ZIEMIA KŁODZKA - Stary Wielisław chce przypodobać się turyście

(Inf. wł.). Jest zapowiedź władz powiatu kłodzkiego, że już niebawem zabiorą się za od dawna obiecywaną modernizację drogi łączącej Kłodzko z Polanicą-Zdrojem, a wiodącą przez Stary Wielisław. Dla mieszkańców tej wsi to pierwszorzędna wiadomość, bowiem gdyby się spełniła, otworzyłaby się przed nią perspektywa szerszego rozwoju społecznego i gospodarczego, w tym turystycznego.
 

Stary Wielisław należy do starszych wsi położonych w mezoregionie Kotliny Kłodzkiej. W swojej górnej części już wpisuje się w mezoregion Gór Bystrzyckich. Jest miejscowością o zabudowie łańcuchowej, biorącą swój początek na granicy z Kłodzkiem, zaś kończącą się na granicy z Polanicą-Zdrojem. Historycy przekonują, że większa osada pojawiła się już w drugiej połowie XIII stulecia, choć wieki wcześniej stał tu drewniany kościółek - najstarszy taki obiekt na ziemi kłodzkiej. Jak zauważa regionoznawca Marek Staffa - to w nim miał modlić się biskup praski Wojciech Sławnikowic (po tragicznej śmierci uznany za świętego) przed podróżą do Polski. 


Dzisiaj w miejscu kościółka stoi murowany kościół pw. św. Katarzyny, podniesiony do rangi sanktuarium maryjnego, z zachowanym układem obronnym. Widać go z daleka nie tylko z racji posadowienia na wzniesieniu, ale swojej okazałości. Odgrywa coraz większą rolę np. w turystyce pielgrzymkowej. 


Drugim ważnym zabytkiem pozostaje kaplica będąca zarazem mauzoleum księcia Jana Ziębickiego, który miał zginąć na nieodległej Czerwonej Górze w roku 1428 podczas bitwy z husytami. Zabytek znajduje się na pograniczu Starego Wielisławia i Kłodzka-Zagórza, nad Bystrzycą Dusznicką. 
 

 

Mierząca około 6 km długości wieś ma jeszcze zachowane dwa dwory - górny i dolny - datowane na XVI - XVIII w. Do niedawna posiadała okazałe, wiekowe budynki mieszkalne i gospodarcze, których fatalny stan wymusił rozbiórki.
 

Grupa starowielisławskich społeczników od wielu lat stara się zwrócić uwagę na tą wieś większej rzeszy turystów. Nawet wytyczyła edukacyjną ścieżkę pieszo-rowerową, a w tym alternatywną do drogi powiatowej mającej ulec przebudowie. Poruszając się tym traktem, można wiele dowiedzieć się o przeszłości i współczesności miejscowości znad Wielisławki, skorzystać z podpowiedzi, jak wypełnić sobie wolny czas podczas pobytu.
 

 



Goście w większej liczbie mogą pojawić się, dzięki zarówno odnowionej drodze powiatowej, ale także szybszym połączeniom kolejowym na linii Kłodzko - Kudowa-Zdrój, przy której leży Stary Wielisław. I między innymi ta myśl, że turystów może być więcej przyświeca podejmowanym działaniom porządkowym i estetyzacyjnym. Nie da się ukryć, że ta wielowiekowa wieś stała się bardziej gospodarna i ładniejsza.
(bwb)