(Inf. wł.). Od kilku lat na obszarze miasta i gminy jest realizowany program pomocowy dedykowany seniorom. To populacja mocno zaznaczająca swoją obecność wśród całej lokalnej społeczności nie tylko demografią, ale i aktywnością. Zarówno bardziej i mniej zaradnym starszym osobom gmina wychodzi naprzeciw, zaspokajając ich najważniejsze bieżące potrzeby.
- Nasz Ośrodek Pomocy Społecznej z Banku Żywności pozyskuje produkty spożywcze, które rozdziela wśród najuboższych. Seniorzy stanowią najliczniejszą grupę z tego względu, że świadczeń dodatkowych mają niewiele, a koszty utrzymania są naprawdę duże. Wielu z nich samodzielnie prowadzi gospodarstwa domowe i przy jednym źródle dochodu jest im naprawdę trudno poradzić sobie z wyzwaniami - ocenia burmistrzyni Grażyna Orczyk: - Razem z Gminną Radą Seniorów na ten rok pozyskaliśmy środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Jej przewodnicząca Janina Frankowicz przygotowała cykl spotkań informacyjno-edukacyjnych pod hasłem zdrowia.
Samorząd złotostocki wykazuje troskę o seniorów, gdyż jest to ta grupa społeczna, która nie upomina się o swoje. Są wśród niej osoby, które bardzo często zamykają się w sobie ze swoimi problemami, np. z brakiem pieniędzy na zakup leków bądź posiłków. Te ich kłopoty wychodzą na jaw przy okazji spotkań organizowanych z myślą o jeszcze większej integracji, np. przy złotostockiej "Seniorvicie".
Na miarę swoich możliwości gmina wspiera finansowo działalność organizacji seniorskich na swoim terenie. A tymi są wspomniana Gminna Rada Seniorów, Klub Seniora oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Chodzi nie tylko o spotkania przez nich organizowane, ale też o wyjazdy na rehabilitację, na basen, wycieczki itp.
(bwb)