Czytelnicy - redakcja: Promenada bez wierzb

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2019-07-15 20:15:17
KŁODZKO. Liczące dziesiątki lat wierzby, rosnące dotychczas w kilku miejscach przy promenadzie nadnyskiej, zostały wycięte w związku z budową stacji kolejowej Kłodzko Miasto. W związku z tym otrzymaliśmy do wiadomości i opublikowania korespondencję, której treść poniżej:

 
Kłodzko, 12.07.2019
 
Koło Ziemia Kłodzka - Partii Zieloni
ul. Ptasia 22/2, 57-300 Kłodzko
 
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Centrum Realizacji Inwestycji - Regin Śląski
ul. Joannitów 13; 50-525 Wrocław
 
 
LIST OTWARTY
ludzi kultury i miłośników przyrody
 
Szanowni Państwo,
 
piszemy głęboko zasmuceni i zaniepokojeni wycinką starych wierzb na promenadzie nad Nysą Kłodzką, do jakiej doszło 8 lipca bieżącego roku w ramach prac modernizacyjnych, prowadzonych na stacji kolejowej Kłodzko Miasto oraz w jej sąsiedztwie.

Pozytywne aspekty obecności zieleni, w szczególności starych drzew, w przestrzeni miejskiej są bardzo dobrze znane nie tylko na gruncie nauk przyrodniczych, lecz w znacznie szerszej perspektywie. Od lat! W kontekście aktualnych zmian klimatycznych, poszanowanie miejskich drzew stało się wręcz symbolem zrozumienia czasów przez lokalną społeczność, nie wspominając już o tym, że aleja wysadzana starymi drzewami należy do elementarnych kanonów piękna.

Każdy z powyższych argumentów z osobna powinien zagwarantować to, że drzewa w parkach, skwerach i na promenadach będą rosnąć tak długo, na ile pozwolą ich naturalne możliwości. Niestety, poczynania kolei wydają się być utrzymane w duchu najgorszego technokratycznego podejścia do przyrody, w którym traktuje się ją jako element przeszkadzający budowniczym w wypełnianiu przestrzeni betonem. W te działania wpisuje się bez wątpienia wycięcie topoli, rosnących od wielu lat wzdłuż ulicy Słowackiego, jednak za ich najbardziej rażący punkt uważamy wycięcie pięciu około 70-letnich wierzb z promenady spacerowej nad Nysą Kłodzką. Nie mamy wątpliwości, że kolej, dopuszczając się wycinki tych drzew, sprawiła, że istotna część Kłodzka stała się mniej przyjazna dla ludzi i otaczającej ich przyrody, a także zwyczajnie brzydsza.

Nawet jeżeli okazało się, że niektóre z tych drzew znajdowały się w kondycji rychłego zawalenia się, bo na pewno nie wszystkie, należało wyciąć bądź przyciąć tylko je, wypełniając miejsce po nich młodymi sadzonkami, co pozwoliłoby na harmonijne utrzymanie ciągłości pokoleń.

Informacje o remoncie i modernizacji infrastruktury kolejowej w Kłodzku przyjmowaliśmy początkowo z nadzieją, że doprowadzą one do poprawy estetyki i funkcjonalności tego miasta. Tymczasem bezkompromisowe postępowanie kolei w stosunku do drzew, ugruntowanych od tak wielu lat w krajobrazie naszego miasta, sprawiło, że dla każdego, komu droga jest harmonia człowieka z naturą, prace te pozostaną synonimem wandalizmu i to dokonanego na szczeblu instytucjonalnym.

Jesteśmy też przepełnieni żalem, że władze kolei korzystają z prawa do administrowania swoim terenem bez poszanowania opinii mieszkańców i lokalnych organizacji. O wycięciu tych drzew dowiedzieliśmy się bowiem widząc ucięte pnie i ekipy drwali, a wypadałoby, aby istniała możliwość wyrażenia opinii przed działaniami ingerującymi tak mocno w miejski krajobraz, aby móc je powstrzymać. Teraz pozostaje żyć w gorszej rzeczywistości albo uciekać do miłych wspomnień.

 
Z poważaniem
Lidia Zasępa i Sławomir Machlowski
– współprzewodniczący Koła Ziemia Kłodzka
Partii Zieloni w imieniu wszystkich członków;

Bogusław Michnik - poeta i fotografik, animator życia artystycznego na ziemi kłodzkiej;
Jerzy Gara - prowadzący ośrodek rehabilitacji jeży;
Joanna Jakubowicz - kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej;
Joanna Stoklasek-Michalak - kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej, dyrektor Twierdzy Kłodzko;
Tomasz Gmerek - fotograf i miłośnik przyrody;
Tomasz Pućkowski - twórca witraży i fotograf;
Przemysław Ziemacki - dziennikarz, fotograf i miłośnik przyrody;
Zbigniew Muziewicz - twórca witraży i fotograf;
 
Do wiadomości:
Maciej Awiżeń - Starosta Powiatu Kłodzkiego;
Michał Piszko - Burmistrz Miasta Kłodzka;
oraz media regionalne.
 
W załączniku zdjęcie Przemysława Ziemackiego, ze zgodą autora na publikacje.

Tagi

Komentarze:
Aparatdendrolog*.tktelekom.pl
Środa, 2019-07-17 14:25
Z przyrodą nie ma żartów
Do "Haha". Ma, ale z PROBLEMEM. Nie trzeba czasami tekstu odczytywać dosłownie. Jak rynna zapchana roślinnością, to zalewa dom i powstaje grzyb. Jak drzewo grozi zawaleniem, to też powstaje niebezpieczeństwo dla przemieszczających się w rejonie ludzi. Nie ważne czy to promenada, czy jezdnia lub parking.
AparatHaha*.centertel.pl
Środa, 2019-07-17 11:27
Mowicie o bezmyslnej paplaninie a z waszej strony (dwa komentarze ponizej) to niby co? Co ma wspolnego rynna z promenada? Jak to jest przemyslany argument to faktycznie chyba trzeba to z 0,5l dopiero czytac. Kazdy podaje swoje argumenty takze nie mow ze do kogos nie trafiaja bo to samo mysli ktos o twoich argumentach.
Aparatdendrolog*.tktelekom.pl
Środa, 2019-07-17 10:05
Kochajmy krzaczki na dachach i rynnach
Doskonała riposta "ano". Brawo. A więc pamiętajmy: Broń boże nie usuwajmy zieleni z rynien, starych zaniedbanych murów. Będzie "romantycznie". Gdzie ja żyję ? !
Aparatano*.146.64.102.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Środa, 2019-07-17 09:33
Niektóre komentarze to BEZMYŚLNA PAPLANINA osób , do których nie trafiają argumenty. Podpowiadam "ZIELONYM": jak wyrośnie Wam BRZOZA w rynnie, czy na murze nie usuwajcie jej , będziecie mieli "zielono" , a przy okazji wszyscy w koło.
AparatNikolka*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Środa, 2019-07-17 06:30
Bywałem w rozmaitych miastach Europy. W każdym, w którym byłý promenady czy bulwary, były one wysadzane drzwiami!!!. Niestety, bez drzew - w tym wypadku - WIEKOWYCH I MALOWNICZYCH WIERZB, ten zakątek miasta przestaje być PROMENADĄ!!! ŻAL, ŻAL, ŻAL....
Aparatccc*.centertel.pl
Wtorek, 2019-07-16 21:11
TAK Oszpećcie sobie okolice napewno ktoś do was zawita ;)
Miasteczka dolnośląskie to tragedia pod względem wszędobylskiego usuwania zieleni.
Oby tak dalej. I zycze wam posiedzenia tam sobie na ławeczce za kilka dni jak przyjda upały oraz postawice auta na bezdrzewiu ;)

...i piszecie w komentarzach pod artykułem że to w imię walki z bezmyślną przeszłością PRL
AparatObiektywny*.centertel.pl
Wtorek, 2019-07-16 18:43
Prawde mowiac to nie przyroda a człowiek sam stwarza sobie zagraza. Wierzby wycięto poniewaz akurat w tym przypadku trwa inwestycja jaka jest budowa nowej stacji. Pewny jestem ze gdyby nie budowa nikomu nieprzeszkadzalyby drzewa i nikt na zaden pomysl by nie wpadl zeby je powycinac. I nikt by nawet nie mowil o popekanych murach i zwisajacych galeziach ktore WYSTARCZYLOBY PODCIAC. W miescie jest wiele tak,, bezpiecznych,, miejsc ale oczywiście nikt sie nie zajaknie ze wypadaloby sie tym zainteresowac. Akurat o tym aktualnie nikt nie mysli. Takze uwazam ze nikt tutaj nie kierowal sie bezpieczenstwem ludzi tylko inwestycja która predzej czy pozniej popadnie w ruine na czele z polska mysla inwestycyjna
AparatMia*.wifi.klodzko.pl
Wtorek, 2019-07-16 18:31
towarzystwo wzajemnej adoracji
Ciekawe dlaczego nikt nie protestuje, gdy w Kłodzku są drzewa wycinane przez pana Piszkę? Te na Nysą to był azyl dla pijaków i po zmroku strach było tam przejść. A państwo z muzeum to może zaprotestują przeciwko walącym soę starym kamienicom np. z tyłu Braci Gierymskich. Jest chyba z milion powodów, żeby składać bardziej sensowne petycje, ale chyba działa jakieś zaślepienie.
Aparatdendrolog*.tktelekom.pl
Wtorek, 2019-07-16 13:59
Trzeba naprawiać błędy poprzedników
Bo drzewa muszą sadzić fachowcy, projektanci zieleni. O tej prawdzie wielu zapomniało. Należy pamiętać, że drzewa mają również tzw. "świat podziemny" z różnym systemem korzeniowym. Rośliny rosną nie tylko do góry, ale i w dół. Masz rację "ano".
Aparatano*.146.164.166.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Wtorek, 2019-07-16 12:09
do "obiektywny"
ŻYCZĘ WIĘCEJ WYOBRAŻNI. Lepiej przed NIESZCZĘŚCIEM, niż po nieszczęściu. NIE DOŚĆ, że wierzby STWARZAŁY ZAGROŻENIE DLA LUDZI, to dodatkowo ROZSADZAŁY MURY PRZY KTÓRYCH BEZMYŚLNIE JE POSADZONO !!!
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Hover-dkl
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24

najnowsze artykuły

Mini_mini-pt-wyboryp
Niedziela, 2020-07-12
List_mini_2u2a0802
Niedziela, 2020-07-12
List_mini_pt-deszczowka
Niedziela, 2020-07-12
List_mini_pt-roztoki0
Niedziela, 2020-07-12
List_mini_pt-edukacja0
Niedziela, 2020-07-12
List_mini_pt-tablice
Niedziela, 2020-07-12
List_mini_pt-prad1
Niedziela, 2020-07-12
List_mini_pt-centrumpks
Sobota, 2020-07-11
List_mini_2u2a0805
Sobota, 2020-07-11
List_mini_img-6199
Sobota, 2020-07-11
polecamy
 

 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz