Nasze miasto stać na więcej

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-08-16 16:35:52
ROZMOWA Z HENRYKIEM URBANOWSKIM, PREZESEM STOWARZYSZENIA "INICJATYWA DLA KŁODZKA", KANDYDATEM NA BURMISTRZA KŁODZKA


Premier ogłosił datę wyborów samorządowych i tym samym rozpoczęła się kampania wyborcza. Czy podtrzymuje pan swoją wcześniejszą deklarację ubiegania się o funkcję burmistrza Kłodzka?

- Jak najbardziej, nic w tym przedmiocie nie zmieniło się. Skoro rok temu poinformowałem publicznie o moim zainteresowaniu objęciem tej funkcji, to teraz pozostaje mnie to tylko potwierdzić.

Z czego ta pańska decyzja wynika, co legło u jej podstaw?

- Jest kilka tego przyczyn. Tą najpoważniejszą pozostaje bieżąca analiza sytuacji gospodarczej i społecznej Kłodzka. Oceniam ją bardzo negatywnie. Nasze miasto - mimo że aktualnie coś na jego obszarze robi się w zakresie remontów i małych inwestycji komunalnych - generalnie stanęło w rozwoju. Ba, cofnęło się nawet, bo straciło pozycję lidera inwestycyjnego w powiecie na rzecz innych miejscowości, choćby Nowej Rudy czy gminy wiejskiej Kłodzko. Proszę popatrzeć - tam poprzez mądre inwestowanie w przedsiębiorczość utworzono w krótkim czasie kolejne miejsca pracy, a w Kłodzku nic w tym zakresie się nie wydarzyło. Tak jak nie wydarzyło się w wielu innych obszarach, gdzie przed czterema laty ogromne zmiany zapowiadał ówczesny kandydat na burmistrza Michał Piszko.

Kto pamięta jego broszurę z roku 2014, ten na pewno wie, że okazała się populistyczną. Nie ma szumnie zapowiadanego centrum przesiadkowego na terenie dworca PKS-u, jak i drogi ekspresowej do Wrocławia, daremnie szukać. Wystarczy też tylko przywołać z niej zapowiedź uporządkowania błoni w miejscu, gdzie ich... nie ma - zresztą nic na nim się nie zmieniło...

A te inne motywacje do wystartowania w rywalizacji o ratusz?

- Jestem mieszkańcem Kłodzka z tym miastem związanym od dziesięcioleci. Z dalszej i bliższej perspektywy miałem okazję poznawać i rozwiązywać jego problemy. Byłem radnym miejskim, przewodniczyłem radzie miejskiej, zajmowałem stanowisko zastępcy burmistrza Kłodzka w latach 2009 - 2014.

Od dłuższego czasu jestem prezesem Stowarzyszenia "Inicjatywa dla Kłodzka", którego członkowie uznali, że powinienem wykorzystać swoje doświadczenie samorządowe i zawodowe dla dobra naszego miasta, zachęcając mnie do walki o stanowisko burmistrza. Zdecydowałem się wyjść naprzeciw temu wyzwaniu...

Ubiega się pan o funkcję burmistrza, tymczasem m.in. Roman Piela w "Gazecie Kłodzkiej" i na portalu "kłodzko24.eu" już kilka razy akcentował, że prokurator postawił Henryka U. w stan oskarżenia za popełnione przestępstwo. Chodzi o rzekome poświadczenie nieprawdy w związku z remontem kościoła w Szalejowie Dolnym, gdzie był pan inspektorem nadzoru.

- W przeciwieństwie do pana Pieli mogą spokojnie spojrzeć sobie w twarz, choćby podczas porannego golenia. Nigdy nie dopuściłem się przestępstwa, także w przypadku Szalejowa, i jestem przekonany, że niezawisły sąd to potwierdzi. Natomiast przeraża mnie nierzetelność tego człowieka, który nie zadał sobie trudu porozmawiania o mojej sprawie i innych współoskarżonych z adwokatem. Zresztą podobnie było, kiedy swoimi publikacjami osądzał byłego prezesa "Wodociągów Kłodzkich" i z góry określał wyrok skazujący, jaki go czeka. Całe szczęście sąd prawomocnie uniewinnił oskarżonego prezesa, a pan Piela wciąż nie poczuwa się do obowiązku przeproszenia niesłusznie oczernionego człowieka. Co można myśleć o takiej osobie? I jeszcze jedno: na ławie oskarżonych, panie Piela, nie zasiadam jako były wiceburmistrz Kłodzka!

Co do mnie, to uważam, że te publikacje mają spowodować u wyborców wrażenie, iż jestem kandydatem na burmistrza o nieczystych rękach. Mam głęboką nadzieję, że mieszkańcy Kłodzka nie dadzą się zwieść i będą mnie traktować jako kandydata nie karanego, posiadającego pełne prawo wybieralności. Już im za to dziękuję.

Co - według pana - może uczynić Kłodzko miastem przyjaznym dla jego mieszkańców, gości i podmiotów gospodarczych?

- Traktowanie wszystkich po partnersku przez jego władze samorządowe. Burmistrz musi być dostępny dla interesantów na co dzień w rzeczywistości, a nie wirtualnie. Tylko wtedy można z nimi szczerze porozmawiać, zrozumieć ich oczekiwania, wysłuchać propozycje, z którymi przychodzą. Wokół niego powinni znajdować się kompetentni urzędnicy potrafiący w jak najkrótszym czasie odnieść się do danej sytuacji, sprzyjać jej pozytywnemu rozwiązaniu, bez odżegnywania się od odpowiedzialności czy zrzucania jej na poprzedników - z czym, niestety, wciąż mamy do czynienia.

Dla Kłodzka jest ważny szybki start z inwestycjami miastotwórczymi. W pierwszej kolejności są nimi zadania skutkujące nowymi miejscami pracy. Nie chciałbym, aby były one kojarzone z utworzeniem kolejnych marketów, bo tych mamy wystarczająco, lecz z zakładami nieuciążliwymi dla środowiska i turystycznego charakteru miejscowości. Opowiadam się za skutecznym rozwojem usług turystycznych w oparciu o cały zespół Fortecznego Parku Kulturowego, a więc i fort Owcza Góra. Jak najszybciej trzeba powstrzymać jego rujnację i znaleźć sposób na to, aby nie przynosił strat.

Bezwzględnie musi ruszyć budownictwo socjalne i komunalne. Zbyt wiele rodzin czeka w kolejce po klucze z ratusza, tymczasem - mimo zapowiedzi przed czterema laty - w tym zakresie nic się nie zrobiło. Mamy przykłady z Polski płynące, że można znaleźć programy temu sprzyjające. Miasto musi je wyprzedzić uzbrojonymi terenami i w tę stronę należy pójść.

Ale do tego, o czym pan mówi, i tak są potrzebne niemałe fundusze własne. Skąd je wziąć?


- Także budowa czy remonty ulic, infrastruktury komunalnej, terenów zieleni, zabaw i rekreacji, wydatki na oświatę, kulturę, zdrowie, bezpieczeństwo i inne dziedziny życia wymagają sporych nakładów. Z kasy miejskiej wszystkiego sfinansować się nie da, ale może ona współuczestniczyć w przekonywująco napisanych projektach. Śmiem stwierdzić, że Kłodzko takiej szansy nie wykorzystało i to jest jedną z przyczyn tej negatywnej oceny poczynań jego obecnych władz. Jestem przekonany, że jeśli otrzymam poparcie większości wyborców z miasta, będąc burmistrzem skutecznie zmienię na lepszy jego wizerunek oraz atmosferę w nim panującą. Oczywiście nie sam, gdyż liczę na bardzo dobrą współprace z radą miejską, do której postaramy się, jako "Inicjatywa dla Kłodzka", wprowadzić jak najwięcej radnych. Zresztą już niebawem zaprezentujemy nasz program wyborczy.
 
Dziękujemy za rozmowę.
 
(bwb)

Tagi

Komentarze:
Aparat.*.146.203.240.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Sobota, 2018-08-25 17:54
.
Wysłuchałem konferencji STAROSTY i BURMISTRZA Kłodzka, i co ???. PORAŻKA : strzelili sobie GOLA, szczególnie burmistrz Piszko. Myślał , że nabije sobie punkty w kampanii wyborczej, a stało się odwrotnie. Burmistrz Piszko rozgrzebał alejki w parkach, skwerach,ścieżki rowerowe , aby robiło to wrażenie i trwało jak najdłużej , aż do wyborów. Zamiast zakończyć jedno zadania i przejść do następnego, tym bardziej, że wykonują to te same podmioty. Panie Piszko , gdzie są działania 4 letniej pana kadencji które przyczyniły się do rozwoju Kłodzka ???. NIE MA . Odejdż pan z honorem bo 4 lata pana administrowania to JUŻ PRZEGIĘCIE , zaprzepaszczony rozwój Kłodzka. Nie wstyd panu przed włodarzem Nowej Rudy , że on potrafi , a pan NIE ???
Aparat.*.146.203.240.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Sobota, 2018-08-25 16:03
do Piotra
Piotrze; burmistrz Piszko obdzielił stanowiskami tych, który pomogli mu wygrać wybory , a w ramach zobowiązania przydzielił im STOŁKI. To NIE SĄ żadni fachowcy, tylko ci którzy prowadzili BRUDNĄ - KŁAMLIWĄ kampanię wyborczą na jego rzecz. Jednym z takich jest Oktawiec - PISMAK z byłego "BRUKOWCA" ( który to nadawał się jedynie do powieszenia w KIBLU na gwożdziu). Innych doradców nie będę wymieniał , bo szkoda klawiatury... Przez to, od 4 lat Kłodzko jest w zastoju, bo takie osoby znalazły się w Ratuszu.
AparatPiotr*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Sobota, 2018-08-25 13:10
Do Kasi, każdy nowy szef dobiera sobie współpracowników najbliższych do których ma zaufanie , i tak było zawsze w wielkich firmach czy urzędach
AparatKasia*.9.175.13.ng.pl
Czwartek, 2018-08-23 21:27
Do Recenzenta
Zgadzam się z panem....
Ilu wywalił piszko z pracy....ludzi którzy, pracowali po 20 lat, ludzi z doświadczeniem, A teraz Co mamy? Skarbniczka, sekretarzowi, z-ca , doradca od 7 boleści, i ten w warkoczach co potrafi tylko ładne fotki robić, żenada ....I reszta towarzystwa. Dajcie spokój, Panie piszko! Jedno wielkie nieporozumienie.
Aparat.*.146.203.133.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Czwartek, 2018-08-23 19:46
.
Naiwny uwierzy , że o takich sprawach o których mówisz , gdyby nawet były, jakakolwiek partia mówi głośno. Oj SŁABA z twojej strony anty propaganda.
AparatRecenzent*.9.175.13.ng.pl
Czwartek, 2018-08-23 19:42
POnialuki
A obecny wiceburmistrz nie jest z nadania Wielichowskiej a sekretarz a skarbniczka a kilku zatrudnionych w ratuszu kolegów z Lubię PO? Kłodzku potrzebny jest nie Poszło z PO nie Szpytma z poparciem PiSu a niepartyjny włodarz...na dodatek kłodczanin z krwi i kości
AparatAndrzej*.google.com
Czwartek, 2018-08-23 17:59
Kolega był wczoraj na konwencji PIS we Wrocławiu. dowiedział się od jednego z polityków, że tam gdzie PIS udziela poparcia wójtowi lub burmistrzowi lub jakiemuś kandydatowi, to chcę stanowisk kierowniczych. Niezłe. Czyli nic za darmo. W ten sposób przejmą władzę w gminach. Nie wiem czy to dobrze czy źle.
Aparat.*.146.236.87.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Poniedziałek, 2018-08-20 20:11
do Maria
Kiedy czyta się twój wpis Mario; nasuwa się jedno :JEZUS MARIA, jaki "burmistrz" Piszko takich samych jak ty Mario ma obrońców. Potwierdzasz w ten sposób , że Piszko to NAJWIĘKSZA PORAŻKA dla Kłodzka !!!!!!!!
AparatMaria*.walbrzych.dialog.net.pl
Poniedziałek, 2018-08-20 10:02
Urbanowski miał 7 lat jako zastępca i co zrobił? Umiał jedynie przysporzyć miastu problemów z elektrowniami i młynem.
AparatSujka*.166.220.10
Piątek, 2018-08-17 22:03
Gdzie jest Jacek intelektualista radny kłodzka piewca umysłów,vice szaletów, który chodzi w orszaku BUDYNIA KłODZKIEGO.Za chwilę media krajowe nie mylić z lokanymi Romualda Pieli a tak właściwie Golaków odsłonią Kłodzką dziewczynkę w wielu odsłonach. Informóję Cię Jacku że zawiązał się Patrol czystych wyborów tak że w grudniu zostaniesz znowu Św.Mikołajem albo Marysią od zapałek ale bez diety radnego.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Hover-dkl
  • Kotlina-dkl
  • Ms-auto
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24

najnowsze artykuły

Mini_pt-jan0
Środa, 2019-07-17
List_mini_pt-wegrzyn0
Środa, 2019-07-17
List_mini_mini-miedzylesie
Środa, 2019-07-17
List_mini_pt-wojborz0
Wtorek, 2019-07-16
List_mini_pt-klorek
Wtorek, 2019-07-16
List_mini_pt-obraz0
Wtorek, 2019-07-16
List_mini_pt-poreba0
Wtorek, 2019-07-16
List_mini_pt-lawica0
Poniedziałek, 2019-07-15
List_mini_pt-morawa
Poniedziałek, 2019-07-15
List_mini_pt-wierzba
Poniedziałek, 2019-07-15
polecamy


 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz