BYSTRZYCA KŁODZKA – Mieszkańcy i policja debatowali o bezpieczeństwie

(Inf. wł.). W Bystrzyckim Ośrodku Kultury i Sportu, 25 bm. odbyła się kolejna debata poświęcona bezpieczeństwu, zorganizowana przez Komisariat Policji w Bystrzycy Kłodzkiej we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Kłodzku. Poniedziałkowe spotkanie zgromadziło mieszkańców gminy Bystrzyca Kłodzka, przedstawicieli lokalnych władz oraz funkcjonariuszy policji, którzy wspólnie dyskutowali o problemach trapiących lokalną społeczność. Tym razem głównym tematem okazały się kwestie związane z alkoholem i jego nadużywaniem.
 
Zastępca komendanta bystrzyckiego komisariatu Marcin Samek przedstawił statystyki dotyczące picia alkoholu w miejscach publicznych. Jak zauważył, problem ten – choć stopniowo maleje – wciąż pozostaje dokuczliwy.

Dzieje się tak szczególnie w godzinach nocnych. Mieszkańcy skarżyli się na hałasy, zaśmiecanie przestrzeni publicznej i nieodpowiednie zachowanie osób pijących alkohol. Policja wskazała, że najczęściej mandaty otrzymują osoby dorosłe, choć zdarzają się również przypadki, gdzie w kłopoty wpadają młodzi ludzie, sięgający zarówno po alkohol, jak i nielegalne substancje.
 
Jedna z mieszkanek opowiedziała o zachowaniach wyjątkowo uciążliwych, które mają miejsce w jej okolicy. Wskazała, że pijący zachowują się głośno, śpiewają, drażniąc tym zachowaniem przy okazji psy. Dodatkowo zanieczyszczają okolicę, zostawiając po sobie bałagan.
Policja zachęcała bystrzyczan do korzystania z aplikacji „Mapa Zagrożeń”, która umożliwia zgłaszanie miejsc, w których dochodzi do wykroczeń. Funkcjonariusze mogą dzięki temu objąć takie lokalizacje szczególnym nadzorem.
 
 
Mieszkańcy zaproponowali dodatkowe rozwiązania, które mogą pomóc w przeciwdziałaniu problemom związanym z uzależnieniami. Uczestniczka debaty zwróciła uwagę na programy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które mogą być wykorzystane do zaangażowania młodzieży i dorosłych w aktywności kulturalne: – Wiadomo, że nie zaangażuje się od razu zdemoralizowanej młodzieży czy osób starszych, ale można zrobić to tak, żeby również kierować, w ramach tych programów, różne działania właśnie do tych ludzi, żeby przekierować ten ich czas siedzenia i spożywania alkoholu czy sięgania po narkotyki na to, żeby robić zupełnie inne rzeczy. 
 
Sekretarz gminy Kornelia Wenc-Szumigalska przypomniała o licznych inicjatywach już prowadzonych na terenie gminy, takich jak zajęcia organizowane w BOKiS-ie przez Teatr Razy Dwa, szkolne wyjazdy na basen i wycieczki turystyczne czy działalność lokalnych stowarzyszeń i fundacji. Dodatkowo w kwestii bezpieczeństwa wskazała, że od kilku lat funkcjonuje system monitoringu składający się ze 180 kamer, który z czasem będzie rozwijany. 
 
Dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Kuchejda, podkreśliła, że w ramach gminnego programu profilaktyki alkoholowej realizowane są zajęcia pozalekcyjne dla dzieci zagrożonych problemami społecznymi. Prowadzą je m.in. harcerze i organizacje pozarządowe.
 
Wśród propozycji pojawiła się także możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, co – według mieszkańców – mogłoby ograniczyć problemy związane z nadużywaniem alkoholu w miejscach publicznych po zmroku.
 
Debata w Bystrzycy Kłodzkiej pokazała, że zarówno mieszkańcy, jak i lokalne władze oraz służby, są zaangażowani w poszukiwanie skutecznych rozwiązań problemów związanych z bezpieczeństwem. Jak dowiedzieliśmy się od podinsp. Doroty Jaworskiej, kolejne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa planowane jest na 4 grudnia w Krosnowicach (gm. Kłodzko). Odbędzie się ono w sali „Podhalanka”, a o jego szczegółach będziemy informować w naszym „Kulturalniku”.
(bp)