STRONIE ŚLĄSKIE - Z mieszkańcami o okiełznaniu górskich cieków i tego skutkach

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2025-03-11 22:45:41
(Inf. wł.). Po kolejnym spotkaniu konsultacyjno-informacyjnym odnośnie zredukowania zagrożenia powodziowego w dorzeczu Nysy Kłodzkiej przekonanie o tym, że niezwykle trudno będzie znaleźć kompromis dla rozwiązania ważnego problemu jeszcze bardziej wzrosło. Z jednej strony koncepcyjny obraz tego, co w imieniu państwa proponuje specjalny zespół pod wodzą prof. Janusza Zaleskiego, z drugiej grupa osób, w tym na już oczekujących wręcz ostatecznych decyzji negujących podpowiadane rozwiązania i niewyobrażających sobie, by mogło być inaczej. Taki obraz namalował się 11 bm. w czasie konferowania w Stroniu Śląskim.

Ubiegłoroczny wrześniowy kataklizm wodny mocno zaszalał w gminie strońskiej, w której z jego przyczyny doszło do katastrofy budowlanej na zbiorniku przeciwpowodziowym usytuowanym w ciągu potoku Morawka. Wysoka fala przepłynęła przez miasteczko niczym taran, niszcząc wszystko, co napotkała na swojej drodze. Wcześniej mocno dała o sobie znać rzeka Biała Lądecka, która od Bielic, przez Stronie i Strachocin też przemieściła się silnym nurtem. Takiej masy wody powodziowej, którą wylał z siebie niż genueński przez kilka dni wiszący nad Masywem Śnieżnika i Górami Złotymi, jeszcze w tej gminie nie odnotowano. Ze skutkami tego zjawiska przyjdzie mierzyć się jeszcze przez wiele lat. Na teraz najpoważniejszym wyzwaniem, bo związanym z ochroną życia i zdrowia, pozostaje zminimalizowanie tego niebezpieczeństwa, które - choćby w kontekście zmian klimatycznych - może zaistnieć szybciej niż nam się wydaje.

Mając na uwadze ten fakt Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przedstawiło program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej. Przygotował go zespół naukowców i praktyków kierowany przez prof. Janusza Zaleskiego, a pracujący pod nadzorem wiceprezesa WP Mateusza Balcerowicza. Liczące kilkadziesiąt stron opracowanie stanowi materiał do analizy, ale i wyrażenia opinii przez mieszkańców gmin, przez które przepłynęła powódź.

Najwięcej emocji podczas spotkania w Stroniu Śląskim wzbudziła kwestia ewentualnej lokalizacji dużych zbiorników. Nie wszystkim uczestnikom konferowania odpowiada zaprezentowanych sześć wariantów - w odniesieniu do obszaru całej gminy - mających charakter alternatywny. Niektórzy dali tego wyraz w wypowiedziach dalekich od szacunku dla wszystkich zebranych, do tego opartych np. na zasłyszanych, a nie potwierdzonych informacjach. Szczytem przesady było porównanie przez jedną z kobiet spotkań konsultacyjno-informacyjnych z udziałem Wód Polskich do sytuacji, jaka miała miejsce niedawno za oceanem pomiędzy prezydentami USA i Ukrainy, w kontekście silnych i słabych. I nie da się tego zachowania usprawiedliwić emocjami.

Natomiast w części rację mają te osoby, które zwróciły uwagę na fakt, że po tych kilku miesiącach od zaistnienia powodzi społeczeństwu należą się bardziej szczegółowe wiadomości. Chce ono wiedzieć więcej o innych rozwiązaniach technicznych, jeśli chodzi o wyhamowanie mas wody opadowej, o skali możliwych wysiedleń z obszarów zalewowych, także o wysokości rekompensat, pomocy gmin i państwa w takich przypadkach.

Strońskie spotkanie zaowocowało kilkoma podpowiedziami skierowanymi do prof. Janusza Zaleskiego, wiceprezesa WP Mateusza Balcerowicza i zastępcy dyrektora RZGW we Wrocławiu Jacka Drabińskiego. Wskazano w nich np. na możliwość ulokowania o wiele mniejszych zbiorników przeciwpowodziowych w obrębie Białej Lądeckiej w rejonie Bielic czy poszerzenia koryta tej górskiej rzeki. Interesujący okazał się głos jednego z dyskutantów, który wskazał na możliwość poprowadzenia koryta Białej Lądeckiej przez sztolnię w Starym Gierałtowie, co pozwoliłoby pominąć Stronie. I ta propozycja stanie się przedmiotem dalszych rozważań nad sposobem zredukowania zagrożenia powodziowego ze strony przywołanej rzeki.

Kolejne spotkania przedstawicieli Wód Polskich ze społecznością gmin poszkodowanych przez powódź odbędą się w Lądku-Zdroju oraz Bystrzycy Kłodzkiej, a w miarę potrzeby również w innych miastach ziemi kłodzkiej.
 
(bwb)
Foto gmina Stronie Śl.
Komentarze:
Aparatano*.30.18.163.mobile.internet.t-mobile.pl
Czwartek, 2025-03-13 14:26
Do Darek
Po pierwsze : mała retencja w lasach bez budowy SUCHYCH zbiorników niewiele znaczy w stosunku do "morza potrzeb". Po drugie: by lasy były skuteczniejsze w wstrzymywaniu wody opadowej konieczna jest ich przebudowa , przywrócenie pierwotnego lasu sudeckiego a więc z przewagą drzew liściastych które wchłaniają więcej wody bo tworzą ściółkę "gąbkę" czego nie zapewniają lasy świerkowe. Niemcy wycięli pierwotny sudecki las i nasadzili drzewa świerkowe które szybko rosną i służyły im do pozyskiwania surowca w przemyśle drzewnym i niestety przez to mamy taki las jaki mamy który należy przebudować. Aby przebudować wpierw trzeba wyciąć by nasadzić takie drzewa które w naszych górach rosły i powinny rosnąć.
AparatDarek*.devices.net.pl
Czwartek, 2025-03-13 12:18
Lasy!
Wielkie zbiorniki, infrastuktura, beton, beton, beton. To nie od tego powinniśmy zacząć. Skończmy z grabieżczą eksploatacją lasów, a zacznijmy o nie dbać, bo naprawdę mogą zatrzymać dużo wody. LP wolą inwestować miliony w budowę dróg leśnych, kopaniu odpływów zamiast zatrzymywać wodę w lasach.

Patrzcie jak przetrzebione są lasy w Masywie Śnieżnika, w Górach Bystrzyckich, czy choćby kolejne drobne wręcz wycinki przy DK33 między Bystrzycą a Kłodzkiem. Drzewa magazynują wodę, stabilizują ziemię, ale my wolimy beton.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_dkl24-granty-dla-ngo-01
Piątek, 2025-03-14
List_mini_2u2a0622
Piątek, 2025-03-14
List_mini_dkl24-jubileusz-50-lat-sp-3-b02
Piątek, 2025-03-14
List_mini_2u2a1123
Piątek, 2025-03-14
List_mini_mini-kudowa
Piątek, 2025-03-14
 
List_mini_pt-obwn
Piątek, 2025-03-14
List_mini_pt-sgzk
Piątek, 2025-03-14
List_mini_pt-ziemiaklodzka
Piątek, 2025-03-14
List_mini_stronie-nasza-spoldzielnia-konferencja-2025-01
Czwartek, 2025-03-13
List_mini_dkl24-klodzko-forum-miast-fortecznych-03
Czwartek, 2025-03-13
polecamy