Zaprotestowali mieszkańcy - nie chcą S8 przed progiem

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2020-05-19 18:25:13
BOGUSZYN (gm. Kłodzko). Około stu mieszkańców gminy wiejskiej Kłodzko protestowało dzisiaj po południu na krajowej drodze nr 8. W ten sposób wypowiedzieli się przeciw koncepcji budowy drogi ekspresowej S8, która ma być poprowadzona korytarzem wokół Gór Bardzkich. Dla wielu z nich to oznacza, że ważny dla ziemi kłodzkiej szlak drogowy pobiegnie przed progami ich domów, a w kilkudziesięciu przypadkach wręcz oznacza wywłaszczenia. Przekonują, że poprowadzenie "ekspresówki" tzw. korytarzem tunelowym w okolicach Barda jest lepszym rozwiązaniem.

- Mieszkamy w Jaszkówce. Dziś okazuje się, że w miejscu oddalonym zaledwie o jakieś 30 metrów od przyszłego węzła drogowego. Jesteśmy młodą rodziną, z małymi dziećmi, której przyjdzie mieszkać w sąsiedztwie hałasu i spalin wywołanych dużym natężeniem ruchu - mówi Katarzyna Zieleń. - Pojadą przecież tamtędy auta z Wrocławia i Śląska kierujące się w stronę Kudowy. Nie będzie jak żyć. Specjalnie wyjechaliśmy z mężem do Ameryki, aby zarobić i później tutaj, z daleka od miasta, wybudować sobie dom. I teraz co mamy zrobić. Gdybyśmy wcześniej wiedzieli, że decydenci tędy zamierzają poprowadzić tę drogę, nigdy byśmy nie wybrali tego miejsca. Dziś podobnie myśli wiele innych osób.
 Wojciechowice, Jaszkówka, Podzamek to miejscowości w gminie Kłodzko położone na trasie korytarza przyszłego odcinka południowej drogi S8 z Kłodzka do Wrocławia; na roboczo określono go jako A2. Alternatywnym do niego - też wskazanym spośród czterech innych wcześniej analizowanych - jest korytarz A4; krótszy kilometrowo, jednak wymagający przejścia tunelowego przez wspomnianego góry. Jak przypomina wójt Zbigniew Tur - jeszcze do niedawna przedstawiciele inwestora właśnie za nim się opowiadali. Teraz okazuje się, że faworyzowana jest koncepcja mniej korzystna dla gminy wiejskiej.
 

- Stoję na stanowisku, że wariant A4 lepiej załatwia oczekiwania społeczne i warunki ochrony środowiska - przekonuje wójt Z. Tur. - Dla potrzeb decyzji środowiskowej, która jest niezbędna w dalszym procedowaniu, należy podać obydwa warianty, czyli A4 i A2.


Przemysław Czerniawski, przewodzący grupie społecznej sprzeciwiającej się wariantowi A2, wskazuje na to, że poprzez jego realizację bardzo mocno zdegraduje się środowisko naturalne. - Będzie to strata nie tylko dla nas, mieszkańców, ale dla całej ziemi kłodzkiej. Zbudowanie "ekspresówki" przez Jaszkówkę, Wojciechowice, Podzamek zniszczy tereny, które są piękne, dziewicze, jak raz nadające się dla naszych dzieci i wnuków. Dlatego temu się sprzeciwiamy. Jak wykona się tę inwestycję, nigdy już strat nie cofniemy.


Przez kilkadziesiąt minut uczestnicy protestu manifestowali swoje niezadowolenie na "ósemce" w Boguszynie. Tam co jakiś czas w sposób ciągły przechodzili po pasach, wstrzymując ruch kołowy. Czynili to w uzgodnieniu z policją, aby w jak najmniejszym stopniu być uciążliwymi dla innych użytkownikó tej drogi.
 

Jak się okazuje, to nie pierwszy tego rodzaju protest. W zanadrzu są kolejne i będą towarzyszyć decydentom przez cały okres procedowania związanego z wydaniem decyzji środowiskowej. Wójt gminy Kłodzko przypomniał, że do końca maja br. Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych wskaże wariant rekomendowany oraz wariant alternatywny. Od tego też momentu rozpoczną się konsultacje społeczne, które mogą przełożyć się na ostateczne wskazanie. Zapowiada się więc długa walka o odsunięcie gminnego odcinika S8 od domowych progów i wyburzeń niektórych zabudowań, także o obronienie środowiskowych unikatów.
(bwb)

Tagi

Komentarze:
Aparatano*.146.33.149.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Piątek, 2020-05-22 19:35
do "wydaje mi się"
Ja jestem PEWNY. Droga ma służyć mieszkańcom KŁODZCZYZNY i TURYSTOM. Dlatego wariant A-4 jest PRZYSZŁOŚCIOWY i na miarę XXI wieku... Aut przybywa i Kierowcy samochodów osobowych pojadą 9 km starą drogą przez Bardo w kierunku Kłodzka i dalej do Polanicy , Dusznik czy Kudowy,... a nie 20 km przez Laski i zdewastowany przez A2 teren który przewidziany jest jako zaplecze REKREACYJNO- TURYSTYCZNE Kłodzka i gminy kłodzkiej.
AparatWydaje mi się*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Piątek, 2020-05-22 12:43
Autostrada
A czy nie wydaje się Wam że jak ruszy autostrada od Hradca na Lubawkę i potem na A4 to na 8 do Wrocławia ruch spadnie przynajmniej o połowę jak nie znacznie więcej . Każdy kierowca Tira jadący na Śląsk czy w głąb kraju będzie wolał pojechać kawałek dalej ale znacznie szybciej.
Aparatano*.146.104.240.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Środa, 2020-05-20 17:40
POPIERAM PROTEST
Nie pozwolimy na wciskanie Kłodzczyżnie KNOTA, który nie przystaje do XXI wieku. Na "zakopiance" można budować TUNELE i da się, na południe od Rzeszowa można budować TUNELE i da się , więc DA SIĘ na KŁODZCZYŻNIE wybudować TUNELE o wiele krótsze niż tamte. Będziemy protestować do skutku bo ARGUMENTY są po NASZEJ stronie. KŁODZCZYZNA nie jest GORSZA od PODHALA i RZESZOWSZCZYZNY, dlatego NIE USTĄPIMY. Prawda się OBRONI !!!
AparatObserwator*.dynamic.gprs.plus.pl
Środa, 2020-05-20 16:55
Czy coś się komuś nie pomyliło?
Coś mi tu nie pasuje. Na widocznych zdjęciach i z ich opisu wynika, że mieszkańcy Boguszyna chodząc po przejściu dla pieszych protestują, gdyż nie chcą mieć drogi ekspresowej "pod progiem" swoich domostw. Ale protestują przeciw wariantowi, który omija Boguszyn w dość znacznej odległości. To o co chodzi? Bo jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chyba chodzi o pieniądze. Ciekawe czyje?
AparatLeszek Kumor*.tktelekom.pl
Środa, 2020-05-20 08:51
popieram protest
Wariant A2, spowoduje, że kierowcy skracając drogę, rozjadą zabytkowe Bardo wersją A1. Co na to Władze Barda? Ciekawy jestem ich stanowiska. Po drugie wariant A2 będzie wiązać się z rozbiórkami domostw (trzeba mieć litość nad ludźmi),a estakady przy budynkach mieszkalnych - toż to jeden wielki horror. Powiem, że jest to nie ludzkie. Trasa A2 będzie przebiegać też przez park z zabytkowym mauzoleum, już nie wspomnę o likwidacji dwóch studni. W dobie suszy, czy tak należy postępować?
PAMIĘTAJMY MAMY PRZECIEŻ WARIANT A4.
Aparatano*.146.190.32.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Środa, 2020-05-20 08:48
do Marek
NIE WCISKAJ KITU Marku. Jak widać nie masz rozeznania w temacie. Powtarzasz slogany które wciska nam GDDKiA (czytaj Rząd). Zalety o których piszesz ma właśnie wariant A4. Wspomniałeś o tak zwanej obwodnicy która by powstała pod KUKUŁKĄ, trafiłeś KULĄ w PŁOT. Teren ten jest szczególnie cenny krajobrazowo i turystycznie, a powstanie drogi w tym miejscu gdzie by się KUMULOWAŁ- NAKŁADAŁ ruch z dwóch dróg zarówno S-8 i DK-46 byłby ZABÓJCZY dla przyszłości tych cennych terenów TURYSTYCZNO-PENSJONATOWO - REKREACYJNYCH !!!. Wariant A-4 temu zagrożeniu zapobiegnie i stworzy możliwości rozwoju o którym wspomniałem.
AparatMarek*.centertel.pl
Wtorek, 2020-05-19 21:03
Nie popieram
Wariant A2 daje nam obwodnicę północną Kłodzka, lepsze połączenie ze Złotym Stokiem i Nysą, połączenie z obwodnicą od strony Jaszkowej i dalej na Międzylesie i Wiedeń, jest tańsza od wariantu A4, jest wskazana przez projektantów którzy mają doświadczenie i wykształcenie w budowach tego typu obiektów i najważniejsze wariant A2 może być najszybciej zrealizowany bez zbędnych kolejnych miesięcy czy lat zwłoki na kłótnie z decydentami na temat zmiany wariantu.
Aparatano*.30.50.53.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Wtorek, 2020-05-19 19:35
POPIERAM PROTEST
Nie damy sobie wcisnąć KITU w postaci wariantu A2. Rząd chwali się , że na południe od Rzeszowa rozpocznie się budowa drogi szybkiego ruchu S z TUNELAMI , a KŁODZCZYŻNIE chcą wcisnąć KNOTA z MINIONEJ EPOKI. Rzeszowszczyzna jak widać jest uprzywilejowana lepiej traktowana przez Rząd, NIE POZWOLIMY na GORSZE TRAKTOWANIE KŁODZCZYZNY !!!
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Hover-dkl
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24

najnowsze artykuły

Mini_pt-wok
Wtorek, 2020-05-26
List_mini_pt-szpytma2
Wtorek, 2020-05-26
List_mini_pt-filmowy2
Wtorek, 2020-05-26
List_mini_pt-zelenay0a
Wtorek, 2020-05-26
List_mini_pt-zeganski0
Wtorek, 2020-05-26
List_mini_mini-mini-bca
Wtorek, 2020-05-26
List_mini_pt-oswiata1
Poniedziałek, 2020-05-25
List_mini_pt-testy
Poniedziałek, 2020-05-25
List_mini_pt-wlamywacz1
Poniedziałek, 2020-05-25
List_mini_pt-wypadek1
Poniedziałek, 2020-05-25
polecamy
 

 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz