(Inf. wł.). Pogórnicze miasto nad Włodzicą dzierży tytuł jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, jeśli chodzi o jakość powietrza. Niestety, w roku 2023 Nowa Ruda miała aż 56 tzw. dni smogowych, wyprzedzając Suchą Beskidzką z 44 takimi dniami. Jak podaje Polski Alarm Smogowy - w ubiegłym roku Nowa Ruda była także liderem krajowym pod względem najwyższego średniorocznego stężenia pyłu PM10, zawierającego substancje toksyczne.
Lokalne władze samorządowe wskazują, że tak złe wyniki, to ciągle skutek istnienia dużej ilości tradycyjnych palenisk domowych, gdzie wykorzystuje się węgiel. Od lat prowadzona akcja promująca przechodzenie na odnawialne źródła energii zwraca uwagę kolejnych właścicieli domów jednorodzinnych. Teraz obejmie ona także wspólnoty mieszkaniowe, które do tej pory nie mogły liczyć na dofinansowanie kosztownych robót związanych z termomodernizacją budynków.
Środki takie przyniósł ze sobą Fundusz Sprawiedliwej Transformacji i sięgnęło po nie kilka wspólnot zarządzanych przez Noworudzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Podobnie jest w przypadku bloków należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik w Słupcu. Niedawno kolejne trzy wspólnoty z centrum też zdecydowały się na podniesienie efektywności energetycznej swoich zasobów. To oznacza, że następne budynki będą miały lepszą termikę, proekologiczne ogrzewanie, ale i wizerunek.
(bwb)