwestorskie. Zakłada się, że pod dachem funkcję mieszkalną spełniać będzie ponad 56 proc. powierzchni, zaś hotelarską i usługową odpowiednio: 23 i 21 proc.

Realizacja fizyczna całego przedsięwzięcia jest zakładana w latach 2016-2023 i została podzielona na pięć etapów. Zerowy obejmuje porządkowanie terenów zielonych, pierwszy – prace remontowo-inwestycyjne na pow. około 36 tys. m kw., drugi – takie same prace na powierzchni 34 tys., m kw., trzeci – znaczące inwestycje na pow. prawie 42 tys. m kw., czwarty – roboty remontowe, kosmetyczne i finalne na pow. ok. 6,5 tys. m kw. W konsekwencji w forcie ma znaleźć się hotel z 90 pokojami oraz niemal 150 mieszkań własnościowych i apartamentów do wynajęcia. Zwraca uwagę np. nowoczesna bryła dawnych koszarów, których podstawę stanowić będą stare mury a nadbudowę współczesny budulec z aluminium i szybami tworzywowymi włącznie.

Taka jest zwycięska wizja fortu „Owcza Góra”, którą inwestor chce przekształcić w rzeczywistość.
Bogusław Bieńkowski

Komentarze:
AparatCzytelnik*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Środa, 2017-10-04 19:39
Utracona szansa
Pozostało tylko marzenie. Stracona szansa na zawsze. Zwyciężyła zawiść i zazdrość. Kłodzczanie powinni winnych rozliczyć.
AparatMyiagi*.bb.sky.com
Niedziela, 2017-05-28 12:59
Okropne...!
Nie wiem dokladnie kto stworzyl projekt calego obiektu ale chyba dopiero skonczyl liceum i ma za duzo wiedzy matematyczno-przyrodniczej...

Co to w goule jest za obiekt jak to wyglada, architekt powinien w pelni starac sie o zachowanie historii tego miejsca i przywrocenie jego charakteru oraz klimatu...

Co to jest? Kolejna galeria 30 wieku? Mam nadzieje ze konserwator zabytkow oraz urzad miasta doglebnie przenalazizuja ten projekt raz jescze...

Niech ktosz powazny z charakterem i doswiadczeniem usidzie przy desce kreslarskiej.
AparatDo kasia*.play-internet.pl
Środa, 2017-03-08 21:03
Niemiaszki
Mają Cie dość że tu szukasz szczescia:):)
AparatKasia*.dynamic.chello.pl
Środa, 2017-03-08 19:43
ankieta 500+
Zachęcam do wypełnienia krótkiej, anonimowej ankiety, w której można wyrazić swoją opinię między innymi na temat 500+. Pytania są proste i nieskomplikowane ;)
Z góry dziękuję

https://goo.gl/iQqiPk
AparatKłoldzczanin*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Niedziela, 2016-10-30 12:50
Szklany pomysł
Ale jaja. Z gotowego projektu na zagospodarowanie Małej twierdzy Piszko wymyślił Szklane mosty. Szklany pomysł. Szybko ten pomysł zostanie rozbity, jak błonie Kłodzkie. Co oni jeszcze wymyślą?. Brak całkowity wizji rozwoju Kłodzka, zastępuje się głupimi (szklanymi) pomysłami.
Aparatczytelnik*.internetdsl.tpnet.pl
Wtorek, 2016-10-04 09:13
EG bez felietonów pana Stefana to już nie to samo...nie ma co czytać
AparatZdzisław*.internetdsl.tpnet.pl
Poniedziałek, 2016-10-03 13:12
EG najlepsze!
Euroregio to świetna, a zarazem rzetelna gazeta. Nie wiem, z czym macie problem "kłodzczanie"...
Aparatdo Polak*.146.68.163.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Niedziela, 2016-10-02 19:26
Kłodzko po wyborach samorządowych wdepnęło w przysłowiowe "gówno"
W Ratuszu zasiadł burmistrz , który za grosz nie ma predyspozycji do pełnienia tej funkcji i na dodatek obstawił się kierownikami których mianował za zobowiązania z kampanii wyborczej i dał zatrudnienie znajomym. Nie ma obecnie w Ratuszu osób kreatywnych ; ani "burmistrz" Piszko, ani jego "kierownicy" , ani Radni nie dają szans na to , aby Kłodzko stało się liderem rozwoju na ziemi kłodzkiej. Nawet to co w najbliższym czasie Piszko planuje do realizacji jest powielaniem tego co miała wykonać poprzednia ekipa. ZAMIENIŁ STRYJEK SIEKIERKĘ NA KIJEK. Piszko i jego ekipa założyli "rozwój" Kłodzka na miarę Szczytnej. Jak widać dla Piszki punktem odniesienia jest Szczytna, a dla Szpytmy punktem odniesienia był Wrocław. Gdyby wcześniej burmistrzem nie był Szpytma ; to z całą pewnością to co teraz wydaje się nam czymś oczywistym jakby zawsze było , oglądalibyśmy tylko we Wrocławiu i innych miastach.
AparatPolak*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Niedziela, 2016-10-02 10:09
Drenaż Kłodzka
Aż przykro patrzeć jak inne miasta na Ziemi Kłodzkiej się rozwijają. Kłodzko zostanie pipidówką na naszej kotlinie. Marazm trwa nadal. To tak jest jak się nie słuch Kłodzczan, którzy coś potrafią i znają się na samorządach. Piszko obstawił się swoimi doradcami politycznymi i ludkami ze Szczytnej i ten marazm ciągnie. O 15.30 biuro na kłódkę i chodu do Szczytnej. Czy ktoś potrafi wyliczyć ilu pracowników pracuj w w całym samorządzie kłodzkim i jego agendach z zewnątrz????. Rado i radni obudźcie się. Nie drenujcie już tego miasta.
AparatTrojan*.146.65.219.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Sobota, 2016-10-01 16:34
dodam jeszcze , że
pozorant, który opracował do perfekcji sposób jak bajerować swoich potencjalnych wyborców. Stał się "ZAWODOWYM RADNYM BEZRADNYM", który od dawna nie jest kreatywny bo wyczerpał swoje SKROMNE możliwości. Kolejną kadencję jest BEZUŻYTECZNYM-RADNYM BEZRADNYM. Stał się samorządowym balastem, który blokuje miejsca być może tym ,którzy wniosą nowe pomysły , ale nie mogą się przebić bo pijar Dudy jest ponad wszystko !!! Chłopek roztropek, ciepłe kluchy, dla którego bycie radnym stało się sposobem na utrzymanie , zarabianie.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Hover-dkl
  • Kotlina-dkl
  • 18741178_1693390047637392_1853228814_n
  • Enerson

najnowsze artykuły

Mini_pt-dzik1
Sobota, 2017-10-21
List_mini_pt-sztab0
Sobota, 2017-10-21
List_mini_pt-energia8
Sobota, 2017-10-21
List_mini_pt-nozna01
Sobota, 2017-10-21
List_mini_pt-lecie
Sobota, 2017-10-21
List_mini_pt-gorzuchow0
Piątek, 2017-10-20
List_mini_pt-szypulka1
Piątek, 2017-10-20
List_mini_pt-kwaszenie1
Piątek, 2017-10-20
List_mini_pt-bozkow0
Piątek, 2017-10-20
List_mini_pt-stanislaw0
Czwartek, 2017-10-19
polecamy
 
 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz