KŁODZKO. Po szesnastu latach wydawniczej przerwy powrócił Rocznik ZK – na razie w wersji internetowej. Uroczysta inauguracja odbyła się w piątek (16 listopada) w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Ostatnie wydanie Rocznika Ziemi Kłodzkiej miało miejsce w 2002 r. Wydawałoby się, że na tym koniec, a jednak… Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej pod kierunkiem Adam Łąckiego (prezes od 2016 r.) postanowiło kontynuować działalność wydawniczą. Środki własne i dotacja przyznana przez Powiat Kłodzki pozwoliły wydać Rocznik Ziemi Kłodzkiej 2018.
Uroczyste przecięcie wstęgi, od lewej: dr Kazimierz Czechowicz, sekretarz TMZK Dorota Strug, były dyrektor KOK-u Bogusław Michnik i prezes TMZK Adam Łącki
Periodyk składa się z ośmiu artykułów, których tematyka obraca się wokół ludzi, spraw, ważnych rocznic dotyczących ziemi kłodzkiej. Ich autorami są: Bogusław Bieńkowski, dr Kazimierz Czechowicz, Irena Klimaszewska, o. Albert Krzywański, Bartosz Małek, Krystyna Oniszczuk-Awiżeń, Roman Szymański i dr Lech Włodarczyk.
Uroczystość z okazji wskrzeszenia Rocznika, zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej, odbyła się 16 listopada w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Podczas spotkania autorzy pokrótce omówili tematy swoich artykułów, natomiast A. Łącki i Jacek Matusiak (szef firmy, która wprowadził Rocznik na stronę internetową) dokonali pierwszego otwarcia zakładki.
Od lewej: Jacek Mateusiak i Adam Łącki
Na Rocznik 2018 na razie jest wyłącznie w wersji internetowej, ale tym samym szeroko dostępnej. Wystarczy wejść na: tmzk.eu (dostępna już na każdym urządzeniu) i kliknąć: Rocznik. Niemniej ambicją TMZK jest wydanie go również drukiem, tak jak każdego kolejnego Rocznika.
Pamiątkowa fotografia: autorzy artykułów, członkowie TMZK, goście zaproszeni
Mm
Foto: Małgorzata Matusz