Chcę być głosem mieszkańców w Sejmiku Dolnośląskim

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2024-04-02 21:24:22


ROZMOWA Z ADAMEM JAŚNIKOWSKIM - PRZEDSIĘBIORCĄ, KANDYDATEM NA RADNEGO SEJMIKU SAMORZĄDOWEGO WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
 
 
Nie tak dawno ubiegał się pan o mandat posła na Sejm RP, co nie zakończyło się sukcesem. Teraz zdecydował się pan na zajęcie miejsca w samorządzie województwa. Czym Adam Jaśnikowski uzasadnia swoją decyzję o tym, by stać się głosem mieszkańców w sejmiku Dolnego Śląska?
 
– To prawda, nie zostałem posłem, ale uważam, że osiągnąłem sukces większy niż się tak naprawdę spodziewałem. To były moje pierwsze wybory i najbardziej cieszę się, że zdobyłem zaufanie wielu ludzi. Na ziemi kłodzkiej mój wynik okazał się czwartym, z czego trzy pierwsze osoby zostały parlamentarzystami – to bardzo wiele. Właśnie ta wiara wielu ludzi zmotywowała mnie do tego, żeby spróbować swoich sił w walce o mandat radnego wojewódzkiego. Dolny Śląsk to mój dom – całe moje życie jestem związany właśnie z tym miejscem i tymi ludźmi, dlatego chcę ich wesprzeć. Okręg, z którego startuję tworzą powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki i sam Wałbrzych, a to, moim zdaniem, jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce. Jako mieszkańcy jesteśmy szczęściarzami, że możemy żyć w tak pięknym miejscu, ale każdy z nas zasługuje na bezpieczeństwo, odpowiednią ochronę zdrowia, innowacyjną edukację i szansę na rozwój zawodowy.
 
Okręg, o którym rozmawiamy w kontekście wyborów do sejmiku, jak by nie patrzeć, to spory obszar i wiele spraw do rozwiązania. Czy ma Pan co do nich rozeznanie i propozycje na ich załatwienie?
 
– Oczywiście to spory obszar, który jest zróżnicowany, a mieszkańcy poszczególnych miejscowości mają różne potrzeby. Ja jednak jestem przede wszystkim człowiekiem czynu – na co dzień jestem wśród ludzi i znam ich problemy. Sam jestem też przedsiębiorcą, więc zdaję sobie sprawę z trudności, z którymi muszą się oni borykać, dlatego wraz ze Śnieżnickim Klubem Biznesu wspieramy działalności lokalnych firm. Współpracuję z wieloma samorządowcami i politykami na wyższych szczeblach, m.in. Tomaszem Siemoniakiem, i dużo się od nich nauczyłem. Najważniejsze jest, by zadbać o to, żeby w dotacjach z budżetu Sejmiku Samorządowego Województwa Dolnośląskiego nasz region został uwzględniony w jak największej liczbie projektów, a wtedy będziemy mogli w pełni zadbać o jego rozwój. Właśnie dlatego tak ważne jest, by reprezentowała nas osoba, która zna te miejsca i ma świadomość tego, na czym należy się skupić w pracy na rzecz tej części kraju i jej mieszkańców.
 
Jakim tematom będzie pan chciał poświęcić najwięcej uwagi i z czego ten wybór wynika?
 
– Budżet Dolnego Śląska na ten rok wynosi około 3 mld zł, do których należy dodać środki unijne – to duża kwota, więc należy ją rozsądnie wykorzystać. Jak już wspominałem jestem przedsiębiorcą, dlatego na pewno chcę skupić się na rozwoju przedsiębiorczości naszego społeczeństwa. Współpracuję też z wieloma firmami z zakresu turystyki, więc zdaję sobie sprawę z tego, jak ważny jest rozwój naszego regionu właśnie pod kątem ruchu turystycznego, który w znacznej mierze zasila budżet tutejszych mieszkańców. Żeby jednak turystyka mogła się rozwijać, musimy zadbać o remont dróg, który poprawi dostępność różnych atrakcyjnych miejsc. Chciałbym przypilnować na przykład rewitalizacji linii kolejowej do Stronia Śląskiego, która może ożywić tą część ziemi kłodzkiej.
 
No właśnie. W odniesieniu do powiatów kłodzkiego i ząbkowickiego, po których zdecydowanie więcej pan się porusza, co szczególnie leży panu na sercu?
 
– To przepiękny region, który jest wręcz stworzony do wypoczynku, wycieczek pieszych i rowerowych, a także dbania o zdrowie. Mamy wiele uzdrowisk, które przyciągają kuracjuszy, dlatego powinniśmy zadbać o sanatoria i obiekty przyrodolecznicze, ponieważ część z nich wymaga modernizacji, a przecież to one w znacznej mierze wpływają na ruch turystyczny. Jeśli podniesiemy standard tych ośrodków, to tym samym wzrośnie liczba osób odwiedzających nasz region. Przede wszystkim jednak martwi mnie to, że coraz mniej młodych ludzi decyduje się zamieszkać w tej części Polski – wybierają większe miasta, które stwarzają większe możliwości. Musimy więc skupić się na tym, by stworzyć odpowiednie warunki pracy, płacy i mieszkania, aby były one konkurencyjne. Sam studia ukończyłem we Wrocławiu, ale nie wyobrażałem sobie, by nie wrócić tutaj, ponieważ jest to wyjątkowo urokliwe miejsce i przede wszystkim to tu czuję się jak w domu. Jestem przekonany, że potencjał tej części Dolnego Śląska jest o wiele większy i należy wyjść mu naprzeciw. 
 
Czy nie ma pan obawy, że bycie radnym wojewódzkim w jakimś stopniu wyhamuje pańską aktywność w Śnieżnickim Klubie Biznesu, któremu lideruje?
 
– Nie ma takiej obawy. Stworzyliśmy tę probiznesową organizację, by wspierać lokalnych przedsiębiorców i nie przestaniemy tego robić. Zintegrowaliśmy już znaczną część firm, zaczęliśmy mówić wspólnym głosem o problemach i pomysłach na ich rozwiązanie i przede wszystkim mamy wspólne cele. Będę dalej aktywnie wspierał Śnieżnicki Klub Biznesu i wszystkich przedsiębiorców, bo jestem jednym z nich. 
 
Dlaczego wyborcy z okręgu wałbrzyskiego powinni wskazać na liście wyborczej, spośród wielu kandydatów, akurat Adama Jaśnikowskiego?
 
– Ludzie zaufali mi w październiku i mam nadzieję, że zaufają ponownie. Będę odwiedzał wszystkie miejscowości, rozmawiał z mieszkańcami – zresztą już to robię i mam nadzieję, że nie będą mieć mnie dość! Proszę o głos na mnie i wiarę, a obiecuję, że was nie zawiodę. Będę walczył o podnoszenie bezpieczeństwa, w tym zdrowotnego i pożarowo-technicznego, rozwój sportu, kultury i turystyki. Pamiętajcie, że razem możeMY więcej, a ja będę waszym głosem i zadbam o wasze sprawy.
 
 
Dziękuję za rozmowę.
Komentarze:
AparatJerzy*.ssp.dialog.net.pl
Sobota, 2024-04-06 07:51
Rozmowa..
Rozmowa jest z Panem Adamem a nie debatą o ESP tak dla bystrzaków...Panie Adamie wszystkiego dobrego i powodzenia w wyborach
Aparatbystrzak*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Czwartek, 2024-04-04 23:24
do mieszkanki ( i poniekąd ano)
Na jakiej podstawie twierdzi Pani że większość mieszkańców regionu jest za budową? Czyżbym przegapił referendum w tej sprawie? Tu i tam to się ukurzy pół gminy!Straty przyrodnicze i społeczne będą nieodwracalne, a zyski - zwłaszcza dla gminy - iluzoryczne. Poza tym sądzę, że zanim elektrownia powstanie, bedziemy mieli nowe metody wytwarzania i magazynowania energii, a ESC będą niepotrzebne. Panie ano! Ma pan rację pisząc o potrzebie wszechstronnego rozwoju, tyle że czegoś takiego jak demografia (ujemna) i położenie na mapie, nie przeskoczymy!Nie przeskoczymy paru innych rzeczy, ale to temat na osobną dyskusję.
Aparatmieszkanka*.ssp.dialog.net.pl
Czwartek, 2024-04-04 16:37
TAK dla ESP MŁOTY
Panie Dariuszu nie żyjemy już w XX wieku a każda budowa nawet 10 letnia to wiadome że coś śię ukurzy tu i tam. W 2022r oddana została taka ESP w Szwajcarii wybudowana Technologią budownictwa XXI wieku. Większość mieszkańców Regionu jest za budową ESP MŁOTY
AparatDariusz Mielniczek*.devices.net.pl
Czwartek, 2024-04-04 14:43
do ano
Dziękuję, byłem.
Z tą wielką atrakcją turystyczną to bym nie szarżował. Tam wcześniej był rezerwat przyrody i zgaduję, że jakby zamiast demolowania go budową elektrowni stworzyć trasy spacerowe i rowerowe, to atrakcja byłaby większa. A same zbiorniki - smutne, szare, ogrodzone betonem i stalą. Co kto lubi.

Ale, ale znów wchodzimy w porównania. Napisałem relację z tego wyjazdu. Tam oglądamy to co jest 30 lat po skończeniu inwestycji. Inwestycji, która NIE wymagała wysiedleń, NIE zniszczyła dróg (bo nie było dróg) i która dziś nie byłaby możliwa, bo mamy inną świadomość ekologiczną.

I tam gołym okiem widać jak dużo więcej wody płynie w rzece zasilającej tę elektrownię, której zbiorniki w sumie są 3x mniejsze. Czyli u nas na odwrót, wody mniej a chcemy jej zgromadzić więcej. Wszystko na głowie stoi.
Aparatano*.30.10.23.mobile.internet.t-mobile.pl
Czwartek, 2024-04-04 14:07
Do Dariusz Mielniczej
Polecam zobaczyć działającą od lat elektrownię szczytowo pompową w Czeskich górach Jesionikach - tuż
za miedzą. Nie tylko jest magazynem energii elektrycznej ale również wielką atrakcją turystyczną przyciągającą w tamto miejsce liczną rzeszę turystow.
AparatDariusz Mielniczek*.devices.net.pl
Czwartek, 2024-04-04 12:32
ESP Młoty
Panie autorze,

W jaki sposób zniszczenie wsi Młoty, części Spalonej i Nowej Bystrzycy, 10 lat przejazdów ciężkiego sprzętu, wycinki lasów, zniszczenie rzeki ma pomóc w rozwoju turystycznym?! Nikt mi nie chce na to pytanie odpowiedzieć. A pytałem min. Dworczyka, burmistrz Bystrzycy, prezesa PGE, NFOŚiGW.

ESP Młoty to NIE będzie druga Solina. ESP 2 techniczne zbiorniki, w których woda krąży góra dół i z tego powodu nie można z tych akwenów korzystać rekreacyjnie.

Budowa takiej elektrowni to dwa kroki wstecz dla rozwoju turystycznego regionu. Zapaść Spalonej, Lasówki, a nawet Zieleńca. To pomysł z połowy XX wieku. Czas uwolnić Młoty i dać im żyć.
Aparatautor*.dynamic.inetia.pl
Środa, 2024-04-03 16:06
ESP MŁOTY
Odchodzeni od dokończenia budowy ESP MŁOTY to krok w tył nad rozwojem turystycznym i ekonomicznym jak i rozwojowym dla Regionu..
Aparatano*.30.10.23.mobile.internet.t-mobile.pl
Środa, 2024-04-03 11:16
Warto wszechstronniej
Miasto Kłodzko pełnić musi nie tylko funkcję centrum turystycznego KŁODZCZYZNY ale również być miejscem dającym zatrudnienie inżynierom , informatykom w nowoczesnych zakładach pracy - wysoko rozwiniętych technologi. Bez takich miejsc pracy i wyższej uczelni ( najlepiej by to była państwowa uczelnia ) tego nie osiągniemy. Nie zatrzymamy młodzieży i nie przyciągniemy nowych mieszkańców. Sektor turystyczny to za mało by odwrócić niekorzystny trend który dotyczy całej ziemi kłodzkiej.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_2u2a4589
Środa, 2024-04-17
List_mini_2u2a4569
Środa, 2024-04-17
List_mini_2u2a3832
Środa, 2024-04-17
List_mini_zdjecie
Środa, 2024-04-17
List_mini_klodzko
Środa, 2024-04-17
List_mini_klodzko
Środa, 2024-04-17
List_mini_klodzko
Środa, 2024-04-17
List_mini_klodzko
Środa, 2024-04-17
List_mini_mini-kudowa
Środa, 2024-04-17
 
List_mini_pt-wojborz.sz
Środa, 2024-04-17
polecamy