KŁODZKO (inf. wł.). Kim był w historii Czech i Kłodzka Arnošt z Pardubic? Na pewno ważnym, a może i bardzo ważnym dostojnikiem kościelnym, którego życie i działalność w XIV stuleciu mocno przełożyły się również na współczesność. Oto bowiem w stolicy ziemi kłodzkiej do dzisiaj stoi kolegium pojoannickie i świątynia, której był fundatorem. W tym kościele został pochowany. Ma w nim swój nagrobek i pomnik.
W tym roku mija 660 rocznica śmierci arcybiskupa Arnošta, któremu było pisane m.in. ukoronowanie króla czeskiego Karola IV Luksemburskiego. A że za sprawą tej rocznicy w Kłodzku rok 2024 jest poświęcony tej postaci, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, dzięki kustoszce Joannie Jakubowicz, przygotowało wielką inscenizację plenerową. Toczyła się ona w budowlach i na ulicach sąsiadujących z kolegiatą z udziałem grupy aktorów amatorów.
Widowisko było przybliżeniem żywota pierwszego arcybiskupa Pragi - od jego narodzin i dzieciństwa spędzonego w Kłodzku, do chwili śmierci i pochówku w Kłodzku. Reżyserka tego wspomnienia, czyli J. Jakubowicz przywoła najważniejsze fakty z żywota bohatera wieczorowo-nocnego wydarzenia, w którym nie zabrakło postaci charakterystycznych dla średniowiecza. Byli król i królowa, dworzanki, mieszczki, biczowniczki i biczownicy, także inni odtwórcy ról adekwatnych do wspomnianego okresu. W piątek, 9 sierpnia, przez kłodzką starówkę przetoczyła się bogato opowiedziana historia o arcybiskupie Arnošcie.
(bwb)
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA
Więcej zdjęć autorstwa Tomasza Gmerka na facebookowej stronie Muzeum Ziemi Kłodzkiej.