(Inf. wł.). Po ubiegłowrześniowej powodzi we wschodniej i środkowej części ziemi kłodzkiej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie poddało kontroli eksploatowane obiekty inżynieryjne na ciekach. Wśród nich ocenie podlegał suchy zbiornik przeciwpowodziowy w Międzygórzu. Jego stan techniczny określono na dostateczny, zarazem niezagrażający bezpieczeństwu i nadający się do dalszego użytkowania.
![](/images/article/IMG_9796.JPG)
Jak informuje rzecznik prasowy Regionanego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Jarosław Garbacz - wspomniana kontrola obejmowała m.in. sprawdzenie stanu technicznego kamiennej zapory czołowej i zapory przeciwrumowiskowej oraz koryta Wilczki. Jej wynik, to uznanie, że suchy zbiornik przeciwpowodziowy Międzygórze nadal może pełnić swoją funkcję w systemie ochrony przeciwpowodziowej regionu.
Na miarę posiadanych funduszy RZGW pomiędzy 21 a 24 stycznia br. w niżej położonym Wilkanowie, na wysokości posesji nr: 216, 217, 217a wykonał prace udrożnieniowe koryta potoku Wilczka o wymaganej przepustowości na długości 100 metrów. Zabudowana została wyrwa brzegowa z uzyskanego urobku gruntowego, szczególnie w obrębie budynków mieszkalnych. Ponadto usunięto z koryta zniszczone elementy umocnień w celu przywrócenia drożności i sprawności koryta.
- Aktualnie Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przygotowują się do przeprowadzenia remontu zbiornika Międzygórze wraz z odtworzeniem i udrożnieniem koryta potoku Wilczka w czaszy akwenu i poniżej budowli zrzutowej, na odcinku 600 metrów. Zadanie zostało podzielone na części - komunikuje J. Garbacz: - Obejmuje ono usunięcie przecieku w sztolni prawego upustu poprzez wykonanie iniekcji; odtworzenie pierwotnej głębokości niecki wypadowej, remont murów kamiennych przy wylocie z niecki oraz usunięcie naniesionego rumowiska, z remontem konstrukcji gabionowej. W tym czasie przeprowadzi się makroniwelację w czaszy zbiornika, mającą na celu odtworzenie spadków oraz pojemności zbiornika, wraz z remontem brodu, odtworzeniem dna, szykan oraz skarp. Zakres objąłby też wykonanie prac konserwacyjnych elementów stalowych oraz wykonanie naprawy dylatacji poziomych i pionowych. Kwota przewidziana dla całego tego zadania to 7 mln 774 tys. zł. Obecnie procedowane jest zabezpieczenie środków finansowych na ten cel oraz trwają przygotowania do wszczęcia procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy tego zadania.
Jak podkreśla rzecznik RZGW - przewidywane do realizacji prace zapewnią podniesienie stanu technicznego obiektu z 1909 roku, tak aby w kolejnych dekadach imponująca zapora, o wysokości 26 metrów, nadal mogła bezpiecznie gromadzić podczas wezbrań do 870 tysięcy m sześc. wody na obszarze blisko 7 hektarów i służyć ochronie przeciwpowodziowej mieszkańców miejscowości zlokalizowanych nad potokiem Wilczka, poniżej Międzygórza w gminie Bystrzyca Kłodzka, w tym m. in. liczącego około 1 tys. mieszkańców Wilkanowa.
- Po przeprowadzonej inwentaryzacji szkód, w zakresie zadań przewidzianych do realizacji w 2025 roku, znajduje się udrożnienie oraz remont umocnień koryta potoku Wilczka km 8+640-8+970 w miejscowości Wilkanów, na wysokości budynków nr: 211, 213 i 216. Prace polegać będą na wycince drzew, przeprowadzeniu robót ziemnych związanych z udrożnieniem koryta. Wykonany zostanie również remont zniszczonych umocnień, w tym murów regulacyjnych, okładzin kamiennych w skarpach oraz w dnie i gruntów dennych. Podobne prace w tej samej miejscowości wykonane zostaną w km 4+965 tego cieku, na wysokości budynku 102 - dopełnia informacji J. Garbacz.
(bwb)