Kalkulacja sprawy frankowej

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kalkulator frankowy to świetne narzędzie, dzięki któremu można szacunkowo obliczyć samodzielnie wysokość prawdopodobnej sumy zwrotu z banku z uwagi na nieważność umowy kredytowej. Nie wszyscy frankowicze zdają sobie sprawę jak duża jest to nadpłata w stosunku do sumy kredytowej, którą oczywiście należy zwrócić bankowi.

Podstawy sprawy frankowej

Aby uzyskać zwrot wpłaconych sum na rzecz odsetek, prowizji i innych opłat naliczanych przez bank do raty kredytu trzeba najpierw uzyskać prawomocne orzeczenie sądu o unieważnieniu kredytu frankowego. Ku temu potrzebne jest postępowanie sądowe, jakie wszczyna wniesienie do sądu pozwu z roszczeniem unieważnienia umowy kredytowej. Uzasadnieniem do pozwu powinny być klauzule abuzywne zawarte w umowie i będące powodem nieważności. Zaistnienie przesłanek do unieważnienia należy przed sądem udowodnić, ciężar dowodu spoczywa na frankowiczu, musi on uargumentować swoje stanowisko i poprzeć dowodami. Każda umowa kredytowa jest inna, stąd też nie ma szablonu, ani formularza który można byłoby powielić przed sądem. Potrzebna jest wnikliwa analiza zapisów i przygotowanie obrony. Oczywiście można bazować na dostępnych online poradach, wskazówkach, wzorach jednak najbardziej pożądana jest analiza prawna jakiej dokonuje każda kancelaria frankowa świadcząca usługi na rzecz frankowiczów.

Koszty i korzyści

Jeśli jesteśmy pewni wygranej nie musimy martwić się o koszty sprawy frankowej. Koszty sądowe naliczane przez sąd obciążają zawsze stronę przegraną, tym samym wygrywając nie poniesiemy kosztów sądowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wniesienie powództwa wymaga uiszczenia opłaty zależnej od wysokości przedmiotu sporu, czyli sumy kredytowej. Nie są to ogromne sumy, zwłaszcza kiedy korzyści są wielokrotnie wyższe. Jeśli nie wierzymy w odzyskanie większości środków wpłaconych na rzecz kredytu, przekonać nas może kalkulacja jakiej dokonuje kalkulator frankowy stworzony właśnie dla nieprzekonanych. Aby skorzystać z kalkulacji nie trzeba nigdzie się logować ani niczego opłacić. Przeliczyć wartości można przepisując dane z umowy kredytowej.

Dodatkowe koszty

Oprócz niezbędnych kosztów rozważyć można również koszty pomocy prawnej. Na rynku nie brakuje kancelarii prawnych oferujących różnorodną pomoc, usługi wsparcia i zastępstwa procesowego. Opłaty są zróżnicowane nie tylko w zależności od prawnika, ale również w zależności od zakresu usługi. Kompleksowa pomoc obejmuje zarówno analizę prawną dokumentów, przygotowanie pozwu, jak też zastępstwo w postępowaniu aż po rozliczenie kredytu z bankiem. Kancelarie prawne zazwyczaj posiadają cenniki oparte na prowizji od wysokości przedmiotu sporu, co jednak nie jest regułą. Wiele usług dostępnych jest bezpłatnie bądź w bardzo niskich kwotach, ponadto większość kancelarii świadczy usługi zdalnie przez Internet, co jest tańsze i wygodniejsze. Jeśli poświęcimy odpowiednio dużo czasu i energii na wtajemniczenie się w zawiłości spraw frankowych możemy samodzielnie wygrać sprawę frankową bez żadnych kosztów dodatkowych.