POLANICA-ZDRÓJ - Efektowne otwarcie wielkiego święta szachów

(Inf. wł.). Park Szachowy w Polanicy-Zdroju wypełnił się uczestnikami festiwalu, mieszkańcami i turystami, którzy przyszli na uroczyste rozpoczęcie jednego z najważniejszych wydarzeń szachowych w kraju. W piątek, 14 sierpnia, oficjalnie otwarto 62. Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina, który potrwa do 23 sierpnia.
 

 
Otwarcie tegorocznej edycji przyciągnęło bardzo wielu zainteresowanych, a Park Szachowy na kilka godzin stał się miejscem uroczystej inauguracji oraz widowiska plenerowego. Podczas uroczystości zaprezentowano uczestników turnieju arcymistrzowskiego oraz przeprowadzono losowanie numerów startowych. Organizatorzy podkreślali wysoką frekwencję i rosnącą rangę zawodów, w których przez dziesięć dni rywalizują zawodniczki i zawodnicy w różnym wieku i na różnych poziomach zaawansowania.
 

 
To 62. edycja, najstarsza w Polsce i jedna z najstarszych na świecie. Polanica szachami stoi i jest dumna z tego, że ten festiwal od tylu lat się tu odbywa oraz że państwo są z nami - od najmłodszych po arcymistrzów. Mam nadzieję, że to będzie czas wspaniałych przeżyć i emocji, które sprawią, że będziecie chcieli tu wracać co roku, nie tylko po to, by zmierzyć się na szachowych polach, ale by inspirować się pięknem Polanicy – mówił burmistrz Mateusz Jelin.
 

 
Sportowa część pierwszego dnia rozpoczęła się jeszcze przed oficjalną ceremonią. Rozegrano Blitz Otwarcia o puchar rektora Szkoły Głównej Handlowej, mający jednocześnie rangę mistrzostw Dolnego Śląska w szachach błyskawicznych. Podczas wieczornego spotkania wręczono nagrody najlepszym uczestnikom, a następnie przedstawiono zawodników zaproszonych do prestiżowego turnieju kołowego. Organizatorzy zwracali uwagę, że obecność silnych szachistów z Polski i zagranicy daje krajowym zawodnikom możliwość rywalizacji na wysokim poziomie bez konieczności wyjazdu poza granice kraju.
 

 
Dużą częścią inauguracji była również oprawa artystyczna. Program wieczoru zwieńczyło plenerowe widowisko „Żywioł klasyki” w wykonaniu Teatru Którego Być Nie Powinno z Lądka-Zdroju. Spektakl połączył sztuki kuglarskie, plastykę ruchu, maski i pirotechnikę sceniczną, a całości towarzyszyła muzyka m.in. Vivaldiego, Straussa, Ravela i Rachmaninowa. Po zmroku uwagę publiczności przyciągały rozświetlone figury szachowe ustawione w Parku Szachowym. 
 

 
Festiwal potrwa w Polanicy-Zdroju do niedzieli, 23 sierpnia. Przed uczestnikami i publicznością kolejne dni turniejów oraz wydarzeń towarzyszących.
(bp)
FOTOMIGAWKI  Z WYDARZENIA: