WÓJTOWICE (gm. Bystrzyca Kłodzka). Siedemset lat istnienia ma za sobą ta miejscowość wciśnięta w Góry Bystrzyckie. Podkreślono ten fakt podczas minionego weekendu uroczystością jubileuszową. Wzięła w niej także udział grupa byłych niemieckich mieszkańców bądź ich potomków.

Miejscowość wpina się w Góry Bystrzyckie
W najlepszym dla siebie okresie Wójtowice – wieś leżąca na uboczu wielkich szlaków – liczyły ponad 500 obywateli. Działo się to w II połowie XIX stulecia, kiedy był w nich kościół, dwa młyny wodne, szkoła, wiele gospodarstw rolnych. Być może rozkwitałyby nadal, gdyby nie wielka powódź z maja 1882 r. - z gór ruszyła ponadpięciometrowa fala, niszcząc wszystko, co napotkała po drodze…
Krzysztof Komornicki (z lewej) z Wójtowicami związałsię w latach 80. XX wieku
- Ale to miejsce w historii zaznaczyło się też obecnością ważnych osobistości – zauważa Krzysztof Komornicki, były prezes Polskiej Agencji Prasowej, który za sprawą żony, Doroty, też osiadł w tym zakątku Polski. – Mam na myśli pierwszego wójta Bystrzycy Kłodzkiej, Jakuba Rückera, który je otrzymał od króla Jana Luksemburskiego w roku 1318. Pod koniec XVIII wieku był tutaj król pruski Fryderyk Wilhelm II w związku z budowanym fortem nazwanym później jego imieniem. W Wójtowicach pierwszym proboszczem był ksiądz Maksymilian Tschitschke, spod którego ręki wyszło wiele książek o tematyce historyczno-regionalnej…
Historii wsi poświęcono konferencję
W ciągu tych 700 lat malowniczo położoną wsią władali Czesi, Austriacy, Niemcy i od zakończenia II wojny światowej Polacy. Trudnili się hodowlą, uprawami, wyrębem i przetwórstwem drewna, z czasem nastawili się na usługi turystyczne.
Osobom zasłużonym dla miejscowości podziękowano dyplomami i kwiatami
- Od schyłku lat osiemdziesiątych XX wieku w Wójtowicach zaczęło działać kilka stowarzyszeń, które przy udziale gminy pozyskały wiele środków unijnych na przygotowane przez siebie projekty – dodaje K. Komornicki. – Przypomnę też, że tutaj stworzono podwaliny do tzw. ustawy górskiej.
Akcentem uroczystości była msza polsko-niemiecka
Podczas dwudniowego świętowania jubileuszu było wiele okazji do rozmów o przeszłości, współczesności i przyszłości tej górskiej wsi. Inspiratorami do nich okazali się prof. dr. hab. Zbigniew Bać z Wrocławia, historyk Robert Leszczyński, burmistrz Renata Surma, prezes Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika Dorota Komornicka, sołtys Dorota Olejniczak, starosta kłodzki Maciej Awiżeń czy ksiądz administrator Ryszard Mucha. Wypowiadali się również goście z Niemiec.
O siedmiu wiekach Wójtowic przypomina okolicznościowy obelisk
W czasie uroczystości nie zabrakło polsko-niemieckiej mszy, okolicznościowej wystawy oraz odsłonięcia pamiątkowego obelisku.
(bwb)