Przed półwieczem istnienia MKS-u

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2022-06-11 22:54:40
DUSZNIKI-ZDRÓJ (inf. wł.). Do półwiecza swojego istnienia sposobi się Międzyszkolny Klub Sportowy. Już wiadomo, że z okazji rocznicy odbędzie się wielka gala, a w jej trakcie zaprezentowanie dorobku m.in. na okolicznościowej wystawie. Aby wszystko wypadło jak najlepiej, już dzisiaj na Jamrozowej Polanie spotkali się ludzie tworzący historię jubilata.


Za kilka miesięcy MKS Duszniki-Zdrój będzie świętować 50-lecie powstania. Przez ten okres bardzo mocno wpisał się nie tylko w sportową historię miasta, ziemi kłodzkiej, Dolnego Śląska oraz kraju. Ba, bez przesady można stwierdzić, że za sprawą swoich trenerów, zawodników i działaczy stał się jednym z trzech ambasadorów kurortu spod Orlicy, co tym bardziej dopinguje do przypomnienia dokonań.

Niełatwego zadania zorganizowania z tej okazji dużej uroczystości podjął się zarząd klubu z prezesem Andrzejem Sidorowiczem-Radzikowskim, zapraszając do współdziałania byłych i obecnych członków MKS-u, wszystkich jego sympatyków i sponsorów. A ponieważ będzie to wydarzenie wielowątkowe, w drugą sobotę czerwca br., w obiekcie na Jamrozowej Polanie zebrała się ponadsiedemdziesięciosobowa grupa, by określić zadania do wypełnienia. Wśród nich m.in. był obecny emerytowany trener i nauczyciel Ryszard Maciejny, dzięki któremu w Dusznikach-Zdroju przed pięcioma dekadami w ogóle zaistniało narciarstwo biegowe jako dyscyplina sportu i tym samym w ogromnej mierze ma udział w powstaniu MKS-u. Nie zabrakło inicjatorki tego roboczego spotkania trenerki Wiesławy Zagai, także klubowych olimpijek Anny Stery i Weroniki Nowakowskiej, w ogóle osób czynem i duchem związanych z klubem.

Zanim przystąpiono do omawiania szczegółów programowych, jeśli chodzi o przygotowywane wydarzenie, R. Maciejny przypomniał jak w Dusznikach-Zdroju rodziły się i rozwijały przed półwieczem sporty zimowe. Natomiast prezes A. Sidorowicz-Radzikowski poinformował, że pomysłodawcom wielkiej gali bardzo zależy na tym, aby poprzez nią i wszystko, co będzie z tymi obchodami związane podziękować zawodniczkom i zawodnikom, trenerom, działaczom za to, że za ich sprawą MKS nie tylko istnieje, ale ciągle rozwija się o kolejne sekcje i sukcesy.

Dusznicki klub powstał 22 września 1972 r. Od tej daty upłynęło ponad 18,2 tysiąca godzin jego aktywnej pracy z młodzieżą i dla młodzieży, której zapewniono alternatywne do nudy spędzanie wolnego czasu. Z uczestnictwa w sekcjach dotychczas skorzystało ponad 500 osób, które swoimi umiejętnościami i wolą sportowej walki wykazały się na różnej rangi zawodach, w tym igrzyskach olimpijskich; MKS doczekał się pięciorga olimpijczyków - poza już wymienionymi - są nimi Grzegorz Bodziana, Kamila Żuk i Łukasz Słonina. W ogóle przez te wszystkie lata klub zdobył grad medali i pucharów...

- Bardzo nam zależy na tym, aby w formie przekazania lub wypożyczenia trafiły do nas pamiątki związane z MKS-em, a będące w czyimś posiadaniu. Mam tu na uwadze medale, dyplomy, zdjęcia, jakieś artefakty. Chcemy je wykorzystać w przygotowywanym okolicznościowym wydawnictwie oraz zaprezentować podczas wystawy z okazji jubileuszu - podkreśla prezes. - Chcemy też opowiedzieć osobliwe historie ludzi z naszego klubu, choćby tę, że jedna z naszych biegaczek podczas treningu na mostku przy Jamrozowej Polanie zderzyła się z nieznajomym mężczyzną też będącym na nartach. Dzisiaj są małżeństwem z trójką córek. Gdyby nie MKS, to oni nigdy by się nie spotkali... Słowem - to ma być książka o nas.

Obchody rocznicowe staną się okazją do uhonorowania regionalnymi oraz miejskimi wyróżnikami osób najbardziej zasłużonych dla działalności i rozwoju MKS-u Duszniki-Zdrój. Do każdego byłego i obecnego członka klubu oraz osób, podmiotów gospodarczych i instytucji go wspierających trafi medal wybity z okazji 50-lecia jubilata. Są i inne zapowiedzi, o których jeszcze za wcześnie wspominać. No z małym wyjątkiem - być może konsekwencją przygotowywanej gali stanie się muzeum sportu w Dusznikach-Zdroju, jeśli uda się dla niego zapewnić lokum, które mogłoby też z powodzeniem stać się siedzibą MKS-u.

Spotkanie było okazją do dyskusji z udziałem niektórych jego uczestników. Wymieniono się informacjami bądź wnioskami na temat tego, co jeszcze warto wziąć pod uwagę przygotowując uroczystość, także wiadomościami o kolejnych inwestycjach w dusznicki sport.
(bwb)

FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • DrIdzi_200x100_3

najnowsze artykuły

Mini_2u2a3186
Wtorek, 2022-12-06
List_mini_stronie
Wtorek, 2022-12-06
List_mini_pt-reymont
Wtorek, 2022-12-06
List_mini_pt-euro
Wtorek, 2022-12-06
List_mini_pt-kulturalnik58j
Wtorek, 2022-12-06
List_mini_mini-mini-bca
Wtorek, 2022-12-06
List_mini_gmina-klodzko
Wtorek, 2022-12-06
List_mini_2u2a3071
Poniedziałek, 2022-12-05
List_mini_dkl24-klodzko-in-vitro-to-ludzie-1
Poniedziałek, 2022-12-05
List_mini_kobieta-czytajaca-cv
Poniedziałek, 2022-12-05
polecamy

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz