ZIEMIA KŁODZKA - Estakada granicą dwóch krain

(Inf. wł.). Zgodnie z obowiązującym od roku 2018 nowym podziałem fizycznogeograficznym Polski, na ziemi kłodzkiej dwa mezoregiony - Kotliny Kłodzkiej i Rowu Górnej Nysy - stały się odrębnymi krainami. Do tego czasu były traktowane jako jeden obszar.

W obrębie Rowu Górnej Nysy znajdują się mikroregiony: Wysoczyzny Łomnicy, Obniżenia Bystrzycy Kłodzkiej, Wysoczyzny Idzikowa i Wysoczyzny Międzylesia. W przypadku Kotliny Kłodzkiej nie występuje podział na mikroregiony.

Naturalna granica pomiędzy Kotliną Kłodzką i Rowem Górnej Nysy prowadzi od Czerwonej Góry w stronę Wzgórz Rogówki. A to oznacza, że na pewnym odcinku wytycza ją od kilku lat estakada w ciągu drogi krajowej nr 33.

W Kotlinie Kłodzkiej m.in. znajdują się takie miejscowości jak: Bierkowice, Boguszyn, Chocieszów, Gołogłowy, Jaszkowa Dolna, Kamieniec, Kłodzko, Korytów, Krosnowice, Książek, Ławica, Marcinów, Mikowice, Niwa, Piszkowice, Roszyce, Stary Wielisław, Szalejów Dolny, Szalejów Górny, Wolany.

Do Rowu Górnej Nysy są przypisane: Bystrzyca Kłodzka, Długopole Dolne, Długopole Górne, Długopole-Zdrój, Domaszków, Gorzanów, Jaworek, Marianówka, Mielnik, Niedźwiedna, Pławnica, Stary Waliszów, Wilkanów, Zabłocie - znajdują się w Obniżeniu Bystrzycy Kłodzkiej. To także: Nowa Łomnica, Ponikwa, Stara Bystrzyca, Stara Łomnica, Starków, Starkówek, Szklarka, Wyszki - Wysoczyzny Łomnicy, Idzików, Kamienna i Nowy Waliszów z Wysoczyzny Idzikowa, a także: Dolnik, Gajnik, Goworów, Michałowice, Międzylesie, Nagodzice, Nowa Wieś, Pisary, Roztoki, Smreczyna - z Wysoczyzny Międzylesia.
(bwb)