Dyslokacja DPS-u na Szczytniku była koniecznością

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2020-01-19 21:13:57
POWIAT KŁODZKI / SZCZYTNA. Nieco osłabły już emocje wywołane nagłą ewakuacją pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej na Szczytniku. Analiza całej akcji przeprowadzonej 9 stycznia br. oraz okoliczności, które ją poprzedziły utwierdza Zarząd Powiatu Kłodzkiego w przekonaniu, że podjęto słuszną decyzję w sytuacji, gdy najważniejsze okazało się bezpieczeństwo niepełnosprawnych pensjonariuszy, w tym stale leżących.

- Temat DPS-u w Szczytnej okazuje się bardzo długim, trudnym i wielowątkowym. W sferę problemu wszedł w czasie, kiedy wyrokiem sądu powiatowi kłodzkiemu, a więc organowi prowadzącemu ten dom, odebrana została nieruchomość na Szczytniku i przekazana na rzecz jednego z zakonów. Poszliśmy na współpracę z nowym właścicielem, płacąc mu czynsze, które wzrosły na tyle, że Zarząd Powiatu Kłodzkiego uznał, iż już nie da rady nie tylko ewentualnie odkupić obiekt - czego zakonnicy nie chcieli - ale i utrzymać ten DPS - mówi starosta Maciej Awiżeń. - Sto tysięcy złotych miesięcznie, to niesamowita kwota, stąd zdecydowaliśmy o wypowiedzeniu umowy najmu i przystąpieniu do stopniowego wygaszania działalności.

Dopingiem do zajęcia takiej, a nie innej postawy przez samorządowców był również fakt, że w tym czasie, gdy powiat dzierżawił dla DPS-u część szczytniańskiego zamku, wkładając w niego ponad 1 mln zł, właściciel nie dostosował go do potrzeb wykazywanych przez wydzierżawiającego.

- Nie mogliśmy z naszej strony już dalej wydawać publicznych pieniędzy na nie swój obiekt, który niebawem będziemy musieli opuścić - akcentuje starosta. - Zainteresowaliśmy się jednak bliżej tym, jak długo jeszcze możemy funkcjonować z tym domem w zamku. Nowy dyrektor placówki, po dokładnym rozeznaniu sytuacji, zasygnalizował bardzo zły stan systemu przeciwpożarowego. Wyszło na to, że wiele ważnych spraw związanych z bezpieczeństwem nie było pilnowanych przez odpowiednich pracowników DPS-u; jeden z nich nawet został dyscyplinarnie zwolniony, sprawa z tym związana jeszcze trwa.

Nie zmieniło to faktu, że odpowiedzialność za bezpieczny pobyt w murach zabytku na Szczytniku pozostaje na dyrektorze oraz pośrednio na Zarządzie Powiatu Kłodzkiego. W związku z tym ten pierwszy zwrócił uwagę przełożonych, iż prawdopodobnie są niewystarczające dla dalszego prowadzenia DPS-u systemy przeciwpożarowe. Następstwem tego sygnału była prośba ZPK wystosowana do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku o przeprowadzenie kontroli i ustalenie stanu faktycznego, wskazanie - w sytuacji, gdy wymogi p.poż zmieniają się co rusz - niezbędnych do wykonania zmian przynajmniej do czasu, do kiedy zamek ma jeszcze służyć pensjonariuszom i pracownikom.
 

- Po tej kontroli okazało się, że iż ten stan przeciwpożarowy jest tragiczny, że natychmiast trzeba ewakuować osoby znajdujące się w DPS-ie. Dziewiątego stycznia o godzinie 8:00 od komendanta powiatowego PSP Zarząd Powiatu Kłodzkiego otrzymał solidnie opracowany protokół, składający się z dwudziestu kilku stron, zalecający natychmiastową ewakuację osób z DPS-u ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia, szczególnie w przypadku leżących pensjonariuszy - podkreśla M. Awiżeń. - Zarząd w kilka minut później zdecydował, że tak się stanie. Po prostu wspomniane zaniedbania okazały się tak duże, że nie było sensu ryzykować ewentualnym przedłużeniem bytności DPS-u w tamtym miejscu. Tym bardziej, że po wcześniejszych rozmowach przygotowaliśmy się na taką ewentualność. Wiedzieliśmy, dokąd będziemy dyslokować pensjonariuszy, bo tej sprawie były poświęcone m.in. posiedzenia sztabu kryzysowego. O tym mówiono też podczas spotkania wicestarosty i dyrektora DPS-u z pracownikami, które odbyło się 8 stycznia.

Cała akcja przewożenia podopiecznych szczytniańskiego domu opieki do czterech DPS-ów na terenie powiatu kłodzkiego trwała około trzech godzin. Pensjonariusze leżący trafili do kłodzkiego szpitala, w którym - z myślą o nich - wynajęto cały były oddział; mają zapewnioną opiekę lekarską i pielęgniarską.  

- Dołożyliśmy starań, aby akcja przebiegła szybko i sprawnie. I tak się stało. Jako powiatowe zarządzanie kryzysowe, będąc w stałym kontakcie ze służbami mundurowymi, poprosiliśmy o współpracę. Niektórzy zarzucają, że one tam były. Chciałbym zwrócić uwagę, że to nic złego. Od tego są te służby, w tym policja, aby pomagać w takich sytuacjach. Szczególnie, kiedy pojawia się problem z dojazdem do i z zamku. Przypomnę, że jest tam droga bardzo wąska, mogło dojść do jej niepotrzebnego zablokowania, co w sytuacji przewozu osób niepełnosprawnych - już wystarczająco zdenerwowanych - mogło wywołać u nich dodatkowe emocje. Stąd pojawiła się na skrzyżowaniach straż pożarna. Wspomogła nas dwoma busami i zespołami ratowników straż graniczna, samą ewakuację przeprowadzili pracownicy DPS-u i powiatu, a wszystko odbywało się pod opieką lekarzy psychiatrów i ratowników medycznych - wymienia starosta kłodzki.

Maciej Awiżeń uwydatnia też to, że w czasie prowadzenia dyslokacji 84 osób ze Szczytnika zadbano o ochronę ich dóbr osobistych: - Niektórzy dziennikarze chcieli tam wjechać i wykonywać zdjęcia. Uniemożliwiono im to również dlatego, że wizerunek każdego z tych pensjonariuszy jest dobrem szczególnym. A tak w ogóle to bardzo dziękuję wszystkim służbom biorącym udział w tej ważnej akcji za to, że wykazały się ogromnym profesjonalizmem.

Aktualnie są prowadzone procedury dotyczące tego, aby jak najszybciej przeprowadzone osoby umieścić w konkretnych miejscach na terenie kraju. Wymagane dokumenty złożono w sądzie, z którego strony widać wolę współpracy. To ważne tym bardziej, że w Polsce dotychczas w ogóle nie ma rozwiązań prawnych mówiących o tym, jak w takich sytuacjach powinno się postępować, co należy zrobić.

-  Powiem coś przykrego: powiat, jako jednostka samorządu, nie ma obowiązku prowadzenia domów pomocy społecznej. To nie jest jego zadanie własne. Nie mniej my prowadzimy kilka DPS-ów dlatego, bo uważamy, że tak bardzo są potrzebne. Czynimy to w sytuacji dokładania do tej działalności, ale mamy na uwadze to, że ludzi schorowanych i bezradnych jest coraz więcej - stwierdza rozmówca. Dowiadujemy się od niego, iż Zarząd Powiatu Kłodzkiego, aby po raz drugi nie zderzyć się z akcją podobną do tej wokół Szczytnika z wyprzedzeniem prowadzi rozmowy z zakonem żeńskim odnośnie nt. wykupu nieruchomości dla DPS-u w Ścinawce Dolnej. Jest bliski konsensusu.

Zarząd wspólnie z prawnikami pochyla się nad wcześniej zapowiadaną likwidacją DPS-u w Szczytnej. To przede wszystkim ważna sprawa dla jego załogi. Dla doświadczonych pracowników są oferty pracy w pozostałych DPS-ach na terenie powiatu, dla kolejnych ofertę szykuje Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku. Niewykluczone, że likwidacja skończy się procedurą towarzyszącą zwolnieniom grupowym. Starosta zapewnia, że powiat ma zapewnione fundusze na wypłatę odpraw.

(bwb)

Komentarze:
Aparatżołnierz*.166.220.104
Środa, 2020-01-22 11:58
Rozdziobią was kruki wrony
Aparatfafor*.wifi.klodzko.pl
Wtorek, 2020-01-21 23:03
nazwiska mówią same za siebie
drodzy moi, zanim weszli do zarządu powiatu, co zrobili dla Ziemi Kłodzkiej? pytam o zasługi panów Awiżenia,, Marchewki i pań, których nazwisk przez przyzwoitosc nie wymienię. Kim były, co zrobiły? Macie jakieś złudzenia??
następnym razem dwa razy się zastanówcie, zanim znowu oddacie głos na tych, co nie wiedzą jakie są psie obowiązki powiatu.

NIEWAŻNE, ŻE NIE MA DPSu, WAŻNE, ŻE JEST ISO!
Aparatxrf*.dynamic.gprs.plus.pl
Wtorek, 2020-01-21 23:02
co dalej
moi zdaniem pieniądze wpakowane na wynajem były wyrzuceniem ich w błoto można rozlokować pensjonariuszy po Dps a pieniądze wpakować na ewentualne wybudowanie nowego budynku.Nie czarujmy się powiat w sferze pomocy społecznej ma rozdźwięk w interpretacji przepisów i niepełnosprawni są problem dla powiatu a to wynia Ustawodawcy ,który tworzył przepisy o samorządzie i błąd polegał na tym,że od chwili powołania powiatów nie przeprowadzono takiego przeglądu aby móc w przyszłości przedstawiać argumenty rządowi.A co do właścicieli zamku więcej kasy maja niż pan starosta w Budżecie i nierozważnie postąpiono wywalając tyle kasy.
Aparatobywatel*.ultra.net.pl
Wtorek, 2020-01-21 17:53
skandaliczna wypowiedź starosty
Oto przepis ustawy. Starosta bezczelnie wprowadza w błąd opinię publiczną i kreuje się na dobroczyńcę, tymczasem prowadzenie DPS to jego ustawowy obowiązek ! Prowadzenie, nie likwidacja !!!

https://www.arslege.pl/zadania-wlasne-powiatu/k101/a6780/

10) prowadzenie i rozwój infrastruktury domów pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym oraz umieszczanie w nich skierowanych osób;
Aparatxrf*.dynamic.gprs.plus.pl
Wtorek, 2020-01-21 17:53
beznadzieja
cały skład rady i zarządu jest beznadziejny mam wrażenie, że są to nie odpowiedni ludzie na nieodpowiednim stanowisku to potwierdzają ludzie w powiatowych instytucjach .Jak można było wywalać tyle pieniędzy i przez tyle lat doprowadzić do upadku kłodzka jako powiatu.i nie podjać decyzji ws niepełnosprawnych
zarząd i rada powiatu do dymisji jest fatalnie.
Aparatco*.master.pl
Wtorek, 2020-01-21 14:33
Jeden wielki kłam !!!!!!!
Aparatkłodczanin*.master.pl
Wtorek, 2020-01-21 14:32
Panie Awiżeń !!!
Tych pańskich kłamstw to już się słuchać nie chce,
zwłaszcza na temat funkcjonowania ZOZ Kłodzko.
Jesteś pan mistrzem hipokryzji razem z paniami m.R. !!!!
Aparatxyz*.beskidmedia.pl
Wtorek, 2020-01-21 14:00
Kłamstwo na kłamstwie. Żal to czytać...
AparatMaks*.google.com
Niedziela, 2020-01-19 22:30
Szkoda że nie doszło do budowy DPS przed laty,nie byłoby tej przeprowadzki i zwolnień. Obawiam się że zamek stanie się runą przy tym właścicielu.
AparatRob*.146.183.53.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Niedziela, 2020-01-19 21:47
Co za hipokryzja. Nie da do czytać tych tłumaczeń.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • DrIdzi_200x100_3

najnowsze artykuły

Mini_pt-chemik
Sobota, 2020-09-19
List_mini_pt-straty0
Piątek, 2020-09-18
List_mini_pt-pazdziernik0
Piątek, 2020-09-18
List_mini_pt-wsm0
Piątek, 2020-09-18
List_mini_mini-kudowa
Piątek, 2020-09-18
List_mini_pt-osp0
Piątek, 2020-09-18
List_mini_koloryt
Piątek, 2020-09-18
List_mini_mini-mini-bca
Piątek, 2020-09-18
List_mini_pt-budownictwo
Piątek, 2020-09-18
List_mini_pt-oswiata0
Piątek, 2020-09-18
polecamy
 

 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz