CZYTELNICY > REDAKCJA - W stronę społecznej rady odbudowy ziemi kłodzkiej

(Inf. zewn.). Społeczny i gospodarczy programu odbudowy ziemi kłodzkiej - to nasz sposób na odbudowę po powodzi 2024 r.

Wsłuchując się w wystąpienia osób poszkodowanych, na spotkaniu w Apart Hotelu Panorama w Białej Wodzie, z przedstawicielami władz samorządowych i państwowych odczuwam dużą potrzebę autentycznego i gremialnego włączenia reprezentantów społeczeństwa w odbudowę tego, co zniszczyła powódź. W mojej ocenie rezultatów spotkania, takim partnerem w tym procesie powinna być społeczna rada odbudowy ziemi kłodzkiej. To jedyny skuteczny sposób na przekazywanie istniejących problemów, potrzeb czy pomysłów. Również na pozyskiwanie niezbędnego wsparcia.

Nasuwa się pytanie, czy my, jako obywatele, czujemy się bezpieczni w zderzeniu ze skutkami kryzysu? Czy wszyscy odpowiedzialni za to bezpieczeństwo stanęli na wysokości swoich powinności wobec nas, mieszkańców tej ziemi? Czy mamy pomysł na to, jak tę odbudowę organizować?

Wspierając propozycję Jerzego Dudzika, byłego prezesa Agroregu w Słupcu, podjęcia pracy nad opracowaniem społecznego i gospodarczego programu odbudowy ziemi kłodzkiej, proponuję wnieść do dyskusji spraw związanych z realizacją zadań i przedsięwzięć takich jak: działania ratownicze podczas katastrofy, pomoc humanitarna, odbudowa gospodarki, nowe strategie w czasie odbudowy po powodzi.

Mając powyższe na względzie zwracam się do państwa do podjęcia dyskusji o sposobie wdrożenia przedstawionej propozycji. Bez naszego wspólnego i aktywnego udziału trudno będzie sprostać istniejącym wyzwaniom.

11 10 2024 r.
Zbigniew Szczygieł