Najlepsi z wiedzy o żołnierzach niezłomnych

BYSTRZYCA KŁODZKA. Reprezentanci Samorządowej Szkoły Podstawowej w Międzylesiu - Oliwia Neter i Michał Dudek - zostali zwycięzcami I Powiatowego Konkursu o Żołnierzach Niezłomnych. Wydarzenie miało miejsce 1 bm., a jego gospodarzem był bystrzycki Zespół Szkół Ogólnokształcących.



Uczniowie z kilkunastu szkół wzięli udział w powiatowym konkursie historycznym

Trzynaście dwuosobowych zespołów przystąpiło do rywalizacji w nowym quizie dotyczącym współczesnej przeszłości Polski. Zostały zaproszone przez bystrzycki ZSO, Fundację im. gen. Józefa Bema przy Szkole Podstawowej nr 1 w Bystrzycy Kłodzkiej i Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ogólnokształcących w tym mieście. Jak zauważył dyrektor ZSO Paweł Popiel, ten pierwszy konkurs, który zgromadził uczniów z Jugowa, Szczytnej, Lądka-Zdroju, Kłodzka, Międzylesia, Bystrzycy Kłodzkiej i Pławnicy ma wielką szansę na to, by w przyszłym roku stać się wydarzeniem dolnośląskim.
 


Wiedzy młodych o żołnierzach wyklętych przysłuchwali się m.in. samorządowcy, nauczyciele, oficerowie WP

Od samego początku bardzo dobrze radzili sobie z odpowiedziami na niełatwe pytania o żołnierzach wyklętych młodzi międzylesianie. Ich wyższość musieli uznać koledzy i koleżanki z innych szkół podstawowych, gimnazjów a nawet szkół średnich. Poznaliśmy tajemnicę ich sukcesu...
 


Każde pytanie wymagało zastanowienia i elektronicznej odpowiedzi

- Tematem, którym szczególnie interesuję się z historii jest druga wojna światowa. Polska w którymś momencie została zajęta przez Armię Czerwoną. Zaciekawiłem się, dlaczego wielu Polaków zaczęło z nią walczyć. Uznałem, że warto wiedzieć coś więcej o nich, o przyczynach nimi kierującymi. I tak zainteresowałem się żołnierzami niezłomnymi - wyjaśnia Michał Dudek.
 


Młodzi z bystrzyckiego ZSO przygotowali montaż tematyczny

- A mnie zainspirowała historia Inki (Danuty Siedzikówny, którą zamordowano, gdy miała zaledwie 18 lat - dop. red.). - Na jednej z lekcji pani opowiedziała jej tragizm. Było to poruszające na tyle, że poszłam po wiedzę o niej. Później dowiedzieliśmy się więcej o innych żołnierzach wyklętych
- mówi Oliwia Neter. - Nasza pani Monika Kulbaka zaczęła nas przygotowywać do tego konkursu...



Wszyscy uczestnicy konkursu odebrali nagrody i gratulacje

Uczyniła to na tyle świetnie, że jej podopieczni zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej i wśród szkół podstawowych oraz gimnazjów. Na drugim znaleźli się Miłosz Krzonkalla i Łukasz Kuś z Gimnazjum Publicznego im. gen. Stanisława Maczka w Lądku-Zdroju (op. Kazimierz Gabruś), a na trzecim - Ksawery Krzywiecki i Kajetan Zwierzyński ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Unii Europejskiej w Kłodzku (op. Agnieszka Metych).
 


Uczestnicy I Powiatowego Konkursu Historycznego i jego organizatorzy

Wśród zespołów starszych zwyciężył duet Wiktoria Bieżyńska i Kinga Luka z Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku (op. Izabela Kapitan ), przed Dominiką Malicką i Karolem Kunickim z Liceum Ogólnokształcącego w Bystrzycy Kłodzkiej (op. Łukasz Puchalski) oraz Patrykiem Wolakiem i Krystianem Niewiadomskim z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku (op. Małgorzata Bąk).

Nagrody dla laureatów i uczestników konkursu wręczono pod widowisku słowno-filmowo-muzycznym, odnoszącym się do Dnia Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. A gośćmi młodzieży byli m.in. burmistrz Renata Surma, dyrektor Biura Parlamentarnego senatora Aleksandra Szweda Mariusz Borcz i kpt. Damian Antonik z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku.

(bwb)