KŁODZKO – O redukcji ryzyka powodziowego na wiele głosów

(Inf. wł.). Sala obrad Rady Powiatu Kłodzkiego była w środę, 5 bm. miejscem spotkania poświęconego programowi redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele Wód Polskich, samorządowcy z regionu ziemi kłodzkiej oraz mieszkańcy. Wydarzenie miało charakter informacyjny, a nie formalnych konsultacji społecznych.
 
Podczas trwającego ponad cztery godziny spotkania przedstawiciele Wód Polskich podzielili się informacjami dotyczącymi zarówno zrealizowanych, jak i planowanych działań na rzecz ochrony przeciwpowodziowej. Był czas na zadawanie pytań i dyskusję.
 

Dyrektor projektu ochrony przeciwpowodziowej Odry i Wisły prof. Janusz Zaleski omówił przedstawioną prezentację wstępnych założeń i podkreślił, że celem programu jest ograniczenie strat materialnych oraz poprawa bezpieczeństwa w rejonach szczególnie narażonych na powodzie. W założeniach programu znalazły się m.in. kwestia rozpoczęcia rozmów z Czechami w sprawie rozwiązań na rzece Ścinawce, budowa zbiornika Kamieniec Ząbkowicki, zatrzymywanie wody w miejscu opadów poprzez retencję leśną, budowa wałów w miejscach niezbędnych, rozwój systemu ostrzegania przed powodzią, aktualizacja planów kryzysowych, uszczelnianie budynków i inne. Prezentacja w całości dostępna jest do pobrania pod linkiem: „Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej”.
 

 
Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz, przedstawił m.in. informacje na temat działań podjętych po powodzi z września 2024 roku. Wskazał, że w ramach odbudowy po powodzi już wydano 130 mln zł, a planowane jest uruchomienie kolejnych 170 mln zł. 

Samorządowcy i mieszkańcy zaapelowali o organizację dodatkowych spotkań w poszczególnych gminach, szczególnie tam, gdzie planowane są nowe zbiorniki. Podkreślili, że informacje na temat inwestycji powinny być bardziej szczegółowe. Poruszono kwestię roli elektrowni szczytowo-pompowej Młoty, która może pełnić także funkcję retencyjną i wspierać ochronę przeciwpowodziową, na co uwagę zwrócił prof. J. Zaleski.
 
Mieszkańcy pytali też o możliwe wysiedlenia w obszarach oznaczonych jako "czerwone strefy", kwestie utrzymania planowanej infrastruktury przeciwpowodziowej i jej obsługi oraz o wpływ ich opinii na ostateczne decyzje dotyczące programu. 
 
Przedstawiciele Wód Polskich zapewnili, że każda propozycja zostanie przeanalizowana, a ostateczne decyzje będą poprzedzone konsultacjami. W ich ramach przewidziano spotkania w:
    • Nysie (6 marca 2025 r.),
    • Głuchołazach (7 marca 2025 r.),
    • Lewinie Brzeskim (10 marca 2025 r.),
    • Stroniu Śląskim (11 marca 2025 r.),
    • Lądku-Zdroju (12 marca 2025 r.).
 
Jak zapewnił M. Balcerowicz – Wody Polskie są otwarte na dodatkowe spotkania w innych miejscowościach oraz możlwe jest też przesunięcie terminu zakończenia spotkań informacyjno-konsultacyjnych z 31 marca na dalszy. Konsultacje są otwarte dla mieszkańców, samorządowców, organizacji społecznych i wszystkich zainteresowanych, a ich celem jest wypracowanie jak najlepszych rozwiązań dla regionu.

Zapis spotkania w całości do obejrzenia jest pod adresem: 
https://powiat.klodzko.pl/108/transmisje-obrad-rady-powiatu.html


 
(bp)