Od hrabstwa kłodzkiego do Kotliny Kłodzkiej

GORZANÓW (gm. Bystrzyca Kłodzka). Emerytowana nauczycielka miejscowej Szkoły Podstawowej rozeźliła się na twórców projektu dotyczącego ochrony powodziowej Kotliny Kłodzkiej. Wyartykułowała to podczas spotkania mieszkańców w Bystrzycy Kłodzkiej. Przy okazji "dołożyła" również niektórym mediom za brak rozeznania w terenie, na którym się poruszają.

- Nie do zaakceptowania jest mylenie pojęć, dotyczących ziemi kłodzkiej. Rozmawiamy o projekcie, który obejmuje cały ten obszar, tymczasem w nazwie dokumentu zawęża się go do Kotliny Kłodzkiej. A to już nie jest to samo. Dlatego natychmiast powinno sie to zmienić, aby ludzi nie wprowadzać w błąd - mówi Danuta Grochalska. - Kotlina to zaledwie pewna część ziemi kłodzkiej i nie jest jej synonimem. Tymczasem nawet w mediach, na przykład w "Gazecie Wrocławskiej", co rusz spotykam ten błąd. Razi to mnie, bo pracując kiedyś w muzeum miałam okazję poznać dokładnie obszar ziemi kłodzkiej i Kotliny Kłodzkiej. Różnice są nie tylko w nazwie...


 

Niestety, ale wielu tubylców także ma z tym problem; używają zamiennie obu określeń. Tymczasem Kotlina Kłodzka, to kraina geograficzna, stanowiąca wraz ze spójną z nią krainą o nazwie Rów Górnej Nysy około czwartą część powierzchni ziemi kłodzkiej; jest mniejsza od powiatu kłodzkiego. Wspomniany Rów Górnej Nysy ciągnie się od Krosnowic i Starkowa po Smreczynę i Pisary (patrz: Słownik geografii turystycznej Sudetów, pod red. Marka Staffy, t. 15).
 

Synonimem ziemi kłodzkiej, tym bardziej Kotliny Kłodzkiej, nie jest również historyczne hrabstwo kłodzkie. Ów okręg w XIII wieku zajmował obszar zdecydowanie większy - zasadzał się nawet o Broumov i Police, a także po dzisiejszą Głuszycę Górną.
 

Kolejna rzecz warta wyjaśnienia, to pisownia poszczególnych określeń. Nazwą geograficzną jest Kotlina Kłodzka, a te - jak wiadomo - piszemy z dużych liter. Z kolei ziemia kłodzka to nic innego, jak obszar, określony teren i - jak każe Wielki słownik ortograficzny PWN - piszemy oba człony nazwy z małych liter. Podobnie jest w przypadku hrabstwa kłodzkiego, będącego określeniem jednostki administracyjnej - ich nazwy pisze się z małej litery.

Nauczycielka z Gorzanowa zapowiada, że zada sobie trud wystąpienia m.in. do tych mediów, które nie potrafią się odnaleźć w tej rzeczywistości. Może wywołane do tablicy zaczną stosować się do prawideł pisowni i ortografii w odniesieniu do przywołanych nazw i geograficznej rzeczywistości.
(bwb)