Święto plonów z nagrodami dla zasłużonych dla rolnictwa i gminy

SZALEJÓW DOLNY – gm. Kłodzko (inf. wł.). Szalejowskie boisko sportowe tętniło życiem podczas obchodów święta plonów, które odbyły się w sobotnie popołudnie, 25 bm. Impreza zorganizowana przez gminę Kłodzko, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko oraz sołectwo Szalejów Dolny zgromadziła rolników, mieszkańców gminy i ich gości. Podczas tegorocznych dożynek nie zabrakło ceremonii wręczenia odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz nagród i wyróżnień w konkursach, tj. „Gospodarstwo Roku 2024” czy „Piękna i Aktywna Wieś Gminy Kłodzko”, tradycyjnie uhonorowano tym samym zaangażowanie i ciężką pracę rolników oraz najbardziej zasłużonych mieszkańców gminy. 
 
Impreza z okazji zakończenia żniw rozpoczęła się od występu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym. Po nim przywitano wszystkich przybyłych na dożynki. Wójt Zbigniew Tur wraz z przewodniczącym Rady Gminy Kłodzko Ryszardem Jastrzębskim, gościli tego dnia parlamentarzystów, samorządowców, sołtysów a także przedstawicieli instytucji, służb mundurowych, stowarzyszeń, przedsiębiorstw i Kościoła. Najważniejsi byli jednak wszyscy profesjonaliści związani z rolnictwem. Wydarzenie, jak co roku, cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy i ich gości, co było widoczne po kolejkach do punktów gastronomicznych oraz szybko zapełniających się parkingach polowych. 
 
Starostowie dożynek Joanna Silkowska i Paweł Kudlak wraz z asystentami Joanną Trzcińską i Bartłomiejem Kozłowskim przekazali na ręce gospodarzy uroczystości chleb z tegorocznych plonów. Po "Misterium Chleba" przyszedł czas na wystąpienia 
 
Z wielką radością stoimy tutaj świętując jedno z najważniejszych i najstarszych świąt w naszej kulturze. Dożynki jest to czas, kiedy wspólnie możemy podziękować za plony, które nam Bóg i ziemia ofiarują. Za ciężką pracę, która za nimi stała i za wspólnotę, która te dary wspólnie dzieli. Dożynki to nie tylko święto plonów, ale przede wszystkim święto ludzi, dlatego witam serdecznie rolników, ogrodników, sadowników, pszczelarzy, wszystkich, którzy pracują lub są związani z rolnictwem – rozpoczął wójt Z. Tur, który witał, dziękował i składał życzenia, a w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na politykę zielonego ładu, stale powiększającą się populacją wilków oraz tegoroczne żniwa: – (...) wczesna wiosna i przyśpieszona wegetacja spowodowały szybsze dojrzewanie zbóż. Niestety z pewnością nie będą też tymi, które zapamiętamy jako jedne z najlepszych. Wiosenne przymrozki i małe opady deszczu w okresie najwyższego rozwoju upraw spowodowały niższe plony. Ceny są niższe niż przed rokiem, a koszty produkcji znacznie wyższe. Rolnicy, którzy trudnią się produkcją zwierzęcą i zajmują się przetwórstwem obawiają się drastycznych podwyżek kosztów produkcji. 
 
Do podziękowań przyłączyła się sołtyska wsi Szalejów Dolny Joanna Wieloch, która słowa wdzięczności skierowała do wójta za zaufanie oraz do mieszkańców, rady sołeckiej, OSP w Szalejowie Dolnym za zaangażowanie. 
 
Z okazjonalnymi przemówieniami wystąpili również wicemarszałkini Monika Wielichowska, senator Aleksander Szwed, wicestarosta powiatu kłodzkiego Piotr Marchewka, radny Rady Powiatu Kłodzkiego Czesław Krecichwost, przewodnicząca Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Elżbieta Ulatowska, kierownik terenowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jarosław Ubik oraz przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów Teresa Skotnicka.
 
 
Odznaczeniami „Zasłużony dla Rolnictwa 2024” uhonorowano osoby, które zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie, jak i postawą społeczną wyróżniły się w swoim środowisku. Trafiły one do Macieja Bernagiewicza, Tomasza Midury, Andrzeja Żółtańskiego, Grzegorza Gredysa, Zbigniewa Pajączkowskiego, Damiana Trychidnego, Magdaleny Sienkiewicz, Stanisławy Franczak, Pawła Kudlaka, Wiesława Sypka, Szczepana Makieja, Czesława Skucińskiego, Marii Koch oraz Anny Słabickiej.
 

 
Puchar oraz nagroda finansowa o wysokości 2000 zł została przyznana także dla „Gospodarstwa Roku Gminy Kłodzko”. Otrzymało je gospodarstwo rolne Michała Kwiatkowskiego z Roszyc specjalizujące się w uprawie zbóż, buraków cukrowych, jęczmienia, rzepaku, grochu oraz soi. Wszystkie uprawy prowadzone są przy użyciu nowoczesnych metod i sprzętu co zapewnia efektywność i wysoką jakość produkcji. Wygrane pieniądze – jak zapewnił zwycięzca – przeznaczone zostaną na doposażenie przedszkola w Szalejowie Dolnym.
 



 
Nagrody pieniężne zostały też wręczone sołtysom „Najpiękniejszych i Najaktywniejszych Wsi Gminy Kłodzko”. Voucherami doceniono dziesięć z trzydziestu pięciu sołectw. W tym roku vouchery trafiły – licząc od miejsca dziesiątego - do Bierkowic, Jaszkowej Górnej, Szalejowa Dolnego, Młynowa, Starego Wielisławia, Ołdrzychowic Kłodzkich, Żelazna, Marcinowa, Jaszkowej Dolnej i Krosnowic. Zostaną one wykorzystane na dalsze upiększanie gminnych miejscowości.
 
W dalszej części wydarzenia tradycyjnie ośpiewano wieńce. Z ludowym repertuarem wystąpiły m.in. Kumy z Krosnowic, Górnianki i Marzenie Gminy Kłodzko. Program artystyczny, jak na wydarzenie tego typu, był bardzo bogaty. Od korowodu, przez konkursy, występy sceniczne, po atrakcje na stoiskach wystawienniczych. Na tych ostatnich było w czym wybierać; sportowo i artystycznie było w strefach Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko, nie brakowało odwiedzających kramik Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko, ciekawostką były skoki przez płotki dla królików przygotowane przez gości z Czech. 
 
Nie zabrakło stoisk KGW i innych, oferujących posiłki na ciepło i zimno. Powodzeniem cieszyły się szalejowskie placki z blachy, klasycznie zjeść można było też bigos, pierogi i pajdy chleba ze smalcem. Słowem dla każdego coś dobrego.
 
Wydarzenie poprowadziła dyrektorka Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko Ewelina Ptak, a gwiazdą wieczoru tegorocznych "Dożynek Gminy Kłodzko" był znany diskopolowcom Dr Swag
(bp)
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA: