"Zdroje" przyjazne turyście

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2020-08-10 13:26:01
SZCZYTNA. Turystyczne udostępnianie obszarów wokółstołowogórskich, szczególnie tych, gdzie napotkać można dodatkowe atrakcje przyrodnicze, stało się wyróżnikiem miejscowych leśników. Prowadzą też działania rewitalizujące na obszarach tego wymagających.


Leśny Szlak Wspinaczkowy prowadzi do zamku Leśna Skała

Nadleśnictwo Zdroje aktywnie współpracuje z samorządami lokalnymi, na których terenie prowadzi swoją działalność, na rzecz rozwoju turystyki. Stara się - z powodzeniem - łączyć sąsiadujące ze sobą gminy. Tego przykładem jest Leśny Szlak Wspinaczkowy, prowadzący z Polanicy-Zdroju do Szczytnej. Dzięki niemu są udostępnione formy skalne Gór Stołowych dla wspinaczy odwiedzających ten rejon ziemi kłodzkiej. Teraz stał się on tak popularny, że myśli się o kolejnym przedsięzięciu: rozszerzenia tego szlaku w kierunku Wolan i tamtej części Parku Narodowego Gór Stołowych. Na pewno ta oferta skusi wędrowców, w tym kuracjuszy, i tym samym pieszy szlak krajoznawczy ma szansę na stałe zaistnieć wśród atrakcji turystycznych. Niekoniecznie trzeba będzie jechać do Błędnych Skał czy wejść na Szczeliniec Wielki, które w sezonie letnim są bardzo obłożone, aby zobaczyć ciekawe formy skalne.

Najnowszym pomysłem jest zorganizowanie w obrębie Wzgórza Marii w Polanicy-Zdroju, w lasach miejskich i państwowych, ścieżki spacerowej prowadzącej do wieży widokowej, która ma stanąć na tym wzniesieniu. A w Dusznikach-Zdroju Nadleśnictwo Zdroje chce otworzyć kancelarię leśną w postaci leśniczówki z drewna. Znajdzie się w niej miejsce dla obsługi ruchu turystycznego, gdzie wędrowiec dowie się, co kryją okoliczne lasy i jak w nich się nie zgubić. Swoją wiedzą podzielą się pracownicy dwóch leśnictw, których ta kancelaria ma obsługiwać. Na ziemi kłodzkiej to będzie pierwsze takie leśne centrum informacji turystycznej, z ławostołami, stojakami na rowery, tablicami edukacyjnymi. W dalszej kolejności podobne LCIT powinno powstać w Jeleniowie, w gminie Lewin Kłodzki.

Nie tak dawno leśnicy przekazali do użytku ścieżkę edukacyjną prowadzącą do ruin zamku Homole w Zielonym Ludowym. To miejsce, które było zapomniane od kilkudziesięciu lat, a nawet stuleci.
 

Ścieżka edukacyjna przy ruinach zamku Homole znaczona jest cennymi informacjami

- Było ono bardzo popularne na przełomie XVIII i XIX wieku. Wówczas turyści i kuracjusze wędrowali z Dusznik i chętnie tam odpoczywali - mówi Piotr Mirek z Nadleśnictwa Zdroje. - Dziś jest okazja poznać ciekawą historię państewka homolskiego i w ogóle okresu husytów. Ale dodatkowo jest to miejsce bardzo cenne przyrodniczo, bo Homole to są łąki koniecytowe i murawy kserotermiczne, bardzo bogate florytycznie. Są tam tablice z opisami dla zwiedzających.

Na popularności zyskują organizowane w tym roku pod wodzą leśników co czwartek wyjścia turystyczne z Polanicy-Zdroju. Oprowadzają wędrowców po okolicznych lasach, opowiadają, na czym polega gospodarka leśna. W pięciu dotychczas przeprowadzonych spotkaniach uczestniczyło około 200 osób na pewno zadowolonych z kameralności, gdyż sprzyja ona pozyskaniu większej dawki informacji, choćby w drodze dyskusji.

- Może uda się nam na początku września zorganizować imprezę pn. "Grzybów Zdroje" w postaci polskiej tradycji grzybobrania. Ma jej towarzyszyć pogadanka na temat rozpoznawania grzybów, kulinariów z nimi związanych, przy tej okazji roli lasów w naszym życiu. W poprzednim roku było tego pierwsza edycja, a ponieważ spotkała się z zainteresowaniem, więc warto kontynuować coś sprawdzonego - podkreśla P. Mirek. - To taka nasza propozycja w miejsce "Agrofety", gdzie leśnicy byli obecni ze swoją imprezą, m.in. konkursem drwali. Z powodu epidemii koronawirusa teraz nie odbędzie się.

Szczytniańskie Zdroje wspierają rozwój singletracków. Ostatnio kolejne dwa oddano w Kudowie-Zdroju, obecnie szykują się w Dusznikach-Zdroju i połączą Orlicę, przez Podgórze, z centrum miasteczka. I one powiodą przez tereny zarządzane przez nadleśnictwo, które udostępnia je także dla budowy wież widokowych. Aktualnie taka konstrukcja jest wznoszona na Orlicy, a niedawno na Guzowatej w Radkowie powstała platforma widokowa.

Sukcesywnie - za sprawą leśników - wzbogacana jest infrastruktura turystyczna. W r. 2019 postawili wiatę opodal "Rzemieślnika" w polanickiej Sokołówce, na tzw. Szlaku Serduszkowym. Jeszcze w bieżącym roku zamierza się odnowić w tym kurorcie stary staw pstrągowy znajdujący się przy drodze do dawnej gospody. Wykorzysta się do tego archiwalne zdjęcia i litografie. W planach ujęto postawienie nowej wieży widokowej w rezerwacie "Torfowisko pod Zieleńcem".

- Stawiamy też sobie za cel to, aby nasza szkółka leśna w Szczytnej stała się centrum edukacyjnym. Istniejący w niej budynek zaadaptujemy na potrzeby spotkań, podczas których uczestnicy będą obserwować proces hodowli roślin i drzewek - dodaje P. Mirek. 

Nadleśnictwo Zdroje prowadzi działalność na terenie ciągnącym się od Kudowy-Zdroju do Kłodzka, od Zieleńca i Lasówki po Radków i Ścinawkę. W sumie zarządza powierzchnią 10,5 tys. ha. Do roku 1993 była o wiele większa, ale ponad 6 tys. ha wydzielono na nowo powstały Park Narodowy Gór Stołowych.
(bwb)

Foto Nadleśnictwoi Zdroje + DKL24.PL

Tagi

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • DrIdzi_200x100_3

najnowsze artykuły

Mini_mini-kudowa
Piątek, 2020-09-18
List_mini_pt-osp0
Piątek, 2020-09-18
List_mini_koloryt
Piątek, 2020-09-18
List_mini_mini-mini-bca
Piątek, 2020-09-18
List_mini_pt-budownictwo
Piątek, 2020-09-18
List_mini_pt-oswiata0
Piątek, 2020-09-18
List_mini_pt-centruml0
Czwartek, 2020-09-17
List_mini_pt-solectwa
Czwartek, 2020-09-17
List_mini_pt-dfn0
Czwartek, 2020-09-17
List_mini_pt-kgw
Czwartek, 2020-09-17
polecamy
 

 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz