Po szczęśliwym dla miasta wyroku

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2021-02-22 17:10:15
KŁODZKO (inf. wł.). Podczas dzisiejszej konferencj prasowej zwołanej przez burmistrza Michała Piszkę, odniósł się on do wyroku Sądu Apelacyjnego z 19 bm. Zgodnie z nim Kłodzko nie musi zapłacić odszkodowania firmie Hert za zamknięcie przez nią młyna na Wyspie Piasek w związku z prowadzoną przed laty inwestycją przez gminę. Włodarz przypomniał też faktografię sytuacji, która w konsekwencji stała się przedmiotem oceny przez Temidę.


W roku 2010 gmina miejska Kłodzko prowadziła inwestycję, m.in. drogową w rejonie ulic: Matejki i Zofii Stryjeńskiej. Z tego powodu właściciel młyna zbożowego miał utrudniony transport surowców i produktów.

- Przez dwa lata z ówczesnym burmistrzem Bogusławem Szpytmą prowadził rozmowy przedprocesowe dotyczące porozumienia się na tą okoliczność. Niestety, nie doszło do tego porozumienia i w kwietniu 2014 r., po wezwaniacvh przedsądowych przez przedsiębiorcę, gmina miejska Kłodzko została pozwana przez przedsiębiorcę przed Sądem Okręgowym w Świdnicy - mówił M. Piszko.

W tamtym czasie kwota sporu opiewała na ponad 13,7 mln zł. I na taką nastał, jako nowo wybrany burmistrz, obecny włodarz miasta. Gmina miała wtedy podpisaną umowę z jedną z kancelarii adwokackich, której przyszło ją reprezentować podczas długotrwałych procesów. Pierwszy rozpoczął się w r. 2014, w I instancji, jeszcze za poprzedniego gospodarza Kłodzka. W październiku sąd zdecydował, że strony mogą złożyć wnioski dowodowe pod rygorem ich pominięcia. Nie uczynił tego reprezentant miasta.

- I w tym momencie, tj. od 24 października 2014 r. prowadzono postępowanie dowodowe na okoliczność ustalenia wysokości tylko i wyłącznie szkody - podkreślił M. Piszko. - W kwietniu 2019 r. dochodzi do sytuacji, że sąd w Świdnicy zasądza na rzecz firmy Hert odszkodowanie w wysokości ponad 11,6 mln zł.

W międzyczasie, bo w r. 2017 gmina sięgnęła po inną kancelarię adwokacką - Marcina Trzeciaka wraz z radcą prawnym Iwoną Chmielewską-Frąk, która włączyła się do tego procesu. Przygotowała ona nowe dowody, wskazała dodatkowe okoliczności. Tak zwanej prekluzji dowodowej nie wykorzystał podmiot prawny dotychczas występujący w imieniu gminy.

Po ogłoszeniu wyroku przez Sąd Okręgowy w Świdnicy tak powód jak i pozwany wnieśli apelację do sądu wyższej instancji, gdzie odbyły się trzy posiedzenia. Gmina miejska Kłodzko wniosła kolejne argumenty i zawnioskowała o przesłuchanie dwóch nowych świadków.

- Na szczęście dla gminy i wszystkich mieszkańców Kłodzka 19 lutego br. zapadł wyrok oddalający wszystkie roszczenia firmy Hert - łącznie chodziło o około 26 mln zł - zaakcentował burmistrz Michał Piszko. Równocześnie odniósł się do pytań zadanych jemu publicznie przez byłego włodarza miasta Bogusława Szpytmę. Ten indagował, dlaczego aktualny burmistrz dążył do zawarcia ugody z właścicielem młyna, która mogłaby kosztować wiele milionów złotych.

Michał Piszo potwierdził, że takie rozmowy rzeczywiście miały miejsce i zakończono je zredagowaniem listu intencyjnego, którego treść przedstawiono radzie miejskiej. Nie został on jednak podpisany, bo - jak stwierdza burmistrz - zauważył możliwość obronienia się przed ewentualnym odszkodowaniem na rzecz firmy Hert. Podczas dzisiejszej konferencji przypomniano ujęcia z konferencji sprzed kilku lat dotyczącej negocjacji z właścicielem młyna, prowadzonych przez ówczesnego gospodarza miasta; chodziło o zamianę nieruchomości.  
 

- Moje postępowanie zostało usankcjonowane przez Prokuraturę Rejonową w Kłodzku, ponieważ mój poprzednik zawiadomił ją o możliwości popełnienia przeze mnie przestępstwa - wskazał M. Piszko, przypominając, że śledztwo umorzono.

Widmo wypłaty horrendalnego odszkodowania wisiało nad miastem przez sześć lat. Gdyby do niej doszło, przez wiele lat Kłodzko miałoby ograniczone możliwości realizowania polityki inwestycyjnej, występowania np. o środki unijne. Zresztą z tego powodu przez ten okres wyhamowywano niektóre wydatki.

Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu jest prawomocny. Czy firma Hert wystąpi o kasację tego wyroku do Sądu Najwyższego, trudno powiedzieć, gdyż zapadł on przed minionym weekendem.
(bwb)

Tagi

Komentarze:
AparatFranciszek Franciszek*.klodzko.vectranet.pl
Poniedziałek, 2021-03-01 20:04
Chwalipięta....
Wieniec Laurowy za finał i odrzucenie roszczenia leży i należny Radzie Miasta ubiegłej kadencji. Co prawda po pierwszym falstarcie przyjęcia uchwały przedłożonej przez burmistrza, dającej kartę in blansz wypłaty wielomilionowego roszczenia na rzecz firmy HERT, 16 radnych popleczników "włodarza" zreflektowało się i zagłosowało o przełożenie terminu procedowania nad przedmiotową uchwałą, a co ważniejsze za zwołaniem Nadzwyczajnej Sesji. Zwołano.... Sesję Roboczą!!! Po wysłuchaniu stron/prawników/ stron sporu głosami 18 za odrzucenie uchwały burmistrza i 2 głosach wstrzymujących się dano jasny sygnał włodarzowi Kłodzka, że ani jeden grosz z raczki do raczki nie przejdzie. Od wiosny 2015 roku minęło trochę czasu i czas łatwego, bezzasadnego wyłudzania pieniędzy od Gmin, mam nadzieję, bezpowrotnie minął. Sąd Apelacyjny udowodnił, że liczą się w sądzie dowody, a nie KASA!!!
AparatPanzerfust*.ssp.dialog.net.pl
Piątek, 2021-02-26 10:56
do z
Zorientowany nie kompromituj się
Aparatano*.147.44.69.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Poniedziałek, 2021-02-22 19:49
HERT bardzo dobrze zdawał sobie sprawę, że młyn w tym miejscu nie ma racji bytu, nie ma przyszłości i skazany jest na wegetację bez możliwości rozwoju. Czekał tylko, aby wykorzystać nadarzającą się okazję by zamknąć w tym miejscu interes, a winą obarczyć miasto i za frajer wziąć grube miliony . Pan Piszko "grał" z HERTEM na tym samym "fortepianie" , aby zdyskredytować Szpytmę. "Odmieniło" mu się kiedy został burmistrzem (bo skończył już grę która była potrzebna do wygrania wyborów). Kiedy zasądzone odszkodowanie miał wypłacić już Piszko jako burmistrz Piszko zszedł na ziemię. Ta sprawa i wiele innych potwierdza brak wiarygodności pana Piszki.
Aparatz*.centertel.pl
Poniedziałek, 2021-02-22 18:46
Przypomnę podobną sytuację tajemnicza spółka, założona ad hoc, mająca rzekomo budować kolejkę gondolową również próbowała naiwnie szczęścia wysyłając kłodzkiemu magistratowi wezwanie do zapłaty, za rzekomo poniesione straty z powodu zerwania umowy. To że nie doszło do pozwu sądowego pokazało jak wymyślonymi były to roszczenia i jak faktycznie plan przebudowy Owczej Góry był tylko próbą drenażu miejskiej kasy - zaś obietnice poprzedniej ekipy - fantazmatami bez pokrycia
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • DrIdzi_200x100_3

najnowsze artykuły

Mini_pt-zlote0
Środa, 2021-03-03
List_mini_pt-bulodrom0
Środa, 2021-03-03
List_mini_pt-kwota
Środa, 2021-03-03
List_mini_stronie
Środa, 2021-03-03
List_mini_polanica-park2
Środa, 2021-03-03
List_mini_pt-przedr0
Środa, 2021-03-03
List_mini_gmina-klodzko
Środa, 2021-03-03
List_mini_pt-grazia3
Środa, 2021-03-03
List_mini_pt-roszady
Wtorek, 2021-03-02
List_mini_pt-radas
Wtorek, 2021-03-02
polecamy
 

 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz