Bałagan á la "Czyste powietrze"

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2021-04-05 13:06:01
MIĘDZYLESIE (inf. wł.). Mieszkańcy nie tylko tej gminy "gubią" się w programach finansowych dotyczących uczynienia powietrza bardziej czystym. Są niedoprecyzowane, wykluczają niektóre grupy osób, nie informują wprost, że ich celem tak naprawdę jest przygotowanie Kowalskich do ponoszenia w przyszłości większych kosztów użytkowania nowych instalacji, a ograniczenie emisji spalin ma mniejszy wymiar. Jeśli w najbliższych latach nieujednolici się tych pomysłów ekologicznych, uczyni ich bardziej przystępnymi, to zainteresowanie nimi zdecydowanie osłabnie.


Jeszcze kilka miesięcy temu w gminie międzyleskiej rodziny zainteresowane odnawialnymi źródłami energii były kuszone trzema programami, z których każdy odnosił się do walki o czyste powietrze. Jeden z nich już zakończono, bo rozdzielono dotacje, ale są jeszcze dwa - prowadzony przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej oraz rządowy, realizowany poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. I w ich przypadku osoby zainteresowane muszą przygotować wymagane dokumenty i wziąć udział w konkursach grantowych, by w finale dowiedzieć się, że część z nich może liczyć na wsparcie finansowe, a część nie. Dla tych drugich to oznacza, że swoje pieniądze wyrzucili w błoto, bo projekty czy kosztorysy już im się nie przydadzą.

- Z niepokojem patrzę na to, co w tym zakresie się dzieje. Zamiast ułatwiać wszystkim zainteresowanym dostęp do funduszy proekologicznych, akceptuje się wprowadzony bałagan. Raz mówi się w programach, że pieniądze są adresowane dla posiadaczy domów jednorodzinnych, później je rozszerza się o wspólnoty mieszkaniowe i zarazem wyklucza tych pierwszych - zauważa burmistrz Międzylesia Tomasz Korczak. - W każdym przypadku podkreśla, że ma to spowodować ograniczenie zadymienia, natomiast zapomina dodać, iż zmiana ogrzewania z tradycyjnego na gazowe, peletowe czy panelowe w perspektywie oznacza zwiększenie kosztów z nimi związanych. I te dopłaty teraz uzyskiwane są formą gratyfikacji za te przyszłe wydatki. Nie można w programach przekonywać ludzi, że robią dobry interes, otrzymując 50 - 80 proc. dotacji do czynionych inwestycji, bo jest to nieuczciwe.

Jeśli już ktoś zdecyduje się na wymianę źródła ciepła w ramach któregokolwiek programu "Czyste powietrze", to powinien mieć zagwarantowaną możliwość wykorzystania raz przygotowanych projektów i kosztorysów w kolejnych programach, jeżeli nie miał szczęścia. Nie może być tak, że straci kolejne pieniądze na nowe opracowania i następne audyty. Właśnie to powoduje rozgoryczenie i zniechęca mieszkańców do tych programów. Dostęp do nich ma być łatwiejszy, a nie trudniejszy - dodaje włodarz.

Niezadowolenie osób ujście znajduje najczęściej w urzędzie miasta i gminy pośredniczącym w realizacji programów proekologicznych. Jego urzędnicy muszą dostosować swoje poczynania do wskazanych wymagań i zaleceń, popularyzować te przedsięwzięcia. Analizując to, co wokół nich się dzieje mają wyobrażenie, że sporo osób zniechęca się do tych programów i z powodu rzucanych im kłód pod nogi, i z racji coraz mniejszej zamożności.

- Są pewne kwestie, których nie da się uregulować w sposób administracyjny, taką jest ekonomia. Dlatego należy stwarzać takie warunki i tak państwo musi sterowac cenami źródeł ciepła, aby ludziom opłacało się odchodzenie od węgla i drewna jako opału. Odwoływanie się li tylko do ekologicznej duszy to stanowczo za mało w sytuacji, gdy ktoś ma problemy z przeżyciem od pierwszego do pierwszego - puentuje burmistrz T. Korczak.
(bwb) 
Komentarze:
Aparat*.agora.war-ar2.tpnet.pl
Wtorek, 2021-04-13 00:49
program czyste powietrze
Jestem z innej gminy i dostałem wsparcie na wymianę pieca. Dostałem też pieniądze w programie moja woda. Coś słaba organizacja w gminie Międzylesie.
Aparatjan*.dynamic.gprs.plus.pl
Czwartek, 2021-04-08 08:42
kto dostanie?
Program czyste powietrze jest dobry i działa ale w gminie Miedzyleśie juz od paru lat jakimś trafem dostają te dofinansowania tylko % ludzi ale włodarz Miedzyleśia wie kto dostał i kto dostanie te środki jeszcze przed ogłoszeniem winików.?Sprawiedliwy pan burmistrz?
AparatMimi*.play-internet.pl
Wtorek, 2021-04-06 08:15
Pic na wodę
Te programy pt." czyste powietrze "to można sobie o kant d..py rozbić. Audyty, rozbudowane wnioski, wymogi i inne cuda na kiju. A na końcu,"sorry ale nie ma na to środków.. Oczywiście żadnej w tym winy Gminy tylko naszego kochanego rządu PiS. To jest tylko po to żeby się Unia Europejska nie czepiała że się nic nie robi w sprawie ograniczenia emisji CO2.
AparatLopek*.dynamic-3-poz-k-0-2-0.vectranet.pl
Poniedziałek, 2021-04-05 15:18
Komentarz do "Bałagan a'la czyste powietrze"
W nawiązaniu do poprzedniego swojego komentarza oraz do wcześniejszych stanowisk Pana Burmistrza T. Korczaka w kwestii m.in. gospodarki odpadami polecam bardzo sugestywny artykuł w Dzienniku Gazecie Prawnej nr 64 z 02. kwietnia 2021 - wywiad z Michałem Olszewskim - v-ce prezydentem Warszawy n.t. potężnych zmian w sposobie naliczania opłat za śmieci ale także obnażającym patologiczne ( albo brak nawet takich)rozwiązania. (nie-)Miłej lektury.
AparatLopek*.dynamic-3-poz-k-0-2-0.vectranet.pl
Poniedziałek, 2021-04-05 15:09
Trafna opinia
Wielokrotnie już komentowałem artykuły sygnowane stanowiskiem i głosem międzyleskiego włodarza Pana Tomasza Korczaka. Dotyczyły one szeregu newralgicznych spraw, jak gospodarowanie odpadami, rewitalizacja gminy czy polityka inwestycyjna związana z rozwojem gminy i pozyskaniem inwestorów. Podobnie jest z tym artykułem. Niewielka gmina w której jak w soczewce skupiają się wszystkie kluczowe problemy trapiące ludzi w całym państwie. Jako dawny mieszkaniec sąsiedniej gminy a obecnie jedynie rezydent ubolewam nad tym stanem rzeczy. Często też w komentarzach stosuję taką figurę retoryczną, że jesteśmy takim "tekturowym" państwem - jak powiedział klasyk, źle zarządzanym, zarządzanym w myśl hasła "teoria chaosu w praktyce". Popieram tutaj twarde i prawdziwe stanowisko burmistrza T. Korczaka, który zdecydowanie nie jest "poprawny politycznie" a rzeczywiście chce zrobić coś dobrego dla swojego otoczenia. Tak trzymamy Panie Burmistrzu! Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • DrIdzi_200x100_3

najnowsze artykuły

Mini_pt-jelenie
Środa, 2021-04-21
List_mini_gmina-klodzko
Środa, 2021-04-21
List_mini_pt-czeresnia0
Wtorek, 2021-04-20
List_mini_radkow
Wtorek, 2021-04-20
List_mini_radkow
Wtorek, 2021-04-20
List_mini_radkow
Wtorek, 2021-04-20
List_mini_radkow
Wtorek, 2021-04-20
List_mini_radkow
Wtorek, 2021-04-20
List_mini_stronie
Wtorek, 2021-04-20
List_mini_pt-rolnedr
Wtorek, 2021-04-20
polecamy
 

 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz