Budowa hydroelektrowni wymaga głębokich analiz

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2020-07-02 11:35:05
WARSZAWA / MŁOTY (gm. Bystrzyca Kłodzka). Polska Grupa Energetyczna Energia Ciepła S.A. aktualnie prowadzi analizy koncepcyjne dotyczące przyszłości elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach, w Górach Bystrzyckich. To inwestycja przerwana na początku lat 80. poprzedniego stulecia, z którą państwo wiązało spore nadzieje, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej. Zgodnie z ówczesną koncepcją, miała mieć moc 750 MW i opierać się na przelewie wody między dwoma zbiornikami - górnym i dolnym. Temat wznowienia robót powrócił w r. 2013 za sprawą francuskiej spółki EDF. Szykowała się ona do wydania około 3,5 mld zł na ten obiekt, ale odpuściła.
 

Ujście jednej ze sztolni wydrążonej w latach 80. XX w.


A to oblicze innej sztolni w obrębie planowanego zbiornika dolnego


W tym miejscu projektowano postawienie wysokiej tamy

Teraz pochyla się nad tą hydroelektrownią PGE EC S.A. Jak komunikuje kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej i pełniąca obowiązki rzecznika prasowego spółki Agnieszka Dietrich: - Kolejnym etapem, po ewentualnym podjęciu decyzji o kontynuacji prac, będzie przygotowanie studium wykonalności projektu. Dopiero po opracowaniu studium będą znane parametry techniczno-ekonomiczne planowanej inwestycji wraz z możliwością wykorzystania istniejącej infrastruktury. W ciągu kilku miesięcy podjęta zostanie decyzja dotycząca realizacji Studium wykonalności inwestycji. Chcielibyśmy jednoznacznie podkreślić, że jeżeli decyzja ta będzie pozytywna, to nie oznacza ona zgody na realizację projektu. Będzie to decyzja cząstkowa w złożonym procesie inwestycyjnym i po otrzymaniu wyników studium zasadność realizacji projektu będzie podlegała dalszym analizom.
(bwb)
Komentarze:
Aparatlgewr*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Niedziela, 2020-07-05 10:11
do kakadu
Postaram się wytłumaczyć Ci jak dzieciom w przedszkolu. Z energią elektryczną czy jak popularnie, a nie prawidłowo prądem jest podobnie jak wodą. Czyli "pompując" energie elektryczną do sieci ( robią to wszelkiej maści elektrownie, ogniwa fotowolkaiczne,turbinywiatrowe itd. ) nie można napełniać ich bez ograniczeń. Jeżeli nikt nie pobiera z sieci energi pojemność sieci ( podobnie jak rur z wodą )jest ograniczona.Dodatkowo jest problem tego typu, że powstaje dużo ( nie tylko w Polsce, ale u naszych sąsiadów z którymi nasze sieci są spięte )ekologicznych żródeł enegi, z którymi jest kłopot bo są mało stabilne tzn. albo wszystkie baterie słoneczne produkują energie ( dzień ) albo jej nie produkują (noc). Elektrownie szczytowe takie jak ta planowana w Młotach są niezbędnym elementem " ekologicznych " układów zasilania sieci energetycznych. Do magazynowania energi można wykożystywać także kondensatory ale to rozwiązania jeszcze droższe, mniej "pojemne" i bardziej awaryjne.
Aparatmela*.dynamic.gprs.plus.pl
Sobota, 2020-07-04 09:36
poprawka
dzisiaj w skarbnika w biurze Ratusza świecą się światła i tak do poniedziałku będzie to chyba trwają analizy do elektrowni
Aparatmela*.dynamic.gprs.plus.pl
Piątek, 2020-07-03 23:01
do BB
latarnie swoją drogą ale w Ratuszu nie zostawiają już włączonego prądu na weekendy w biurach przydałby by się rower z prądnicą i pedałowaliby dla figury lub donosiliby łakocie dla formy
AparatBB*.244.77.95
Piątek, 2020-07-03 18:36
No popatrz, a jakoś latarni dziwnym trafem nikt w bystrzycy nie chciał zasilać za frajer ;) a wode pompować im się zechce. Heh ;)
Aparatano*.30.24.226.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Piątek, 2020-07-03 17:17
do "kakadu"
Właśnie na tym to polega, że kiedy jest zwiększone zapotrzebowanie na prąd woda spływająca z górnego zbiornika porusza turbiny wytwarzające prąd. Kiedy energii w sieci jest nadmiar woda tłoczona jest "za frajer" do górnego zbiornika, a wynika to z tego że PRĄDU NIE DA SIĘ ZMAGAZYNOWAĆ, ani wyłączyć elektrowni konwencjonalnych , służy to również do stabilizacji sieci , chroni je przed awarią. SAME KORZYŚCI z TEGO WYNIKAJĄ -KUMASZ ?.
Aparatkakadu*.dedi.server-hosting.expert
Piątek, 2020-07-03 11:52
Jaka tam znowu energia odnawialna? Wiesz jak to ma działać chociaż?
Na tańszej nocnej taryfie pompy będą (niezieloną energią) forsować wodę w górę, żeby potem produkować z tej wody prąd w taryfie dziennej, drogiej. Gdzie tu coś zielonego? Raczej półśrodek. A jest takie powiedzenie że półśrodki dają ćwierć efektu i to by się tu zgadzało na Młotach.

Tereny wyludnione można zawsze zaludnić a jak się bardzo pieklą to zbiornik suchy zrobić na wezbrania.
Aparatdkl33*.centertel.pl
Piątek, 2020-07-03 09:17
do: Wspierający
Podszedłeś do tematu zdroworozsądkowo. Tak być powinno w normalnym, zdrowym, rozsądnym kraju. Temat "Młot" odżył tylko dlatego, że jest kampania wyborcza!!! Dlatego i tylko dlatego. Dotychczasowe przymiarki do dokończenia inwestycji były tylko przymiarkami. Analiza kosztów wykazała ogrom wydatków, których prywatny inwestor nie wyda, bo ich zwrot nastąpi po stuleciach. Natomiast państwo PiS-owskie wykorzystało dobrą koniunkturę w gospodarce po przyjęciu rządów od PO i koniunkturę w gospodarce europejskiej na rozdawanie i kupowanie elektoratu, by PiS-owcy mogli rządzić. Pod względem inwestycyjnym kraj zamarł, problemem jest dokończenie tych rozpoczętych, bo nastąpiła gremialna ucieczka wykonawców z budów. Wszystko przykrywa się przekopem Mierzei i budową CPK.
AparatWspierający*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Piątek, 2020-07-03 08:51
Warto
Rozpatrując zagadnienia związane z hydroelektrownia to można śmiało powiedzieć. Wysokie koszty jakie zostały poniesione przez wiele lat w ubiegłym wieku nie wolno zaprzepaści. W Polsce na pewno będą trudności ze znalezieniem lokalizacji - natomiast w Młotach jest lokalizacja doskonała, a konstrukcje betonowe tylko czekają na stosowne decyzje.
Ludzie posiadają wiedzę, że będą zalane duże obszary i tak już wyludnionych terenów. Dlatego z obecnych powodów jest to źródło o niskich kosztach czyli wodna energia odnawialna, która nie zanieczyszcza środowiska. To tylko z tych powodów, głęboka analiza wskazuje na zasadność ukończenia hydroelektrowni na tym terenie.
Aparatmieszkanka*.dynamic.gprs.plus.pl
Piątek, 2020-07-03 08:35
??????
Zaskakujące jest to,że Pani Burmistrz odważyła się z niewyjaśnionych przyczyn złożyć i przeforsować w Radzie kilka zaskakujących uchwał .I Nie tylko Stary Waliszów faworyzuje wybrańców w innych miejscowościach.I znowu kolejny raz pomyliła się przekazując nieprawdziwą informację ciekawe co o tym myślą mieszkańcy Gminy nie mówiąc o Radnych którzy potulni są jak baranki.
Aparatdkl33*.centertel.pl
Czwartek, 2020-07-02 19:46
do:Stasiek
Rodakom i mieszkańcom Bystrzycy Kł. znudziła się ciepła woda w kranie, pokazy i piknik lotniczy, oświetlenie miasta w nocy... Chcieli "dobrej zmiany", więc ją dostali: ciemności w mieście + pochodnie w łapę, pogarda władzy pisowskiej na każdym kroku wobec mieszkańców, podwyżki wszelkich mediów, i za śmieci też. O nepotyzmie i wspieraniu ziomali ze Starego Waliszewa nie wspomnę, bo to już pisowska, urzędnicza rodzina w ratuszu. Chcieliście Reni- ją to macie, chcieliście zmiany - to macie, chcecie marzenia i sny o potędze - to wam ta władza serwuje. Tam lotnisko, tam most, tam elektrownia / ta w Ostrołęce po wywaleniu 1 mld zł w budowę własnie padła/, będzie tani olej, zupki chińskie, musztarda... Czego wam ludzie niewdzięczni jeszcze potrzeba?
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • DrIdzi_200x100_3

najnowsze artykuły

Mini_2u2a2848
Piątek, 2020-11-27
List_mini_pt-regul0
Piątek, 2020-11-27
List_mini_mini-kudowa
Piątek, 2020-11-27
List_mini_komornik
Piątek, 2020-11-27
List_mini_pt-lesna0
Piątek, 2020-11-27
List_mini_stronie
Piątek, 2020-11-27
List_mini_miedzylesie
Piątek, 2020-11-27
List_mini_gmina-klodzko
Piątek, 2020-11-27
List_mini_gmina-klodzko
Piątek, 2020-11-27
List_mini_pt-morawa2
Czwartek, 2020-11-26
polecamy
 

 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz