Debatowano o różnych aspektach bezpieczeństwa w gminie

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2023-11-28 23:09:47
BYSTRZYCA KŁODZKA (inf. wł.). Wydawać by się mogło, że im mniejsze miasto, tym i problemów jakby mniej. Wtorkowa debata dotycząca bezpieczeństwa nie tylko drogowego, zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Kłodzku wspólnie z samorządem lokalnym, była tego zaprzeczeniem. Ze strony grupy mieszkańców posypały się spostrzeżenia i postulaty, których załatwienie przyczyni się do likwidacji niejednego zagrożenia.


Przede wszystkim o sytuacji na drogach, w tym w gminie bystrzyckiej, była mowa 28 bm. podczas spotkania w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Jego zorganizowanie, jak zauważyła podinsp. Dorota Jaworska z KPP w Kłodzku, było odpowiedzią na wcześniejsze postulaty zgłaszane przez przedstawicieli różnych środowisk. Jednak zanim mieszkańcom oddano głos, zostali zapoznani ze statystykami zdarzeń komunikacyjnych na terenie powiatu oraz ich gminy. Wynika z nich, że ilość wypadków z udziałem zmotoryzowanych w tym jeszcze nie zakończonym roku jest porównywalna do poprzedniego. W samej Bystrzycy Kłodzkiej w ciągu 10 miesięcy br. odnotowano 54 kolizje, a na obszarze wiejskim kolizji było 82, zaś wypadków, w których zostało poszkodowanych 14 osób, zdarzyło się sześć. Przyczyny tych zdarzeń są takie same, jak w przypadku innych gmin: brawura, nadmierna prędkość, lekceważenie oznakowań drogowych, ale i głupota. Nie da się ich wyeliminować, bo nie ma możliwości ustawienia patrolu policyjnego w każdej miejscowości i na większości dróg. Natomiast - co najwyżej - można im przeciwdziałać rozwiązaniami organizacyjnymi oraz edukacyjnymi.
 I w te rozwiązania wpisały się wypowiedzi przedstawicieli społeczności, w tym radnych miejskich Dariusza Piotrowskiego oraz Jana Krawczyka i powiatowego Tadeusza Zielińskiego. Przyszli przygotowani na tę debatę, skoro bez zająknięcia zaakcentowali sprawy wymagające w miarę szybkiego rozwiązania. Taką jest wymuszenie ograniczenia prędkości pojazdów na ulicach Wojska Polskiego, m.in. w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 2, i Sienkiewicza. Proste odcinki tych ulic przez co niektórych młodych kierowców są traktowane niczym tory wyścigowe i nieważne okazuje się dla nich to, że w każdej chwili na jezdni może znaleźć się dziecko. Wykonanie podwyższonych przejść dla pieszych, do tego zainstalowanie kamer monitoringu wydaje się jakimś sposobem na ten problem, którego rozwiązanie pozostaje w gestii zarządców tych dróg. I o to będzie się do nich wnioskować.
 Burmistrzyni Renata Surma zadeklarowała pochylenie się przez gminę nad tą częścią poruszonych spraw, które do niej się odnoszą. Ale zastrzegła się, że nie wszędzie będzie możliwość dokonania szybkich zmian, o charakterze usprawniającym, gdyż niektóre drogi poddane w ostatnich latach inwestycjom, są obwarowane tzw. trwałością projektową. To oznacza, że przez pięć lat od zakończenia na nich robót nie da się nic zmienić pod groźbą utraty dofinansowania i gwarancji. Tak jest np. w odniesieniu do przejętej od powiatu drogi ze Spalonej do Bystrzycy Kłodzkiej, biegnącej m.in. przez centrum miasta, w tym ulicą Wojska Polskiego.
 - Mimo wszystko przy Szkole Podstawowej nr 2 w przyszłym roku wybudujemy podwyższone przejście dla pieszych. Tym samym szybko jadący kierowcy, aby nie wylecieć w powietrze, będą zmuszeni ograniczyć prędkość do takiej, jaka tam obowiązuje - podkreśliła burmistrzyni. - Być może w przyszłym roku uda się nam wykonać barierki ochronne na zakręcie byłej drogi powiatowej przed Starą Bystrzycą, z myślą o bezpieczeństwie osób tam mieszkających czy przechodzących. Będziemy też sukcesywnie powiększać ilość kamer monitorujących; na teraz mamy ich 167 w całej gminie, z tego ponad 120 w samej Bystrzycy...

W trakcie debaty zawnioskowano, aby policja częściej niż dotychczas przeprowadzała kontrole prędkości na terenie miasta, np. na ulicach Miodowej, Kolejowej oraz Strażackiej - w rejonie drogowego wskaźnika prędkości. Od jakiegoś czasu jest prowadzona niepisana rywalizacja wśród nieodpowiedzialnych kierowców, którzy chcą przekonać się, czy "przebiją" na mierniku prędkość 99,9 km/h. Zdaniem jednego z dyskutantów, funkcjonariusze powinni zainteresować się łamaniem przepisów przez prowadzących ciężarówki, którymi wciskają się na nieprzystosowane do ich wagi uliczki a nawet alejki.
 

Stróży prawa, również strażników miejskich poproszono o wyrywkowe wizyty wieczorowo-nocne na parkingu obok marketu "Intermarche". Dlaczego? Ano dlatego, że w cieplejsze dni odbywają się tam zbiórki młodych kierowców urządzających sobie driftingi. "Palenie gumy" - jak potocznie się nazywa ten rodzaj jazdy - powoduje ogromny hałas potęgowany głośną muzyką, zaś smród i dym jeszcze długo nie dają otwierać okien mieszkańcom pobliskich domów.
 

Oczywiście debata była okazją do poruszenia innych kwestii odnoszących się do zbiorowego bezpieczeństwa. Taką są zbiórki młodych osób za budynkiem szkoły nr 2, z którymi trudno jest sobie poradzić. Przy tym zauważono, że większość społeczeństwa wciąż obawia się zgłaszać policji czy strażnikom potrzebę interwencji, co w jakimś stopniu rozzuchwala złoczyńców. Stąd padł wniosek, by łatwiej było można zalogować się do policyjnej mapy zagrożeń, z czym niekiedy są kłopoty.   

Spotkanie w MGOK-u zaowocowało jeszcze innymi uwagami, spostrzeżeniami i podpowiedziami. Wszystkie zostały skrzętnie odnotowane, m.in. ta dotycząca bardzo bliskiej odległości sklepu z alkoholem od szkoły, co nie powinno mieć miejsca. Za pół roku, czyli w maju, w Bystrzycy Kłodzkiej odbędzie się kolejna taka debata. Będzie okazją do skonfrontowania tego, co udało się zmienić dla poprawy stanu bezpieczeństwa w mieście i gminie, zapewne też przyniesie kolejne wyzwania.

Bogusław Bieńkowski
Komentarze:
Aparatano*.30.14.42.mobile.internet.t-mobile.pl
Środa, 2023-11-29 18:09
Mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka i innych małych miast mają "wielki" problem z dotarciem na piechotę do centrum miasta - pod Ratusz a mieszkańcy Wrocławia, Krakowa ... i innych dużych miast mają dalej z najbliższego parkingu do domu w którym mieszkają na co dzień. W małych miastach chcieliby podjeżdżać pod sam próg domu.
AparatMistrz parkowania*.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
Środa, 2023-11-29 17:49
Parkowanie
Stasia, a ty gdzie pakrujesz? Pod drzwiami domu?
Aparatstasia*.216.50.250
Środa, 2023-11-29 13:43
a co z parkowaniem na terenie placu wolności . a nie to by tyczyło się urzędników . no to niech tak zostanie .
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_pt-budzet.lokalny
Niedziela, 2024-02-25
List_mini_pt-tauron6
Niedziela, 2024-02-25
List_mini_dkl24-stronie-slaskie-festiwal-turystyki-2
Niedziela, 2024-02-25
List_mini_2u2a3606
Sobota, 2024-02-24
List_mini_pt-centrprz
Sobota, 2024-02-24
List_mini_1708786338212
Sobota, 2024-02-24
List_mini_dkl24-b-terlecki-wystawa-kok-2
Sobota, 2024-02-24
List_mini_pt-wojt2
Sobota, 2024-02-24
List_mini_20200703-135322
Sobota, 2024-02-24
List_mini_pt-panoramak1
Piątek, 2024-02-23
polecamy