STOSZOWICE - Z Lasami Państwowymi na rzecz śródgórskiej twierdzy

(Inf. wł.). Nie wszyscy wiedzą, że fragment obszaru zajmowanego przez srebrnogórskie forty pozostaje wraz z otoczeniem w zarządzie nadleśnictwa Bardo. Spółka Twierdza Srebrna Góra natomiast administruje częścią zabytku stanowiącą majątek gminy. W drodze współpracy samorządu lokalnego i leśników prowadzone są działania na rzecz jeszcze lepszego, proturystycznego zagospodarowania okazałego kompleksu.


Od wielu miesięcy są realizowane procedury na rzecz wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO srebrnogórskiej twierdzy. Wśród sygnatariuszy listu intencyjnego w tej sprawie jest m.in. nadleśniczy Antoni Bańdura. Jak mówi wójtka Stoszowic Katarzyna Ruszkowska, to ważna obecność, bowiem w sposób zsynchronizowany można prowadzić kolejne prace czyniące obiekt lepiej przygotowanym do rangi, o którą ubiegają się jego promotorzy.

- Na przykład uznaliśmy, że jest niezbędna wycinka niektórych drzew, bo kiedyś cała twierdza była lepiej widoczna. Tu zdajemy się na Lasy Państwowe, które w tym zakresie kierują się swoimi przepisami dotyczącymi gospodarki leśnej - zauważa nasza rozmówczyni: - Ale tak w ogóle to idziemy w kierunku stopniowego jeszcze większego udostępniania twierdzy. Domówiliśmy się z nadleśnictwem co do udostępnienia terenu na wybudowanie zbiornika czy udostępniania kolejnych ścieżek spacerowych lub rowerowych. Wszystkie przedsięwzięcia wymagają głębokiej analizy, bowiem w obrębie całej twierdzy muszą zostać wyznaczone przez nadleśnictwo obszary chronione. Utrudni to zapewne usuwanie z nich tego drzewostanu, który tam pierwotnie nie był, pojawił się po II wojnie.

W ramach tego współdziałania gminy z Lasami Państwowymi, nadleśnictwo zainwestowało w drogę "wodokaczki" w Jemnej. Pozwala szybciej i bezpieczniej poruszać się na przedpolu srebrnogórskiej fortecy.
(bwb)