PIOTROWICE (gm. Bystrzyca Kłodzka). W gospodarstwie hodowlanym Joanny Więcek odbyło się dzisiaj spotkanie dotyczące rozwoju pogłowia bydła na ziemi kłodzkiej, jak i zagospodarowania terenów rolnych dla tych potrzeb. Jego współorganizatorami byli także: Zarząd Powiatowy Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Specjalistyczne Gospodarstwo Rolne pp. Pogodów i Klaster Wołowina Sudecka.
Tak część merytoryczna, jak i praktyczna skupiły uczestników zaangażowanych w realizację programu, którego celem jest uczynienie nie tylko z ziemi kłodzkiej, ale w ogóle z Sudetów obszaru sprzyjającego hodowli bydła. Jak przypomina radny wojewódzki Zbigniew Szczygieł - w latach międzywojennych oraz pierwszych dwóch dziesięcioleciach po r. 1945 na terenie Kłodzczyzny liczba tych zwierząt dochodziła do 90 - 100 tys. sztuk, podczas gdy obecnie jest ich około 10 proc. Tymczasem tereny podgórskie i górskie tej części Dolnego Śląska zapewniają wyśmienite warunki uprawowe i hodowlane...
Wśród uczestników m.in. radny wojewódzki Zbigniew Szczygieł, przewodniczący Klastra

Leszek Bobula z DiR i Zbigniew Dąbrowski z DODR

Współorganizatorzy spotkania pp. Więcek
- Użytki zielone, łąki i pastwiska w Sudetach wymagają skutecznej rewitalizacji, jeśli chcemy, żeby stanowiły źródło wysokobiałkowej i energetycznej paszy do hodowli bydła mięsnego i mlecznego - podkreśla Z. Szczygieł.
I o tym m.in. rozmawiali uczestnicy piotrowickiego spotkania, m.in. z udziałem prof. Mirosława Millera z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wójta gminy Kłodzko Zbigniewa Tura, przedstawicieli Powiatowego Ośrodka Doradców DODR, Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz grupy hodowców - również z Przedgórza Sudeckiego a nawet z rejonu Poznania. Warsztatowa część służyła prezentacji nowoczesnego sprzętu rolniczego oraz dyskusjom, wymianie doświadczeń i nawiązaniu nowych kontaktów.
Gospodarstwo J. Więcek specjalizuje się w hodowli bydla rasy Limousine
Bydło rasy Limousine
(bwb)