O "Pokocie" przez pryzmat ziemi kłodzkiej

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2017-02-27 21:46:46
Ostatnia aktualizacja dnia: 2017-10-10 09:49:53
BYSTRZYCA KŁODZKA. Dobrze zrobiony film nigdy nie musi zabiegać o widza, a gdy jeszcze dotyczy stron, w których on mieszka jest pewność, że sale kinowe pustkami świecić nie będą. I to nie tylko podczas seansów premierowych. Tak właśnie jest z najnowszym obrazem Agnieszki Holland pt. "Pokot" powstałym na podstawie powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Nakręcony w cudownych plenerach ziemi kłodzkiej tubylców tym bardziej kusi do obejrzenia...Obok siebie pisarka Olga Tokarczuk i reżyserka Agnieszka Holland

W sobotni wieczór sala widowiskowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej niemal trzeszczała w szwach. Ludzi chętnych obejrzenia premiery zekranizowanego dzieła, według scenariusza pisarki Olgi Tokarczuk i reżyserki Agnieszki Holland, było w niej ciut więcej od dopuszczalnej pojemności, zaś tych, którym takiej okazji odmówiono zdecydowanie więcej. Przyznała to burmistrz Renata Surma występująca w roli gospodarza tego spotkania, toczącego się z udziałem kilkorga bohaterów "Pokotu". Na scenie, obok kreatorek obrazu, zasiadły bowiem odtwórczynie pierwszoplanowych ról - Agnieszka Mandat (filmowa Janina Duszejko) i Patrycja Volny (Dobra Nowina), a także scenografka Joanna Macha i producent Janusz Wąchała.

Przynajmniej mnie nie dziwi to wielkie zainteresowanie filmem dopiero co przebijającym się przez polskie kina. Całkiem niedawno miał on swoją prapremierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fabularnych w Berlinie. Ze stolicy Niemiec wyjechał z nagrodą imienia pierwszego dyrektora tego przeglądu, Alfreda Bauera, potocznie określaną mianem Srebrnego Niedźwiedzia. Jak uzasadniono - za nowatorskie spojrzenie. To tym bardziej zaostrzyło apetyt tych, którzy chcieli zobaczyć i usłyszeć bezpośrednio, o jakie spojrzenie chodzi.
 


Z widzami w Bystrzycy Kłodzkiej spotkała się część ekipy filmowej "Pokotu"

"Pokot" jest filmem kilku gatunków, zawiera w sobie: dramat, komedię, kryminał, fikcję, obyczajowość, ma bardzo dużo wątków przyrodniczych. Po części o takiej jego fabule zdecydowała postać, będąca jakby pierwowzorem w powieści Olgi Tokarczuk. To Teresa Chmura, przez lata mieszkająca w Ludwikowicach Kłodzkich, w okolicach Borka, emerytowana architekt-inżynier. W poszukiwaniu ciszy sprowadziła się w tamte strony z wielkiego miasta, mając za sobą m.in. wielkie inwestycyjne realizacje w Libii za czasów, gdy Polacy budowali tam sieć dróg, i w sąsiedniej Syrii al Asada. Od samego początku zamieszkania wśród Wzgórz Włodzickich zapałała wielką miłością do tamtejszej fauny i flory, zachwycając się jej unikatowością. Stała się orędowniczką tego wspaniałego zakątka ziemi kłodzkiej, w którego ochronę mocno się zaangażowała. I to na tyle, że przez niektóre osoby była traktowana jako postać o zaburzonej nieco psychice.
 


Odtwórczyni roli głównej Agnieszka Mandat

Olga Tokarczuk przyznaje, że spotkała się wielokrotnie z p. Teresą. - Kilka elementów zapożyczyłam sobie z tej postaci. Myślę, że gdyby ona żyła, nie miałaby nic przeciwko temu. Ale to na pewno nie oddanie proporcji  w skali jeden do jednego - zastrzega. - Tej osoby nie dało się nie zauważyć. Wszędzie było jej pełno, bo miała wiele pomysłów, prezentowała swoje wystawy (zajmowała ją grafika i rysunek - dop. red.), wiele razy wpadłyśmy na siebie...
 


Marek Beresztan statystował w tym obrazie

Tak czy inaczej filmowa bohaterka "Pokotu" Janina Borejko też mieszka w okolicach Nowej Rudy, i też jawi się jako miłośniczka przyrody. Nie zgadza się z nieodpowiedzialną - w jej mniemaniu - trzebieżą dzikiej zwierzyny, co ma miejsce w okolicznych lasach. Podejmuje potyczki, a później batalię ze sprawcami niekiedy dokonywanych rzezi, dla których nie ma żadnych zasad ani świętości. I to niezależnie od pełnionych funkcji lub zajmowanych stanowisk. Niektórzy z nich wręcz czują się panami lokalnego świata, z bezkarnością idąc pod rękę. Do chwili, gdy na ich drodze staje starsza, niekiedy namolna kobieta spod lasu, świetnie uosobiona przez aktorkę Agnieszkę Mandat, wspomagana przez ludzi rozumiejących jej intencje...

Fabuła obrazu doskonale koreluje z pięknem tych miejsc ziemi kłodzkiej, które reżyserka Agnieszka Holland na niej wypatrzyła. Swoje chwile mają w nim Nowa Ruda i Bystrzyca Kłodzka, Międzygórze i okolice Białej Wody oraz Siennej - tak z lotu ptaka, gdy prezentują się fantastycznie, jak i z pozycji drogi, z której widać je naprawdę ciekawie.
 


Agnieszka Holland wylansowała w swoim filmie młodziutką aktorkę Patrycję Volny

- Cieszy mnie, że film został tak dobrze odebrany w Nowej Rudzie i Bystrzycy Kłodzkiej. Mam wrażenie, że oprócz tej treści, samej narracji, do której jakbym zainspirowała Agnieszkę, powstał film taki nietypowy, w ogóle inny. Pokazuje, że ludzie, jeżeli mają jakiś kłopot, potrafią z nim się zmierzyć - akcentuje Olga Tokarczuk.

"Księgi Jakubowe" tej pisarki, to powieść, o której ekranizacji od jakiegoś czasu myśli Agnieszka Holland. Zastrzega się jednak, że myśli, bo nie ma nikogo takiego, kto dałby pieniądze na realizację. - To jawi się, jako drogie przedsięwzięcie, ale mam nadzieję, że wspólnie z Olgą dożyjemy tej chwili - mówi reżyserka. - Myślę, że to jest warte mszy.

W rachubę wchodziłby serial. Można zakładać, że zajmujący nie mniej , jak "Pokot", choć to na pewno dwa inne światy nie tylko filmowe. Ale o tym w Bystrzycy Kłodzkiej Olga Tokarczuk i Agnieszka Holland mówiły już pozakulisowo.
(bwb)
Komentarze:
AparatTrojan*.146.134.150.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Piątek, 2017-03-03 18:24
.
Po premierze filmu "POKOT", ukazało się wiele komentarzy- zarówno zachwytu i krytyki. Film sam w sobie jest ciekawy,lecz moim zdaniem , utrwali się w opinii Polaków obraz ZIEMI KŁODZKIEJ, jako krainy "niczyjej"- na skraju Polski, gdzie czas się zatrzymał. Nie można się dziwić , że twórcy tego filmu tak postrzegają "KOTLINĘ". Niestety od zakończenia II wojny światowej ZIEMIA KŁODZKA traktowana jest po macoszemu. PiS w kampanii wyborczej obiecał zrównoważony rozwój Kraju. Szczególny nacisk skierowano na tak zwaną "ścianę wschodnią Polski", niestety "KOTLINA"- ziemia kłodzka, pomimo , że jest po przeciwnej stronie "ŚCIANY WSCHODNIEJ" , wymaga takiego samego wsparcia. Jak może się rozwijać , kiedy nie posiada nawet standardowej drogi SZYBKIEGO RUCHU, bez której poważne - znaczące inwestycje tu nie dotrą, przez co w zawrotnym tempie się wyludnia. Pora na działania , a nie obiecanki. ZIEMIA KŁODZKA, to nie "wyrostek robaczkowy" , z którym wielu Polakom się kojarzy!!!
Aparatppp*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Wtorek, 2017-02-28 16:28
Chyba rzeczywiście boli sukces i odwaga...
Aparatniestad*.cluster-a.forcepoint.net
Wtorek, 2017-02-28 14:57
boli
boli sukces czy to ze ma prawo komentowac oc sie w polsce dzieje?
Aparatdo "stąd"*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Wtorek, 2017-02-28 10:51
Skąd tyle nienawiści? Wszak nawet wroga kochać należy, a cóż dopiero w chrześcijańskim kraju, jakim nasz jest...
AparatZbych*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Wtorek, 2017-02-28 10:42
Usłyszałem bardzo dobre opinie o premierze w Bystrzycy. Koleżanki trochę były zniesmaczona, że niektórzy widzowie tuż po seansie sobie poszli i nie posłuchali dyskusji. Ponoć była interesująca
AparatPablo*.credit-suisse.com
Wtorek, 2017-02-28 05:41
pozytywnie
Miło i sympatycznie. Fajnie, że powstanie tego filmu, niezależnie od gustów, poniekąd pchnęło mieszkańców do wspólnego wyjścia do kina, rozmów i dyskusji.
Aparatstąd*.static.ip.netia.com.pl
Poniedziałek, 2017-02-27 23:15
Czekam, aż Pani Holland w końcu przestanie mówić, że jest artystką polską. Nie mieszka tu, źle jej w tym kraju jak tu przyjeżdża, po co ona się tak udręcza?
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Hover-dkl
  • Kotlina-dkl
  • 18741178_1693390047637392_1853228814_n
  • DKL_Luk

najnowsze artykuły

Mini_pt-czekany2
Sobota, 2018-09-22
List_mini_pt-miasteczko1
Sobota, 2018-09-22
List_mini_pt-sowie1
Sobota, 2018-09-22
List_mini_pt-piatka0
Sobota, 2018-09-22
List_mini_pt-piatka0
Sobota, 2018-09-22
List_mini_pt-piatka0
Sobota, 2018-09-22
List_mini_pt-tauron5
Sobota, 2018-09-22
List_mini_pt-karpackie0
Piątek, 2018-09-21
List_mini_pt-bozkow0
Piątek, 2018-09-21
List_mini_swietliki
Piątek, 2018-09-21
polecamy

 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz