Zjednoczeni dla wpisu starej papierni na listę UNESCO

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2024-06-04 18:57:41
DUSZNIKI-ZDRÓJ (inf. wł.). Pomysł wpisania miejscowego zabytkowego młyna papierniczego na listę światowego dziedzictwa UNESCO pojawił się w roku 2013. Wówczas obiekt stał się "Pomnikiem Historii" - jednym z kilkunastu w kraju - zaś uroczystość wręczenia państwowych rozporządzeń odbyła się w Kancelarii ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Od tamtego czasu dyrektor Muzeum Papiernictwa Maciej Szymczyk, razem z załogą tej instytucji oraz gronem jej przyjaciół, czyni starania o umieszczenie zabytku na wspomnianej liście kulturowej. Jest szansa, że tak stanie się do końca tej dziesięciolatki.


Im więcej wsparcia i poparcia dla ważnej idei, tym są większe szanse na dotarcie do celu z sukcesem. A tak właśnie dzieje się wokół inicjatywy dotyczącej wpisania młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju na listę UNESCO. Podczas wtorkowego (4 bm.). spotkania medialnego w Muzeum Papiernictwa przedstawiciele samorządów: wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego, oraz gospodarza obiektu zadeklarowali wolę współpracy w tym zakresie.

Dyrektor muzeum dr hab. Maciej Szymczyk przypomniał, że działania we wspomnianym zakresie trwają od kilkunastu lat. W tym roku inicjatywa uzyskała aprobatę polskich ekspertów oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedstawiciele tematycznego resortu przekonali do współdziałania partnerów z ministerstw w: Czechach, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech. Złożyły one do Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO jednobrzmiące deklaracje wpisów na listy informacyjne zgłaszanych przez nie obiektów historycznych, czyli papierni; w przypadku Polski chodzi o młyn w Dusznikach-Zdroju. Ten fakt już jest sukcesem Muzeum Papiernictwa, bo pomysł w nim zrodzony uzyskał aż takie poparcie.
 

- Właśnie nasz kraj jest liderem projektu i cała inicjatywa będzie realizowana pod polskim kierownictwem - powiedział nie bez dumy M. Szymczyk. - 28 maja w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa odbyło się spotkanie z przedstawicielami Departamentu Ochrony Zabytków, przedstawicielami Polskiego Komitetu Narodowego Icomos oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Muzeum Papiernictwa. Ustalono, co dalej będzie się czynić w związku z ubieganiem się o wpis...

Wiadomo, że zaczną pracę trzy grupy tematyczne. Pierwszą utworzą eksperci z ministerstw branżowych wspomnianych krajów i zajmą się utrzymaniem relacji z Komitetem UNESCO. Na drugiej grupie, którą będzie pracowała pod kierunkiem prof. dra hab. inż. Bogusława Szmygina z Politechniki Lubelskiej, a utworzą ją eksperci z poszczególnych krajów, spocznie przygotowanie nominacji wstępnej, zaś później nominacji właściwej. Kolejną grupę, składającą się z przedstawicieli młynów papierniczych typowanych do wpisu na listę UNESCO, poprowadzi Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju - zajmie się przygotowaniem niezbędnych materiałów dla dwóch pierwszych zespołów.
 

- Projekt międzynarodowego wpisu jest bardzo skomplikowany, bo wymaga współpracy z pięcioma krajami i sześcioma młynami papierniczymi - podkreśla M. Szymczyk. - Do września 2025 roku powinna być gotowa nominacja wstępna, która po pozytywnej ocenie przez Komisję UNESCO, stanie się fundamentem dla przygotowania właściwej nominacji; ta druga ma być gotowa do roku 2028. Dopiero wtedy nastąpi ostateczne procedowanie co decyzji o wpisie tych sześciu papierni na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 

Całe to przedsięwzięcie jest bardzo ważne dla przyszłości samego muzeum, ale i jego otoczenia. Podkreślił to burmistrz Dusznik-Zdroju Przemysław Kuklis, który zapowiedział prowadzenie w kurorcie przez najbliższe lata inwestycji dla mieszkańców, ale i turystów przyjeżdżających m.in. do papierni. W jej sąsiedztwie ma powstać okazały parking samochodowy, pojawią się kolejne miejsca postojowe, urządzenia małej architektury i zaplecze sanitarne. Dlatego liczy na współpracę z władzami powiatu kłodzkiego i Dolnego Śląska w tych obszarach, którymi zarządzają na terenie Dusznik. Radny wojewódzki Adam Jaśnikowski oraz radny powiatowy Czesław Kręcichwost zadeklarowali tego rodzaju współdziałanie, bo - co podkreślili - takie zjednoczenie sił i środków jeszcze bardziej przybliży cel, do którego się zmierza. Wiceburmistrz Dusznik-Zdroju Maciej Schulz zwrócił uwagę na bardzo ważny aspekt promocyjny tego niełątwego przedsięwzięcia.

(bwb)
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_pt-parkngs1
Piątek, 2024-07-26
List_mini_2u2a7217
Piątek, 2024-07-26
List_mini_mini-kudowa
Piątek, 2024-07-26
 
List_mini_pt-policyjne
Piątek, 2024-07-26
List_mini_img-4632
Piątek, 2024-07-26
List_mini_2u2a7093
Piątek, 2024-07-26
List_mini_bystrzyca-herb
Piątek, 2024-07-26
List_mini_klodzko
Piątek, 2024-07-26
List_mini_pt-mastodont1
Czwartek, 2024-07-25
List_mini_zdjecie
Czwartek, 2024-07-25
polecamy