Z bagażem dorobku ku 75-leciu istnienia GS

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2020-10-12 14:33:28
BYSTRZYCA KŁODZKA (inf. wł.). Jedną z pierwszych Gminnych Spółdzielni Samopomoc Chłopska, jakie po II wojnie światowej powstały na ziemi kłodzkiej, była ta w Bystrzycy Kłodzkiej; wiosną 2021 roku przypadnie 75-lecie jej istnienia. Już trwają przygotowania do niecodziennego jubileuszu, który stanie się okazją do spotkania byłych i obecnych pracowników, także do ich retrospektywnej wyprawy.


Po zakończeniu działań wojennych w roku 1945, wraz z napływem na Dolny Śląsk Polaków z różnych stron wyzwolonego kraju oraz m.in. z Kresów Wschodnich, zaczęto tworzyć instytucje życia publicznego oraz podmioty gospodarcze. W ówczesnym powiecie bystrzyckim grupa rolników, kierując się wytycznymi niedawno powstałego Związku Samopomocy Chłopskiej, podjęła starania na rzecz utworzenia swojej spółdzielni. Zaistniała ona w kolejnym roku, opierając się na sukcesywnie rozwijanej sieci sklepów i bazie usługowej.

Gospodarze, którzy zakładali bystrzycką spółdzielnię troszczyli się o to, aby w jak najlepszym stopniu służyła ona społeczności lokalnej, stąd część swoich produktów dostarczali poprzez nią do sklepów - nawet tych położonych w odległych, podgórskich miejscowościach. Z biegiem lat zarząd GS "Samopomoc Chłopska" rozszerzał działalność, uruchamiając w obrębie Bystrzycy Kłodzkiej magazyn budowlany, magazyn nawozów, mieszalnię pasz czy punkt skupu zwierząt inwentarskich, natomiast w niektórych okolicznych miejscowościach zaczęły pojawiać się kluby rolnika, na które - szczególnie w latach 60 - 70. poprzedniego stulecia było spore zapotrzebowanie.
 

Prezes Ewa Bartkowska, która z tą spółdzielnią jest związana od 41 lat, zaczynając w niej pracę od stanowiska starszego referenta, z satysfakcją prezentuje księgę zawierającą ważniejsze fakty z życia GS. Te 74 lata, które GS ma za sobą, to okres wzlotów i upadków, zadowolenia i goryczy...

- W optymalnym dla siebie okresie nasza spółdzielnia liczyła około 450 pracowników. Część załogi była zatrudniona m.in. w już nieistniejących wytwórniach wafli cukierniczych oraz napojów i piwa, oraz funkcjonujących do dziś piekarni i rozlewni wód mineralnych - przywołuje przeszłość i współczesność p. prezes. - Największe zawirowania odnotowaliśmy w okresie transformacji ustrojowej, kiedy w ogóle w całym kraju nie wytrzymało jej wyzwań wiele gminnych spółdzielni. Z tego powodu zaczęliśmy likwidować działalności nierentowne, w pierwszym rzucie zamykając sklepy znajdujące się na obrzeżach gminy, np. w Lasówce, Nowej Bystrzycy czy Wójtowicach. Nie sprostały konkurencji prywatnych sklepów i sklepików oraz rozwijających się sieci handlowych. Tak rada nadzorcza, jak i zarząd wspólnie szukali najlepszych dla spółdzielni rozwiązań. Dopingowały do tego braki płynności finansowej i ratowanie się kredytami. Ja w tym trudnym okresie byłam członkiem rady nadzorczej, by za jakiś czas zostać wybraną, demokratycznie, pierwszym prezesem kobietą tej GS.
 

I na tych dwóch dziedzinach spółdzielnia oparła swoje istnienie. Postawiła w nich na wytwarzanie według własnych receptur produktów najwyższej jakości zgodnych z polskimi normami. Piekarnia w Starej Bystrzycy bazuje na rodzimych surowcach, w tym mąkach, dostarczając świeże wypieki. Zjednała sobie odbiorców indywidualnych i zbiorowych. Podobnie jest w przypadku gorzanowskiej "Cyranki", dostarczającej wody źródlane, m.in. produkowane w oparciu o stare receptury, ale z wydłużonym okresem przydatności do spożycia.  

- Aktualnie znajdujemy się w najlepszym dla GS czasie. Tego potwierdzeniem są osiągane wyniki finansowe. To efekt doskonałej pracy 30-osobowej załogi oraz ważnych decyzji, które musiałam podjąć - mówi E. Bartkowska. - Cenimy sobie wyróżnienia w postaci Geparda Biznesu oraz Gazeli Biznesu przyznane za dynamiczny rozwój małych firm, również inne podkreślenia...
 

O tych i innych dokonaniach z życia bystrzyckiej spółdzielni, o przezwyciężaniu przez nią trudności będzie okazja do porozmawiania podczas kwietniowej uroczystości rocznicowej. Nie zabraknie na niej przedstawicieli Krajowej Rady Spółdzielczej, władz lokalnych, przede wszystkim załogi - byłej i obecnej. Choć to wydarzenie zaistnieje za kilka miesięcy, już absorbuje, bo ta spółdzielnia, która podobnie jak GS-y w Domaszkowie, Jeleniowie, Kłodzku i Lądku-Zdroju nie zniknęła z życia ziemi kłodzkiej, chce godnie podkreślić swój diamentowy jubileusz.

(bwb)    

Komentarze:
AparatMateusz*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Piątek, 2020-10-16 14:43
Najczęściej krytykują nieudacznicy. Nie mogą znieść, że komuś coś fajnego wyszło A im nie. Nie przejmowałbym się takimi zawistnikami, bo na głupotę nie ma rady.
AparatEwa*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Piątek, 2020-10-16 14:09
cd
Nie dopowiedziałam ,że sklep nie został zlikwidowany , więc ma Pan lub Pani fałszywe informacje , które rozsiewa po internecie i wprowadza mieszkańców w błąd.Sklep zaopatrzony jest przednio i nadal są tam wyborne produkty z GS-u i nie tylko, a chętnych nie brakuje . Dziś jest wolny rynek i można oczywiście kupować w sklepach sieciowych TE RARYTASY ,BO TEGO AKURAT NIE BRAKUJE .
AparatEwa*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Piątek, 2020-10-16 13:48
odp.
dziękuję za te brawa i gratuluję poczucia niekompetencji. żeby
wypowiadać się na temat produkowanego jedzenia w GS to trzeba mieć chociaż blade pojęcie o produkcji w ogóle, Te poprzednie artykuły powinny przelać trochę wiedzy do pańskiej głowy.
Aparatmieszkanka*.dynamic.gprs.plus.pl
Piątek, 2020-10-16 07:35
Do mieszkańca
jak niw smakują bulki to do marketu po mrożone bo marudzicie ,że chcecie wypieczone .Ja od tylu lat biorę pieczywo i nie narzekam dobry chleb bułki też .pozdrowienia dla piekarzy i kierowców
Aparatyyyyyyyyyyyy*.adsl.inetia.pl
Wtorek, 2020-10-13 21:10
od wody
to się proszę odczepić, droga jest zgodzę się, ale lepszej nie ma, no chyba że lubi pan pić te wszystkie marketowe ścierwa typu żywiec....
AparatMieszkaniec Bystrzycy*.dynamic.gprs.plus.pl
Wtorek, 2020-10-13 18:21
Gs
Krótkie podsumowanie historii GS: zlikwidowany sklep z dobrą wędliną i rybami, receptura wypieku równająca się twarde bułki nie dające się zjeść oraz woda źródlana Cyranka o jakości wody kranowej w cenie wody mineralnej staropolanki
Brawo brawo Pani Prezes
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • DrIdzi_200x100_3

najnowsze artykuły

Mini_pt-probys
Środa, 2020-10-28
List_mini_pt-recytator0
Środa, 2020-10-28
List_mini_pt-pof
Środa, 2020-10-28
List_mini_pt-kontrola0
Środa, 2020-10-28
List_mini_gmina-bardo
Środa, 2020-10-28
List_mini_pt-bezdomne
Środa, 2020-10-28
List_mini_pt-kociol0
Środa, 2020-10-28
List_mini_stronie
Środa, 2020-10-28
List_mini_pt-obiektyw0
Wtorek, 2020-10-27
List_mini_pt-fotowoltaika0
Wtorek, 2020-10-27
polecamy
 

 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz