TURYSTYKA: Nowe tchnienie w wiekowe budowle

BYSTRZYCA KŁODZKA (inf. wł.). Z Rządowego Funduszu Odbudowy Zabytków gmina otrzymała środki na wykonanie elewacji na kaplicy św. Floriana, na Górze Parkowej. W trakcie już prowadzonych prac okazało się, że gdzieniegdzie należy wymienić zmurszałe cegły oraz spękane nadproża okienne. Tym samym zwiększył się zakres robót do wykonania, które obejmują wykonanie opaski i odwodnienie budowli.


Częścią Góy Parkowej jest kaplica św. Floriana

Niestety, nie da się wykonać badań stratygraficznych oraz tynków z powodu niedostatku funduszy. Takie czynności są niezbędne dla opracowania dokumentacji niezbędnej dla dalszej fazy remontu i działań konserwatorskich w obrębie kaplicy.

Natomiast pewną część uzyskanej kwoty z RFOZ-u samorząd miejski przeznaczył na usprawnienia w podziemiach miasta udostępnionych turystom. Zainstaluje się w nich czujniki ruchu sprzężone w głośnikami, z których do zwiedzających dawny browar czy więzienie popłyną informacje o historii tych miejsc. Możliwe też stanie się pobranie specjalnej aplikacji na telefon komórkowy, traktującej o tej części miasta.
 

Już niebawem wejściu w podziemia Bystrzycy Kłodzkiej potowarzyszy nowa atrakcja

- Ten system obsługi turystów w podziemnej trasie turystycznej powinien zadziałać już na początku sierpnia tego roku - dowiadujemy się od Ewy Koczergo z Urzędu Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej. - Przekaz będzie odbywał się w wersji polskiej i angielskiej. W przygotowaniu tekstów dotyczących przeszłości browaru i więzienia, także naszej starówki mocno nam pomogła pasjonująca się Bystrzycą Agnieszka Wideł.

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie odświeżenia przewodnika po miejskiej trasie turystycznej. Między innymi zamierza na niektórych obiektach zamieścić tabliczki z tzw. QR kodami, dzięki którym turysta pobierze sobie informację foniczną dotyczącą konkretnego obiektu.
(bwb)