Od hrabstwa kłodzkiego do Kotliny Kłodzkiej

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2019-05-12 18:05:21
GORZANÓW (gm. Bystrzyca Kłodzka). Emerytowana nauczycielka miejscowej Szkoły Podstawowej rozeźliła się na twórców projektu dotyczącego ochrony powodziowej Kotliny Kłodzkiej. Wyartykułowała to podczas spotkania mieszkańców w Bystrzycy Kłodzkiej. Przy okazji "dołożyła" również niektórym mediom za brak rozeznania w terenie, na którym się poruszają.

- Nie do zaakceptowania jest mylenie pojęć, dotyczących ziemi kłodzkiej. Rozmawiamy o projekcie, który obejmuje cały ten obszar, tymczasem w nazwie dokumentu zawęża się go do Kotliny Kłodzkiej. A to już nie jest to samo. Dlatego natychmiast powinno sie to zmienić, aby ludzi nie wprowadzać w błąd - mówi Danuta Grochalska. - Kotlina to zaledwie pewna część ziemi kłodzkiej i nie jest jej synonimem. Tymczasem nawet w mediach, na przykład w "Gazecie Wrocławskiej", co rusz spotykam ten błąd. Razi to mnie, bo pracując kiedyś w muzeum miałam okazję poznać dokładnie obszar ziemi kłodzkiej i Kotliny Kłodzkiej. Różnice są nie tylko w nazwie...


 

Niestety, ale wielu tubylców także ma z tym problem; używają zamiennie obu określeń. Tymczasem Kotlina Kłodzka, to kraina geograficzna, stanowiąca wraz ze spójną z nią krainą o nazwie Rów Górnej Nysy około czwartą część powierzchni ziemi kłodzkiej; jest mniejsza od powiatu kłodzkiego. Wspomniany Rów Górnej Nysy ciągnie się od Krosnowic i Starkowa po Smreczynę i Pisary (patrz: Słownik geografii turystycznej Sudetów, pod red. Marka Staffy, t. 15).
 

Synonimem ziemi kłodzkiej, tym bardziej Kotliny Kłodzkiej, nie jest również historyczne hrabstwo kłodzkie. Ów okręg w XIII wieku zajmował obszar zdecydowanie większy - zasadzał się nawet o Broumov i Police, a także po dzisiejszą Głuszycę Górną.
 

Kolejna rzecz warta wyjaśnienia, to pisownia poszczególnych określeń. Nazwą geograficzną jest Kotlina Kłodzka, a te - jak wiadomo - piszemy z dużych liter. Z kolei ziemia kłodzka to nic innego, jak obszar, określony teren i - jak każe Wielki słownik ortograficzny PWN - piszemy oba człony nazwy z małych liter. Podobnie jest w przypadku hrabstwa kłodzkiego, będącego określeniem jednostki administracyjnej - ich nazwy pisze się z małej litery.

Nauczycielka z Gorzanowa zapowiada, że zada sobie trud wystąpienia m.in. do tych mediów, które nie potrafią się odnaleźć w tej rzeczywistości. Może wywołane do tablicy zaczną stosować się do prawideł pisowni i ortografii w odniesieniu do przywołanych nazw i geograficznej rzeczywistości.
(bwb)

Komentarze:
Aparatano*.146.230.155.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Piątek, 2019-05-17 16:14
Regiony: Lubelszczyzna, Opolszczyzna, Suwalszczyzna Kłodzczyzna, Kłodzczyzna,
Pojechał na :Lubelszczyznę, Opolszczyznę, Suwalszczyznę, Kłodzczyznę,...
Mieszka na: Lubelszczyżnie, Opolszczyżnie, Suwalszczyżnie, Kłodzczyżnie,...

i.t.d.
Aparatano - fan*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Piątek, 2019-05-17 15:53
do; ano
Ależ jesteś w formie Trojanuszu! Jak dowaliłeś temu Zb. Siwce to KLASYKA! Facet do Ciebie tru-tu-tu, delikatnie, na paluszkach coś tam wyjaśnia, chciał być niby miły i kulturalny. A Ty mu jeb przez łeb, a co... Masz rację Trojanuszu, nie będzie Ci byle siwek w kaszę pluł i Ciebie dokształt robił.. Jak taki mądry, to niech pisze teksty /oczywiście ten Siwka/ do gazety jakiejś np. "Świerszczyka" /?/ a nie forum, które opanowałeś w całości, i na długości, i na szerokości. Jak on może Ciebie tak traktować? Co to Ty jakiś ułomny albo wykształcony inaczej, czy "cuś" jesteś? No a ten filozof Sedes... no palce lizać, Trojanuszu! Niech ten Zbyszek Siwka nie podskakuje i się nie wymądrza. Nie po to przepisujesz z netu teksty, by taki jak on to negował.
Aparatano*.30.26.84.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Piątek, 2019-05-17 11:25
do Mariusz Siwka
Promowana nazwa hrabstwo kłodzkie ( prawidłowo pisana również z małej litery) nie przyjęła się. W powszechnym odbiorze , jest to ciekawostka historyczna nie mająca wiele wspólnego ze współczesnym określaniem REGIONÓW. Również pisanie ziemia z dużej litery to nie region lecz dowolny obszar. Może odnosić się do gminy, powiatu i dowolnego terenu. Jak widać do "mądrali" należy Pan Siwka który traktuje innych za głupców. Jak powiedział filozof Sedes z Bakelitu: wszystko jest do kitu.Pan Siwka tę filozofię promuje.
AparatZbyszek Siwka*.centertel.pl
Piątek, 2019-05-17 09:33
Odpowiadam. Lubelszczyzna, Opolszczyzna itp. to nazwy utrwalone, popularne. Kłodzczyzna choć poprawną jest mało rozpoznawalna. Promowanie od lat Hrabstwa Kłodzkiego jako turystycznej marki, czy pisanie o Ziemi Kłodzkiej ma większy sens. Pozdrawiam!
Aparatbystrzak*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Piątek, 2019-05-17 09:16
jeszcze (ostatni) raz do ano
Tak,rzecz dotyczy nazewnictwa. Uważam, że mieszkamy w regionie geograficznie i historycznie różnym od regionów nas otaczających - Dolnego Śląska, Moraw, Broumovska itd. I ten nasz region nosi nazwę "Ziemi Kłodzkiej" pisanej wielkimi literami niezależnie od tego, co piszą mądrale od Wielkiego Słownika Ortograficznego PWN, gdyż jest to nazwa własna regionu, a nie określenie obszaru wokół Kłodzka (w tym znaczeniu rzeczywiście byłoby to pisane małymi literami tak jak np. powiat kłodzki). Pan utworzyłeś zgodnie z paradygmatem słowotwórczym określenie "Kłodzczyzna". Używaj go Pan do woli, może wyprze "Ziemię Kłodzką"i stanie się obowiązujące!
Aparatano*.30.26.84.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Piątek, 2019-05-17 08:08
do Zbyszek Siwka
Artykuł dotyczy nazewnictwa terenu na którym mieszkamy, przebywamy. Prosze o konkretną odpowiedż. Z czym kojarzą się nazwy :Lubelszczyzna, Suwalszczyzna, Kłodzczyzna,...
Aparatano - fan*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Piątek, 2019-05-17 08:08
do; ano
Forma Cię nie opuszcza mój Ty idolu, TROJANUSZU!!! Sam widzisz, że zatkałeś pyski tym prostackim i kadzącym sobie na wzajem palantom. Wystarczyło pytanie " z czym wam się kojarzą nazwy: Lubelszczyzna, Suwalszczyzna, Klodzczyzna..." i co ? Cisza!!! Widzisz, żaden nie wie. Nawet ten mądrala "bystrzak" nie może z wrażenia gęby otworzyć. To on na pewno ma to kadzidło i tak daje z niego, że zaczadził innych w Gorzanowszczyżnie. Trojanuszu, znam odpowiedż na Twe pytanie: Lubelszczyzna, Suwalszczyzna i Kłodzczyzna to po prostu WŁOSZCZYZNA. Mam rację? W kwestii klepek oświadczam: moje są ułożone w "szachownicę" a między nimi jest kit od szklarza. Z tego co wiem, to "bystrzak" ma terakotę ułożoną w "karo". A Zb. Siwka ma klepisko, czyli nie ma nic... No, może słomę. To taki mój donos. Przyznaję: mam problem z tym "...szczy". Kiedyś szczałem na jakiś pomnik i zapłaciłem mandat-"złapał" mnie gliniarz.
Aparatano*.30.26.84.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Piątek, 2019-05-17 07:54
.
Zbyszek Siwka potwierdził swój sposób "myślenia". Po co się angażować, lepiej mieć święty spokój, żyć z dnia na dzień i czekać na MANNĘ z NIEBA. Wg. niego "JEST DOBRZE, ALE NIE BEZNADZIEJNIE". Wystarczy przez 5 lat brać kasę jako burmistrz , starosta , radny , czy inny urzędnik
samorządowy i tak do następnej kadencji. Nic dziwnego , że w powiecie kłodzkim jest bezrobocie na poziomie około 11 %, a w powiecie dzierżoniowskim i świdnickim ok. 6 %
AparatZbyszek Siwka*.centertel.pl
Czwartek, 2019-05-16 22:31
Przypominam kolejne, nieudane pomysły Trojana bądź takie które aktywnie wspierał, wszelkie niezrealizowane lub bez rezultatu:kolej gondolowa, wyższa szkoła w Kłodzku, urząd Marszałkowski w Kłodzku, stolica biskupia, lotnisko. W kategorii kabaret oceniam nad wyraz dobrze!
Aparatano*.146.168.47.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Czwartek, 2019-05-16 15:04
DUŻO SZUMU BEZ ROZUMU
Osoby z KÓŁKA WZAJEMNEJ ADORACJI uważają, że zmiana nicków na DOWOLNY będzie świadczyła o ilości komentujących. Kadzą sobie nawzajem sądząc, że "ciemny naród" to kupi. Prostackimi wypowiedziami chcecie zagłuszyć swoje braki ?. Zapytam kolejny raz ; z czym wam się kojarzą nazwy : Lubelszczyzna, Suwalszczyzna, Kłodzczyzna,...., ?. Chyba że masz klepki w jodełkę ułożone i "-szczyzna", "-zczyzna" to dla ciebie intelektualny problem.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Hover-dkl
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24

najnowsze artykuły

Mini_pt-wok
Wtorek, 2020-05-26
List_mini_pt-szpytma2
Wtorek, 2020-05-26
List_mini_pt-filmowy2
Wtorek, 2020-05-26
List_mini_pt-zelenay0a
Wtorek, 2020-05-26
List_mini_pt-zeganski0
Wtorek, 2020-05-26
List_mini_mini-mini-bca
Wtorek, 2020-05-26
List_mini_pt-oswiata1
Poniedziałek, 2020-05-25
List_mini_pt-testy
Poniedziałek, 2020-05-25
List_mini_pt-wlamywacz1
Poniedziałek, 2020-05-25
List_mini_pt-wypadek1
Poniedziałek, 2020-05-25
polecamy
 

 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz