KULTURALNIK - Od biathlonu do dożynkowania
Napisano dnia: 2024-09-03 11:23:43
ZIEMIA KŁODZKA (inf. wł.). Przed nami kolejne dni bogate w atrakcyjne wydarzenia. My piszemy tutaj o tych imprezach, które są dostępne dla wszystkich, bez wyjątku, bo odbywają się w ramach tzw. kultury masowej.
BARDO
Gminno-powiatowe dożynki odbędą się 14 bm. w Grochowej. W programie: o g. 15:00 msza w plenerze, g. 16:00 w wykonaniu "Przełomiaków" obrzędy dożynkowe, g. 17:00 występ zespołu ludowego "Jarzębina" z Kobierzyc, g. 17:40 koncert Górniczej Orkiestry Dętej ze Złotego Stoku, g. 18:15 występ "Anima Cantare" i bardzkiego "Wiolinka", g. 18:45 pokaz w wykonaniu Studia Piosenki i Tańca "Fart" z Bielawy, g. 19:30 koncert One Destre Group, g. 20:30 recital Agnieszki Brysiak - AGBE, g. 21:30 pokaz ognia, g. 22:00 zabawa taneczna przy muzyce mechanicznej.
DUSZNIKI-ZDRÓJ
BARDO
Gminno-powiatowe dożynki odbędą się 14 bm. w Grochowej. W programie: o g. 15:00 msza w plenerze, g. 16:00 w wykonaniu "Przełomiaków" obrzędy dożynkowe, g. 17:00 występ zespołu ludowego "Jarzębina" z Kobierzyc, g. 17:40 koncert Górniczej Orkiestry Dętej ze Złotego Stoku, g. 18:15 występ "Anima Cantare" i bardzkiego "Wiolinka", g. 18:45 pokaz w wykonaniu Studia Piosenki i Tańca "Fart" z Bielawy, g. 19:30 koncert One Destre Group, g. 20:30 recital Agnieszki Brysiak - AGBE, g. 21:30 pokaz ognia, g. 22:00 zabawa taneczna przy muzyce mechanicznej.
DUSZNIKI-ZDRÓJ
Polski Związek Biathlonu i Centralny Ośrodek Sportu w Dusznikach-Zdroju są organizatorami Pucharu Polski- Mistrzostw Polski Amatorów. W sobotę, 7 bm. na Jamrozowej Polanie w godz.: 9:00 - 9:25 przestrzeliwanie broni (seniorzy, juniorzy, juniorzy młodsi), w g. 9:30 - 9:55 przestrzeliwanie broni (seniorki, juniorki, juniorki młodsze), g. 10:00 start seniorów / juniorów -bieg sprinterski, g. 10:10 start seniorek / juniorek - bieg sprinterski, g. 10:45 start juniorów i juniorek młodszych - bieg sprinterski, g. 11:30 dekoracje zwycięzców, g. 11:30 - 11:55 przestrzeliwanie broni przez młodziczki i młodzików, g. 12:00 - 12:15 przestrzeliwanie broni przez młodzików młodszych, g. 12:20 start młodziczek i młodzików - bieg sprinterski, g. 13:30 start młodziczek i młodzików młodszych - bieg sprinterski, g. 14:30 dekoracja zwycięzców, g. 14:30 próbne strzelanie dla amatorów, g. 15:00 start amatorów - bieg sprinterski.
W drugim dniu, 8 bm. w godz. 9:00 - 9:25 - przestrzeliwanie broni przez seniorów, juniorów, juniorów młodszych, g. 9:30 – 9:55 przestrzeliwanie broni przez seniorki, juniorki, juniorki młodsze, g. 10:00 start seniorów i juniorów - bieg masowy, g. 10:05 start seniorek i juniorek - bieg masowy, g. 10:45 start juniorów młodszych - bieg pościgowy, g. 10:50 start juniorek młodszych - bieg pościgowy, g. 11:30 dekoracja zwycięzców, g. 11:30 – 11:55 przestrzeliwanie broni przez młodzików i młodziczki, g. 12:00 – 12:15 przestrzeliwanie broni przez młodzików młodszych, g. 12:20 start młodzików - bieg masowy, g. 12:25 start młodziczek - bieg masowy, g. 13:30 start młodzików i młodziczek młodszych - bieg indywidualny, g. 14:30 dekoracje.
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza 7 bm. do swojego ogrodu. W nim od godz. 16:00 czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego, w ramach "Narodowego Czytania 2024".
W Dworku Chopina 8 bm. ogodz. 12:00 koncert polsko-bułgarski z udziałem uczniów i uczennic ze szkół muzycznych w Płowdiw i Kłodzku. Wydarzenie poprowadzi Anna Dytry-Kaludov - polsko-bułgarska śpiewaczka operowa.
Koncert pt. "Preludium" z utworami Felixa Mendelssohna-Bartholdego, Mieczysława Karłowicza i Beli Bartoka odbędzie się 7 bm. od godz. 19:00 w Dworku Chopina. Wystąpi Orkiestra Smyczkowa Katarzyny Schulz pod dyrekcją Hanny Hurkot.
KŁODZKO
Na placu Miast Partnerskich 6 bm. pojawią się w swoich wehikułach uczestnicy 21. Hradeckiego Rajdu Weteranów, czyli aut wyprodukowanych przed 1960 r. Samochody pojawią się około g. 11:00 i pozostaną przez kilka godzin:
W Muzeum Ziemi Kłodzkiej, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w sobotę od g. 16:00 w programie:
● zwiedzanie wystawy KRUCHE PIĘKNO. Szkło kłodzkie 2. połowy XX w. Kolekcja Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, której kuratorem jest Lucyna Świst
● spotkanie z Januszem Robaszewskim – artystą-plastykiem tworzącym szkło unikatowe i designerem szkła użytkowego, projektantem i kierownikiem w Hucie Szkła Kryształowego „Violetta” w Stroniu Śląskim (1978–2010)
● pokaz grawerowania szkła w wykonaniu Ryszarda Ściebury – malarza, rysownika, przewodnika sudeckiego oraz grawera przez wiele lat związanego z Hutą Szkła Kryształowego „Sudety” w Szczytnej.
W niedzielę, 8 bm. w forcie Owcza Góra w goz.: 11:00 - 17:00 piknik połączony ze zwiedzaniem obiektu.
W Muzeum Ziemi Kłodzkiej, 8 bm. o godz. 19:00, w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, wystąpi pianista Antonio Soria. Tegoroczny festiwal przebiega pod hasłem "Pieśni o Ziemi".
W Muzeum Ziemi Kłodzkiej, 8 bm. o godz. 19:00, w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, wystąpi pianista Antonio Soria. Tegoroczny festiwal przebiega pod hasłem "Pieśni o Ziemi".
W Kłodzkim Ośrodku Kultury 20 bm. o g. 18:00 Teatr Przypadków Feralnych przedstawi "Lekcję" na podstawie dramatu Eugène’a Ionesco.
KŁODZKO - gmina
W budynku centrum kultury w Ołdrzychowicach Kłodzkich 7 bm. poniższe wydarzenie:
KUDOWA-ZDRÓJ
Miejska Biblioteka Publiczna w parku Zdrojowym organizuje ciekawe spotkanie czytelnicze:
LEWIN KŁODZKI
Koncert Janusza Cedry 8 bm. o godz. 17:00. Wokalista, w ośrodku kultury, wykona najpiękniejsze piosenki świata.
MIĘDZYLESIE
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury już zaprasza do udziału ciekawych warsztatach:
Biblioteka w Międzylesiu zaprasza do siebie na wspólne czytanie:
Malarstwo, muzyka i poezja wypełnią przestrzeń miejscowego zamku. Stanie się to we wrześniu za sprawą m.in. Europejskich Dni Dziedzictwa, do których obchodów dołączył ten ponad 700-letni obiekt historyczny.
W ramach EDD, od 11 do 15 września br., odwiedzający zamek będą mieli okazję uczestniczyć w Sesji Autorskiej Dominika Woźniaka. Artysta znany z rysunkowo-malarskich eksploracji, często pod postacią monochromatycznych dzieł, odzwierciedla - poprzez minimalizm - tradycje i zwyczaje kultury polskiej. Organizatorzy zachęcają zarówno do podglądania procesu twórczego jak i rozmowy z autorem.
Sztuka wypełni zamkową przestrzeń również w ostatni weekend września. Restauracja „Książęcy Sad” w sobotę, 21 bm. o godz. 18:00 będzie miejscem eksperymentalnych dźwięków i poetyckiej głębi za sprawą koncertu „Poe-muzo-improwizacje: Niewiedźma i Spowiedźmy”.
– To nie będzie typowy koncert, ale wyjątkowa podróż przez zmysły i myśli, gdzie poezja zderza się z nowoczesną muzyką - elektroniczną i akustyczną - staje się punktem wyjścia do głębokich rozważań na temat cnoty, jawności, ukrycia i odnalezienia drogi do siebie. Do tego dźwięki trąbki i instrumentów elektronicznych tworzą niepowtarzalne tło, w którym każdy wiersz rozbrzmiewa nowym, nieoczekiwanym echem – informują organizatorzy.
Podczas koncertu usłyszymy muzykolożkę i poetkę Ewę Jakubowską, której towarzyszyć będzie muzyka tworzona w pełnej improwizacji przez dwóch wybitnych kompozytorów muzyki współczesnej: Bartosza Kowalskiego-Banasewicza (trąbka, fortepian, kompozytor, laureat wielu nagród m.in. Nagrody Krzysztofa Pendereckiego; wykładowca UMFC) oraz Edwarda Sielickiego (instrumenty elektroniczne, autor dzieł wykonywanych na całym świecie, wykładowca UMFC) przy współpracy z mistrzem brzmień generowanych cyfrowo i na thereminie Jackiem Opiełką.
Równie ciekawie zapowiada się niedziela, 22 bm., która będzie należała do artystki Małgorzaty Frącek. Absolwentka ASP we Wrocławiu i utalentowana neurologopedka otworzy wernisaż, podczas którego zaprezentuje swoje malarstwo i rzeźby, a przy okazji zaprosi do dyskusji o naturze człowieka, niezwykłości roślin i afirmacji życia. Jej ekspresjonizm, biomorfizm i surrealistyczne klimaty to podróż ku głębi ludzkiej psychiki.
NOWA RUDA gmina
Aż 5,5 godziny trwać będzie w Krajanowie wydarzenie pod nazwą "Światłocień". Wywołują tę imprezę
Resztki Kultury, które zapraszają na różne formy sceniczne. W programie artystycznym wystąpią: Teatr Terminus A Quo w sztukach "Abraxas" i "Noumen", Teatr Baśni Ludów Ziemi - Magda Polkowska, Mateusz Marczewski - "Pasaże dla Pasażerów", Resztki Kultury grają Gnouwa. Mikrofestiwal rozpocznie się o godz. 16:30 w Krajanowie nr 3 już 7 bm.
Także 7 bm. w jednym z obiektów w Górach Sowich o godz. 18:30 rozpocznie się muzyczna impreza:
POLANICA-ZDRÓJ
Nadleśnictwo Zdroje wspólnie z Centrum Kultury i Promocji Teatr Zdrojowy zachęcają do udziału w:
Warto wybrać się już na 199.Wieczór Muzyki Kameralnej do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny. 12 bm. o g. 19:30 na organach zagra Andrzej Chorosiński, zaś z recytacjami wystąpi Michał Chorosiński.
RADKÓW
W ramach ogólnopolskiej akcji "Narodowego czytania":
W Karłowie, 7 bm., w godz.: 11:00 - 15:00 w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych wydarzenie pn. "Skąd się bierze wełna?"
STOSZOWICE
"Borowianki" z Przedborowej świętują 25-lecie istnienia. I z tej okazji w najbliższą sobotę dojdzie do drugiego spotkania kilku zespołów ludowych:
STRONIE ŚLĄSKIE
Zbliżający się rajd pieszy w wymiarze międzynarodowym, z finałem na Śnieżniku, będzie miał ciekawy wymiar:
W kaplicy św. Onufrego zabrzmi muzyka klasyczna:
ZŁOTY STOK
Laski ugoszczą niebawem uczestników dożynek gminnych:
Do 10 września Centrum Kultury i Promocji w Złotym Stoku przyjmuje zgłoszenia od zespołów zainteresowanych udziałem w niecodziennym wydarzeniu:
Wstęp na przywołane imprezy jest darmowy!
(wb)
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz