ZIEMIA KŁODZKA - Rusza akcja promocyjna „Wspieraj Dolny Śląsk”

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2024-09-27 20:12:25
(inf. wł.). Fala powodziowa, która nawiedziła środkową i wschodnią część ziemi kłodzkiej wpłynęła mocno na sytuację całego regionu turystycznego. O gigantycznych zniszczeniach w gminach Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój czy Kłodzko mówiono i pisano w mediach informacyjnych z kraju i ze świata, co przełożyło się na postrzeganie całego powiatu kłodzkiego jako dotkniętego katastrofą. Ten mocno zakrzywiony obraz starano się dziś, w piątek 27 bm. wyprostować podczas briefingu prasowego zorganizowanego na terenie dusznickiego Muzeum Papiernictwa przy udziale wicemarszałków województwa dolnośląskiego Wojciecha Bochnaka i Michała Rady, radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Adama Jaśnikowskiego, lokalnych przedsiębiorców i przedstawicieli miejscowości, organizacji turystycznych i atrakcji. 

 
Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Wojciech Bochnak zauważył, że około 90% atrakcji turystycznych nie ucierpiało wskutek powodzi i zapewnił, iż na Dolnym Śląsku jest bezpiecznie: – Turyści niepotrzebnie odwołują przyjazdy na Dolny Śląsk, jest to nieuzasadnione. Jest tu bezpiecznie – mówił W. Bochnak i dodał: - Nie było powodzi w Kudowie-Zdroju, w Dusznikach-Zdroju, Szklarskiej Porębie i Karpaczu, a tam również są odwoływane przyjazdy (…) właśnie dzisiaj branża turystyczna potrzebuje pomocy wszystkich Polaków i Dolnoślązaków.
 
Do apelu dołączył się  wicemarszałek Michał Rado zwracając uwagę na to, że odwiedzenie atrakcji turystycznych będzie nieocenioną pomocą w procesie wspierania regionalnych przedsiębiorców.
 
 
Na problem zwrócił uwagę również Jakub Feiga z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Przytoczył liczby turystów, które mogą przybliżyć skalę zjawiska: – W położonym tutaj niedaleko Parku Narodowym Gór Stołowych w okresie między 12 a 22 września zeszłego roku sprzedano 9300 biletów do Błędnych Skał, a w tym roku było to 1030 biletów, czyli widzimy tu ponad 9-krotny spadek liczby gości. Tymczasem wszystkie szlaki zarówno w PNGS jak i Karkonoskim Parku Narodowym są otwarte.
 
Rezygnacje z przyjazdu pojawiły się również w Muzeum Papiernictwa, gdzie już w pierwszym tygodniu po powodzi 90% grup odwołało w nim swoją obecność. Trudną sytuację mają również pozostali obecni na spotkaniu reprezentanci atrakcji turystycznych. Wszyscy oni starają się, jak mogą, pomagać poszkodowanym, a przy tym prowadzić swoje obiekty i mimo przeciwności losu utrzymać swoich pracowników. 
 
 
Odwoływane grupy wycieczek szkolnych, odwoływane grupy na rezerwacje hostelowe, rezygnacja z imprez, które miały być organizowane w naszych nowych przestrzeniach to już jest kwota rzędu 250 tys. zł. Przez ostatnie trzy lata przeprowadziliśmy w twierdzy inwestycje znacznej wysokości, wymagające wkładu własnego spółki. Spółka jest teraz obciążona kredytami. Nie wiem jak będzie wyglądała zima w takiej sytuacji jak jesteśmy w tym momencie. Straty, które w naszej twierdzy zaistniały, to było zalanie dotąd suchych fos głęboką wodą, na 800 m nowej ekspozycji wlała się ta woda, chyba opatrzność nad nami jakaś jednak czuwała, ponieważ instalacje po wysuszeniu okazały się sprawne, wszystkie projektory, wszystkie makiety, dioramy są sprawne, oczekują na to, żeby te wszystkie miejsca pokazać naszym odwiedzającym i te piękne inwestycje, które przeprowadziliśmy one służą, one bawią, one edukują. Potrzebujemy tylko państwa pomocy i odwiedzenia – zapraszała prezeska Twierdzy Srebrna Góra Emilia Pawnuk.
 
Do przyjazdu na ziemię kłodzką zapraszali również pozostali obecni na spotkaniu przedstawiciele atrakcji, zachęcając do odwiedzin m.in. Kopalni Uranu w Kletnie, miasta Kłodzka czy też Zamku Międzylesie. Ten ostatni prowadzony jest przez firmę Ski-Raft oferującą również noclegi i atrakcje w pałacu Ławica, ale przede wszystkim znaną z organizacji spływów pontonowych rzeką Nysą Kłodzką. Niestety, z racji tego, że niosła ona swym nurtem wszystko, co zdołała unieść, krajobraz jaki po sobie pozostawiła bardzo odbiega od tego, którym jeszcze do niedawna zachwycali się pływający po niej w pontonach i kajakach turyści. 
 
 
Jak zaczynaliśmy swoją przygodę z pontonami na Nysie Kłodzkiej to były lata dwutysięczne, było to po powodzi w 97 roku. Kilka lat nam zajęło, żeby doprowadzić ją do porządku, żeby przekonać, że Nysa Kłodzka nie jest rzeką śmierci, że na Nysie Kłodzkiej można uprawiać rekreację, jest bezpiecznie, jest miło i przyjemnie. Niestety jedna noc spowodowała, że to, co przez tyle lat wypracowywaliśmy niestety odpłynęło razem z wodą, która tutaj płynęła. W tej chwili skalę odwoływalności rezerwacji mamy na poziomie 99,9%. – mówił prezes zarządu Ski-Raft Mariusz Dubiel. Wspomniał również o sytuacji na rzece, która maluje się w ciemnych barwach: – Kolejną rzeczą, która nas martwi jest to, że na tym odcinku od miejsca, gdzie startujemy, czyli z pałacu Ławica do Barda są tony śmieci. Niedaleko rzeki stała fabryka, która produkowała kołdry i na drzewach mamy tysiące ton materiału, bawełny, kołder, poduszek, których nie da się w żaden sposób usunąć z drzew. One są po prostu zaplątane w te drzewa. Myślę, że zanim posprzątamy tę rzekę, to tak jak to miało miejsce po 97 roku, zajmie o ładnych parę lat. I wtedy będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy w pełni przygotowani, aby móc przyjmować turystów, żeby się nie wstydzić.
 
 
Aleksandra Gwizdowska z Wydziału Rozwoju Miasta Kłodzka powiedziała, że stolica ziemi kłodzkiej bardzo szybko wstaje z kolan. Główne atrakcje, tj. Twierdza Kłodzka, Podziemna Trasa Turystyczna czy zabytkowa starówka nie ucierpiały (o czym więcej w tekście: KŁODZKO - Miasto nadal przyjazne turyście). Twierdza jest już gotowa, by od października podjąć zarówno grupy jak i turystów indywidualnych. Muzeum Ziemi Kłodzkiej pracuje normalnie już teraz i przyjmuje turystów. 
 
(bp)
Komentarze:
AparatKolejny gościu*.146.239.232.mobile.internet.t-mobile.pl
Niedziela, 2024-09-29 15:44
proponuje by tym razem wykorzystać powódź jako trampolinę do dostania się do Parlamentu. Takich polityków nam w Parlamencie nie potrzeba. Ostatnio pani Zalewska , pani Wielichowska popierali "protestujących" by nie budować więcej zbiorników. Teraz inni podsuwają pomysł by inni wykorzystali powódź i na tej tragedii załapali się do Parlamentu. POLITYKIERSTWA nam nie potrzeba. Najwyższy czas położyć kres takim metodom. Wstydź się "paboni" że proponujesz - sugerujesz , tym razem wykorzystanie tragedii by do Sejmu się dostać. Mentalnie jesteś po stronie tych którzy kombinują. Teraz wszyscy będą za budową , nawet Wielichowska.
Aparatpabomi*.125.7.80
Niedziela, 2024-09-29 12:46
powódż
Jak zawsze, polityka ważnieksza niż podjęcie działań przeciwpowodziowych, tym bardziej że środki miał w 100% przekazać Bank Światowy. Dwie Panie posłanki, które chciały się przypodobać wyborcom nie dopuściły do inwestycji, które dzisiaj, tak jak zbiornik w Raciborzu, uchroniły by przed katgastrofą.Panie Burmistrzu proszę wykorzystać tą zaprzepaszczoną szansę w konkurowaniu do parlamentu.Powidzenia.
AparatZbyszek*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Niedziela, 2024-09-29 10:55
,
W latach gdy powstał (raport) z powodzi w 1997 r pod względem zabezpieczenia przed powodziami w powiecie kłodzkim, wskazano konieczne prace oraz potrzebne inwestycje itd. Opracowanie udostępniono samorządowcom w, każdej gminie naszego powiatu. Gdy czytałem wnioski w Studium Ochrony Miasta Kłodzka przed powodzią urzekła mnie szczegółowa analiza SWOT w aspekcie zagrożeń udokumentowana zdjęciami. Po latach warto ponownie wrócić do tego tematu, bowiem analityczne ugrupowanie polityczne pominęło ważne zagadnienia kłaniając się w pas wyborcom, które wyniosło ich na szczyt władzy. Czy konsekwentnie był realizowany raport z powodzi 1997 r ? Powiem nie. Z woli polityków nakładane były ograniczenia na ochronę przed powodzą. Dramat w skali powodzi jest bez wątpienia SPOWODOWANY brakiem konsekwencji realizacji wniosków podjętych w Studium Ochrony Miasta Kłodzka przed powodzią.
Aparatano*.146.239.232.mobile.internet.t-mobile.pl
Sobota, 2024-09-28 18:05
Wszechstronny rozwój jest potrzebny.
Kolejna już powódź na ziemi kłodzkiej pokazała , że KŁODZCZYZNA musi rozwijać się wszechstronnie - wielowymiarowo. Nie tylko turystyka ma być wiodącą gałęzią gospodarczą która w takich sytuacjach i podobnych , jak np. epidemie pogrąża gospodarczo cały region. Poza turystyką musi być rozwijany NIEUCIĄŻLIWY PRZEMYSŁ w centralnym miejscu którym jest KŁODZKO. Bez niego postępować będzie przyspieszone wyludnianie się naszego terenu a ziemia kłodzka kojarzyć będzie się tylko z ładnymi krajobrazami i kataklizmami. Oglądane w TV od kilku już dni obrazki utrwalają w Polakach obraz ziemi kłodzkiej jako miejsca narażonego na powodzie gdzie nie warto mieszkać , pracować i inwestować. Pokazuje się tragedię ludzi i wielkie zniszczenia a z drugiej strony jest to ANTYREKLAMA która zniechęca do wiązania swojej przyszłości z ziemią kłodzką. NIE MOŻNA DO TEGO DOPUŚCIĆ !!! Potrzebny jest wszechstronny rozwój ziemi kłodzkiej.
AparatŻipman*.dynamic.gprs.plus.pl
Sobota, 2024-09-28 17:27
Potrzeba
Tylko co to za brifin, w mediach lokalnych? To takie strzelanie sobie w kolano, bo mowa że nie wszyscy ucierpieli to też nie prawda, bo nawet odcięcie sieci i prądu generuje straty, a głoszenie takich teorii wpływa na to że inni mogą mówić że ta powódź to ściema. Chodzi mi o tych od teorii spiskowych. I co wtedy. Polacy są podatni ma teorie spiskowe. I wtedy nie będzie żadnej pomocy. Trzeba prosić rząd czy samemu unię o to by zwrócili pieniądze za te straty. Jak się za bardzo kombinuje to się najwięcej traci. A firmy które mocno nie ucierpiały muszą prosić o pomoc, nie gości. Trzeba ten czas przeczekać.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_dkl24-2024-12-18-ladek-zdroj-briefing-wody-polskie-4
Poniedziałek, 2025-01-20
List_mini_zaiks-dla-powodzian-instytucje-grafika-2
Poniedziałek, 2025-01-20
List_mini_zdjecie
Poniedziałek, 2025-01-20
List_mini_talkingdrum
Poniedziałek, 2025-01-20
List_mini_2u2a0448
Poniedziałek, 2025-01-20
List_mini_pt-protest3
Poniedziałek, 2025-01-20
List_mini_2u2a2342
Poniedziałek, 2025-01-20
List_mini_2u2a9774
Niedziela, 2025-01-19
List_mini_473428150-1095489482372725-1807921292200069442-n
Niedziela, 2025-01-19
List_mini_2u2a0467
Niedziela, 2025-01-19
polecamy