W "Ewangeliku" zderzenie dwóch światów

ZŁOTY STOK (inf. wł.). Zakończył się przedostatni etap rewitalizacji kościoła poewangelickiego. Jak wiadomo - obiekt stał się centrum kulturalno-turystycznym już od jakiegoś czasu ożywiającym ścisłą starówkę miasteczka.


Ołtarz w kościele poewangelickim jeszcze przed renowacją

Ostatnio poczynione prace sprowadzały się do rekonstrukcji zabytkowego ołtarza, a nadzorował je Jacek Gryczewski. Zadanie wykonano zgodnie ze sztuką konserwatorską. Jego publiczne udostępnienie nastąpi 21 bm., podczas Przeglądu Orkiestr Dętych. Wtedy przedstawiciele firmy wykonawczej i historycy powiedzą o historii ołtarza i wszystkich jego detalach, które zostały odtworzone.

- Aktualnie w "Ewangeliku" wypełniamy obszar o nazwie SOWA. To strefa odkrywania wyobraźni i aktywności na licencji Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - komunikuje burmistrzyni Grażyna Orczyk: - To będzie pierwsza "Sowa" w powiatach kłodzkim i ząbkowickim, stąd od września br. zaprosimy uczniów szkół podstawowych oraz przedszkolaków do atrakcyjnego spędzenia czasu w ramach wycieczek do naszego centrum.


Te epitafia mają powrócić do "Ewangelika"

Ostatnim etapem rewitalizacji poewangelickiego obiektu i zmiany jego funkcji stanie się przejęcie epitafiów złotostockich dotychczas znajdujących się w lapidarium kłodzkiej twierdzy. Po ich renowacji zostaną wyeksponowane w części historycznej dawnego kościoła, czyli w prezbiterium. Wojewódzki konserwator zabytków jest za tym, aby te tablice nagrobne powróciły do Złotego Stoku.
(bwb)